Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
“Taşeron İşçilere Kadro, Hükümetin Elini Güçlendirecektir”
07 Kasım 2015

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, taşeron çalışlarının uzun yıllardan beri kadro beklentisinin olduğunu, kadro vaadinin hayata geçecek olmasının, hem işçilerin beklentisini karşılayacağı gibi yeni kurulacak hükümetin de elini güçlendireceğini söyledi.

Hükümetin seçim vaadleri arasında yer alan taşerona kadro verilmesi konusunu değerlendiren Tonbul, sisteminin çalışma hayatının bir kamburu haline geldiğini ifade etti. Tonbul,  bu şekilde işçi çalıştırmanın uzun yıllardan beri Türkiye’de tartışma konusu olduğunu söyledi. Konfederasyon olarak bulundukları her platformda bu anlayıştan vazgeçilerek, asıl işi yapan işçilere kadro verilmesini istediklerini aktaran Tonbul, taşeronluğu iş gücünün alınıp, satıldığı modern bir kölelik sistemi olduğunu ifade etti. Tonbul, “Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeronluğu ‘sömürü sistemi olarak’ özetlemişti. Bu gerçekliğe rağmen bu çalışma sisteminin devam etmesi mümkün değildi” diye konuştu.

HÜKÜMET İÇİN GÜVEN VERİCİ BİR ADIM OLACAK

AK Parti’nin kadro sözünü yerine getirmesi halinde hükümete karşı toplumda var olan güvenin pekişeceğine dikkati çeken Tonbul, diğer seçim vaatlerinin yerine getirilmesi adına da güven verici bir gelişme olacağını kaydetti. Kadro verilmesini “devlet ile çalışanın barışması” olarak değerlendiren Tonbul, “Bugüne kadar kamu imkanları ile devam ettirilen taşeronluk sisteminde hem çalışanların hem de devletin kaybı oluyordu. Kadro ile bu kayıp kazanıma dönüşecek, devlet ile çalışan barışacak” ifadesini kullandı. 

ASIL İŞİ YAPANLARIN SINIFI GENİŞ TUTULMALI

Kadro verilecek asıl işi yapan sınıfın titiz bir çalışma ile belirlenmesi gerektiğini söyleyen Tonbul, her kurumun kendine özel durumu olduğunu, bu nedenle ayrı ayrı değerlendirme yapılmasının yerinde olacağını açıkladı.

Tonbul, şunları kaydetti:

 “Herhangi bir kamu kurumunda çalışan temizlik işçisi yardımcı sınıf kategorisinde yer alıyorken belediyelerde çalışan temizlik işçisi ise asıl işi yapan statüsündedir. Çünkü temizlik yapmak belediyelerin asli görevidir ve bu işi yapan kişi de asıl işi yapan olarak kadroyu hak ediyor. Bunun için kurumların ayrı ayrı olarak değerlendirmesi gerekiyor. Aksi takdirde genel bir değerlendirme bazı işçilerin hak kaybını beraberinde getirebilir.”

Sürecin nasıl işleyeceği konusunda da bilgi veren Tonbul, “Taşeronla ilgili iş listesinin Hazine Müsteşarlığı, Devlet Personel Başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işçi ve memur konfederasyonlarının görüşü alınarak Maliye Bakanlığı'nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek” dedi.

SENDİKALAR KENDİLERİNİ SORGULAMALI

Kadro dağıtımından sonra devletin artık taşeron çalıştırmasını beklemediklerini aktaran Hacı Bayram Tonbul, bu süreçte sendikalara da önemli bir görev düştüğünü ifade etti. Bir dönem Türkiye’de 2 milyona yakın kamu işçisi varken, bu sayının 230 bin civarına düştüğünün bilgisin veren Tonbul, sözlerini şöyle tamamladı:

 “Yeniden taşeronlaşmaya karşı sendikalar da hükümet kadar üzerine düşeni yapmalıdır. Bunun için neden taşerona ihtiyaç duyuldu diyen herkesin sorgulama yapması gerekiyor. Adam kayırmalar, verilen işin yapılmaması, vasıfsız kişilerin istihdam edilmesi gibi nedenlerin bu gün bizi bu tabloyla karşı karşıya bıraktığını unutmayalım.”

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Ankara 9 Nolu Şube Disiplin Kurulu Başkanımız Necmi Güneş'in ağabeyi Lütfü Güneş vefat etmiştir. Cenazesi 10 Ocak Pazar günü Saat 15:30’da Bursa, Nilüfer, İhsaniye mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Ocak 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Cemal Altınok’un babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 29 Aralık Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’nın Bala İlçesi, Aşıkoğlu Köyünde defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Tel: 0 536 634 25 97
28 Aralık 2020

EÜAŞ İnşaat Kamulaştırma Dairesi Başkanlığında Müdür olarak görev yapan üyemiz Yakup Güler'in babası vefat etmiştir. Cenazesi 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Erzincan Terzibaba Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Aralık 2020

Ankara 1 Nolu Şubemize bağlı, Nükleer Düzenleme Kurumu’nda görevli İşyeri Temsilcimiz Bayram Çıldır’ın ağabeyi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
16 Kasım 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Mehti Cengiz vefat etmiştir. Merhumun Cenazesi 17 Ekim Cumartesi günü Elvankent Hacı Fatma Nimet Kahraman Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip Elvankent mezarlığında defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
16 Ekim 2020

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen