Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Memur-Sen Heyeti ILO Toplantısına Katıldı
02 Eylül 2015

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Ankara’da gerçekleştirilen Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) toplantısına katıldı.

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu ve İşçi Sendikaları Temsilcileri ve İLO Genel Direktörü Guy Ryder, İLO Türkiye Direktörü Numan Özcan, İLO Bölge Sorumlusu Heinz Koller’in katılım sağladığı toplantıda konuştu.

Yalçın, Memur-Sen’in Kamu Görevlileri Sendikacılığında 850 bin üyesiyle, 11 Hizmet Kolunda Genel Yetkili olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’de örgütlenme oranı yüzde 71 seviyesini geçmiştir. Buna rağmen Aplikasyon Komiteleri dâhil İLO’da temsilin teknik uzman seviyesinde bulunması, örgütlenmelerin karşılığı değildir. İLO’nun bu konuda adım ataması gerekiyor. Türkiye’nin çalışma hayatında gerçekleştirilmesi gereken ödevlerini konuştuğumuz bu toplantıda, İLO da ödevini yapmalıdır. Temsil noktasındaki pürüzler giderilmelidir” dedi.

 

 

02eylul2015ilo2

 

 

EMEK HAREKETLERİ TERÖRE PRİM VERMEMELİDİR

Terörün herkes tarafından kınanması gerektiğini ifade eden Yalçın, bütün sendikaların ve emek örgütlerinin teröre prim verecek ya da teröre destek çıkabilecek hareketlerden kaçınması gerektiğini belirterek, terörle aralarına mesafe koymaları çağrısında bulundu.

 

DAYANIŞMA AİDATI VE GREV HAKKI SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

3. Dönem Toplu Sözleşme sürecini geride bıraktıklarını söyleyen Yalçın,  “Türkiye’de kamu görevlileri sendikacılığında dayanışma aidatı söz konusu değil. Bu anlamda örgütlü ve muhatap olan tarafın cezalandırıldığı bir yapı var bu derhal aşılmalıdır. Grev Toplu Sözleşme sürecinin önemli tamamlayacılarından biridir. Türkiye’de kamu görevlilerinin grev hakkının olmayışı bir eksikliktir ve biran önce mesafe alınmalıdır” şeklinde konuştu.

 

İLO SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİDİR

Yalçın “Türkiye’de çalışma hayatı bütün boyutuyla ele alınmalıdır. Memur-Sen’in Türkiye’de Kamu İşveren Heyetinin muhatabı olmasına rağmen temsili konusudaki eksikliğin ya da başvurmasının yanlış değerlendirilmesinin bu anlamda İLO Türkiye temsilciliğine sorumluluk yüklediği ortadadır” dedi.

Yalçın, İLO’nun Türkiye’nin hinterlandını göz önünde bulundurarak, bölge ofisi kurması gerektiğini de dile getirdi.

Türkiye Kamu Görevlileri Sendikacılığının İLO’yla beraber çalışmasının çok şey kazandıracağını vurgulayan Yalçın, “Bu anlamda Türkiye’deki Kamu Görevlileri sendikacılığının Uluslararası temsil noktasında Türkiye’deki sendikalaşma oranı göz önünde bulundurulduğunda bir sorunun yaşandığını rakamlar çok net olarak ortaya koyuyor. Toplantının bu noktalardaki pürüzlerin giderilmesinde önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

02eylul2015ilo1

 

 

KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLERİ DE SENDİKALAŞABİLMELİ

Konuşmasında Kamu Görevlileri Emeklilerinin sendikalaşamadığına değinen Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kamu Görevlileri Emeklileri maalesef ülkemizde sendikalaşamıyor. Emeklilerin, emekli olduğunda bağlı bulunduğu konfederasyonun kazanımlarından yararlanması tarzında bir teklif geliştirdik. Bunun da kısa sürede çözüme kavuşturulması dileğimizi ilettik. Sadece emekliler değil, yargı, polis hatta askerlerin sendikalaşmada önü açılmalıdır. Sınır ve çerçevesi tartışılabilinir ancak örgütlenmeye izin verilmelidir. Biz de buna istinaden masada yetkili konfederasyon olarak bu konuda bir ilerleme kaydedilmesini istedik.”

 

İLO Genel Direktörü Guy Ryder ise, toplantıya katılım sağlayan bütün konfederasyonlara teşekkür ederek, “Dile getirdiğiniz bütün sorunları dinledik. Sendika hakları, örgütlenmek greve gitmek gibi taleplerinizin olduğunu gördük. Bunların çözümü için İLO üzerine düşecek görevi yerine getirecektir. Türkiye’de sağlık ve güvenlikle ilgili sorunların çözümü için atılan adımların olduğunu görüyoruz ama yeterli bulmuyoruz. Sorunların çözümü için katkı sunan bütün konfederasyonlara bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Ankara 9 Nolu Şube Disiplin Kurulu Başkanımız Necmi Güneş'in ağabeyi Lütfü Güneş vefat etmiştir. Cenazesi 10 Ocak Pazar günü Saat 15:30’da Bursa, Nilüfer, İhsaniye mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Ocak 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Cemal Altınok’un babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 29 Aralık Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’nın Bala İlçesi, Aşıkoğlu Köyünde defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Tel: 0 536 634 25 97
28 Aralık 2020

EÜAŞ İnşaat Kamulaştırma Dairesi Başkanlığında Müdür olarak görev yapan üyemiz Yakup Güler'in babası vefat etmiştir. Cenazesi 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Erzincan Terzibaba Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Aralık 2020

Ankara 1 Nolu Şubemize bağlı, Nükleer Düzenleme Kurumu’nda görevli İşyeri Temsilcimiz Bayram Çıldır’ın ağabeyi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
16 Kasım 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Mehti Cengiz vefat etmiştir. Merhumun Cenazesi 17 Ekim Cumartesi günü Elvankent Hacı Fatma Nimet Kahraman Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip Elvankent mezarlığında defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
16 Ekim 2020

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen