Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: MKE Çalışanlarına Koruyucu Giyim Malzemesinin En Kalitelisi Verilmeli
13 Nisan 2016

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Elmadağ Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikasını ziyaret eden Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, patlayıcı ve parlayıcı alanlarda zor şartlar altında çalışan MKE çalışanlarına en kaliteli koruyucu giyim malzemesi verilmesi gerektiğini, söyledi.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan, Genel Başkan Yardımcısı Cemil Şentürk ve Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Türker İpek ile birlikte MKE  Elmadağ Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası Müdürü  Dr. Ergin Noyan ve Fabrika Müdür Yardımcısı Şeker Yolcu'yu ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Tonbul, fabrika çalışanlarının sorunlarını kurum yetkililerine iletti. Başta koruyucu giyim malzemesi olmak üzere, toplu sözleşme kazanımlarının uygulanması noktasında yaşanan sıkıntıların bir an önce giderilmesini istedi.

“KORUYUCU GİYİM MALZEMESİNİN EN KALİTELİSİ VERİLMELİ”

İki toplu sözleşme döneminde de enerji sanayi ve madencilik hizmet kolu çalışanlarına özel koruyucu giyim, alındığına dikkat çeken Tonbul, “ Enerji Bir-Sen olarak hizmet kolumuzdaki, fabrika, atölye, laboratuvar, yer altı ve açık arazi şartlarında görev yapan personele koruyucu giyim malzemesi verilmesini sağladık. Kurumlarımızın çoğu bunu aksatmadan uyguladı. Alınan malzemenin kalitesine özen gösterilmesi gerekiyor. Özellikle MKE gibi patlayıcı, parlayıcı atölyelerde çalışan memurlarımız ve yağmurda çamurda kurumun güvenliğini sağlayan koruma güvenlik personelimize verilen koruyucu giyim malzemesinin kaliteli olmasını istiyoruz” dedi.

“KORUMA VE GÜVELİK PERSONELİNİN EK ÖDEMELERİNİ ARTIRDIK”

Toplu sözleşme görüşmelerinde koruma ve güvenlik personelinin ek ödemelerinin artırıldığını söyleyen Tonbul, “ 2016-2017 Toplu sözleşme görüşmelerinde koruma ve güvenlik personelinin ek ödemelerinde yüzde 5 artış sağladık. Maaşlar, yaklaşık 41 lira arttı. Fiili hizmet süreleri için de komisyon kurulmuştu. Sosyal Güvenlik Kurumu, kimlerin yararlanacağı ile ilgili  kurumlara yazı gönderdi. Bizde sendika olarak konuyu yakından takip ediyoruz. İnşallah bu da kazanım olarak kamu görevlilerinin hanesine yazılacak” diye konuştu.

TEMEL ÜCRET GRUPLARI YPK’DA

Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nin (KİT) en büyük sorunlarından biri olan temel ücret gruplarının 5’ten 3’e düşürülmesi ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ve Yüksek Planlama Kurulu’nda (YPK) olduğunu belirten Tonbul, şunları kaydetti:

“ 2016-2017 toplu sözleşme görüşmelerinde KİT’lerde temel ücret grupları ile ilgili çalışma yapılması noktasında mutabakata varılmıştı. Maliye Bakanlığı ücret gruplarının 5’ten 3’ e düşürülmesi ile ilgili çalışmaları tamamladı ve YPK’ya gönderdi. Bu çalışmanın da bir an önce YPK’dan çıkması için gerekli girişimlerde bulunduk ve takip ediyoruz.”

 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen