Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
KİT Çalışanları İlk Defa Arazi Tazminatı Alacak
22 Eylül 2015

Enerji Bir-Sen Genel  Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışan teknik personelin, ilk defa  3 aylık yaklaşık 500 TL arazi tazminatı alacağını söyledi.

Menderes Şube İstişare Toplantısı Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) 21. Bölge Müdürlüğü Denizli Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Toplantıya Enerji Bir-Sen Genel  Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Menderes Şube Başkanı Musa Çetler, Menderes Şube Yönetim Kurulu Üyeleri,  İşyeri Temsilcileri ve üyeler katıldı.

Toplantıda  2016-2017 toplu sözleşme kazanımlarını değerlendiren Tonbul, “2 milyon 800 bin memur ve 1 milyon 900 bin memur emeklisinin yüzünü güldürdük” dedi.

Tonbul,  kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 2016 yılında %11,3, 2017 yılında %7,12 iki yıllık toplamda %19.2 zam aldıklarını, üretilen kazanımla, emekli kamu görevlileri maaşlarına, yüzde 6+5 oransal zammın yanında ilave 100 TL seyyanen zam yapıldığını kaydetti.

KİT TARİHİNDE BİR İLK

Bu toplu sözleşme görüşmelerinde KİT çalışanlarının mali ve sosyal hakları anlamında birçok talebin kazanıma dönüştüğünün altını çizen Tonbul, KİT’lerin en fazla olduğu hizmet koluyuz. Bu toplu sözleşmede KİT’ tarihinde ilk defa sözleşmeli teknik personele arazi tazminatı kazandık. Bu kazanımla birlikte araziye çıkan personel 3 aylık yaklaşık 500 TL ücret alacak. Bunun yanında yıllık izinlerin ertesi yıla devredilmesi ve temel ücret gruplarının düzenlenmesi, Koruma Güvenlik Görevlileri ve Sivil Savunma Uzmanlarının ek ödemelerinin 5 puan artırılması, Baş Mühendis, Mühendis ve Mimarların ek ödemelerinin  12 puan artırılması ve yine KİT’lerde görev yapan başmüdür, kombina, müessese fabrika ve işletme müdürlerinin ek özel hizmet tazminatlarını 10 puan artırılması konusunda mutabakata vardık” dedi.

ELEKTRİK KESİNTİSİ TEİAŞ'IN ÖNEMİNİ ARTIRDI

Türkiye’de 31 Martta yaşanan büyük elektrik kesintisinin ardından TEİAŞ’ın ne kadar stratejik bir kurum olduğu tüm kesimler tarafından anlaşıldı diyen  Tonbul, “ 31 Mart bize gösterdi ki, enerjisiz hiçbir şey yapılamıyor. Enerjinin olmadığı bir dünya düşünülemez. Bizde sendika olarak, masada bunu çok iyi anlattık. TEİAŞ çalışanlarına 4 kazanım birden elde ettik. Yük Tevzi Müdürlüklerinde vardiyalı çalışan personele ilave 120 TL ücret, TEİAŞ helikopterli bakımda görev yapan personele uçuş tazminatı sağlandık. TEİAŞ’taki Canlı Bakım İşletme Müdürlüklerinde çalışan personele ilave 100 TL ödeme,  TEİAŞ, EÜAŞ ve TEDAŞ’a bağlı işletmelerde yüksek gerilim altında fiilen çalışan kamu görevlilerine her bir gün için 15 TL ilave ödeme elde ettik” ifadelerini kullandı.

YENİ KAZANIMLAR VAR

Enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolundaki taleplerin  çoğunun kazanıma dönüştürüldüğünü söyleyen Tonbul, “Hizmet kolumuzda bu yıl  yeni kazanımlar elde ettik. Önceki kazanımlarımız aynen devam edecek. ÇAYKUR’da çalışan personele kampanya primi ile  210 TL gibi bir kazanım sağladık. TKİ Genel Müdürlüğüne bağlı  Biga ve Çan İşletmeleri ile ETİ Maden İşletmelerine bağlı Bigadiç, Emet, Kırka ve Bandırma İşletmelerinde çalışan personelin, işi gidiş- gelişlerindeki servis sorunu çözüme kavuşturduk. Maden Kanununa göre görevlendirilen personele de çift harcırah hakkı kazandık” dedi.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğü İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Daire Başkanlığında Teknik Şef olarak görev yapan üyemiz Halit Tayfur Güre 44 yıllık kamu hizmetini tamamlayarak emekli olmuştur. Emeklilik hayatında sağlık, mutluluk ve huzur diliyoruz.
24 Şubat 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğü Satınalma ve Malzeme Yönetimi Daire Başkanlığında Şef olarak görev yapan sendikamızın ilk üyelerinden Sn. İsmail Konca 42 yıl hizmetini tamamlayarak 20 Şubat Perşembe günü emekli olmuştur. Üyemize sağlıklı ve mutlu bir emeklilik diliyoruz.
20 Şubat 2020

EÜAŞ İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Daire Başkanlığı’nda görevli üyemiz Yarkın EROL’un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Şubat Salı günü ikindi namazını müteakip Karşıyaka Mezarlığında defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 314 09 49)
18 Şubat 2020

Dumlupınar Şube Başkan Yardımcımız Yılmaz Yıldırım’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.Tel: 0(546) 233 14 94
18 Ocak 2020

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen