Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
'Çalışma Hayatında Engelliler ve Yeni Anayasa Çalıştayı' Başladı
12 Mayıs 2016

Memur-Sen Konfederasyonu Engelliler Komisyonu tarafından organize edilen “Çalışma Hayatında Engelliler ve Yeni Anayasa Çalıştayı” Ankara'da başladı.

Programa, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Günay Kaya ve Hacı Bayram Tonbul, Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Hadi Erdoğmuş, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen, Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan, Memur-Sen Engelliler Komisyonu Genel Başkanı Elvan Uğurlu, Engelliler Komisyonu Yönetimi, üyeler ve çok sayıda davetli katıldı.  

TONBUL: DEĞERLERİMİZLE ÖRTÜŞEN BİR ANAYASA İSTİYORUZ

Peygamber Efendimiz dönemindeki engelli sahabelere ilişkin uygulamaların baz alınarak düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade eden Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul ise, “Bizim değerlerimizle yüzde yüz örtüşen bir anayasanın yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin engelliler konusunda birçok aşama kaydettiğini vurgulayan Tonbul, hayatı kolaylaştırmak amacıyla yapılan her türlü iyileştirmenin gerekli olduğunu belirtti. Tonbul sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Engelli olmak suç değil bir kaderdir. Bize düşen bunu her an bizim de başımıza gelebilecek bir durummuş gibi görmek ve hayatı herkes için yaşanabilir kılmaktır. Bu konudaki farkındalığı geliştirmek bizim önemli bir görevimizdir.”

ÖZGÜRLÜKLERİ ARTIRACAK YENİ ANAYASAYI DESTEKLİYORUZ

Rahmetli Erbakan'ın 1973'teki seçim bildirisinde, “İktidara Geldiğimizde Başkanlık Sistemini Getireceğiz” maddesine de değinen Tonbul, “Hocanın bu sözünü irdelemek lazım. Parlamenter sistem dar geliyorsa bunu değiştirmek ve daha iyi bir sistem kurmak gerekiyor. Türkiye bunu yapacak kararlılıkta ve özgüvende olmalıdır. Herkesi kapsayacak, hayatı kolaylaştıracak, özgürlükleri artıracak ve yeniden büyük Türkiye'nin yolunu açacak yeni anayasayı destekliyoruz” diye konuştu. 

KAYA: ASIL DEĞER ŞAHSİYETTE VE ANLAYIŞTADIR

İnsanın adele ya da bacak gücüyle değil, ruhuyla ve psikolojik yapısıyla diğer varlıklardan üstün olduğunu belirten Kaya, “Allah'ın insanoğluna bahşettiği her uzuv çok değerlidir. Ancak asıl ve ulvi değer, kişilerdeki şahsiyettir, anlayış ve basirettir” diye konuştu.

Konuşmasına sahabe devrinden örneklerle devam eden Kaya, “Peygamber Efendimizin döneminde de engelli sahabeler vardı. Abdullah b. Mektum, 'Ya Rasulullah, ben görme engelliyim, camiiye gelmesem olur mu?' demişti. Ancak Peygamberimiz, 'Bilal'in ezanını duyuyorsan geleceksin' yanıtını vermişti. Yani Peygamber Efendimiz, engelli kardeşlerimizin sosyal hayattan kopmasına, kendi içlerine kapanmasına izin vermemiştir. Bu manada engelli kardeşlerimize pozitif ayrımcılığı ilk yapan insan da Peygamberimiz’dir. Muaz b. Cebel örneğinde olduğu gibi. Rasulullah, ortapedik engelli sahabemiz Cebel'i, Yemen'e vali olarak tayin etmişti. Burada, Sünnet-i Seniyyeden ve Ahlak-ı Kuraniyeden almamız gereken büyük dersler vardır” ifadelerini kullandı.

UĞURLU: HAYAT HERKES İÇİN KOLAYLAŞTIRILMALI

Eğitim, sağlık, istihdam, erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik alanlarında engellilerin birçok sorunla karşılaştığını belirten Memur-Sen Engelliler Komisyonu Genel Başkanı Uğurlu, buna ilişkin düzenlemelerin bu zamana dek yapılmadığını vurguladı. Uğurlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Her düzenleme eli ayağı tutan, gözleri gören, işitip konuşabilen, ortalama 1.70 boylarında 80 kilo ağırlığında olan bireyler için yapılmış. Biz engellilerin yanı sıra kısa boylular da kilo sorunu olanlar da bu ayrımcılığa uğramışlardır. Bu sorunlar aşılmalı, hayat herkese ve herkes için kolaylaştırılmalıdır.”

KAMUDA “ENGELLİ” ATAMALARI İVEDİLİKLE YAPILMALI

Uğurlu, aynı sorunların çalışma hayatında, kamu kurum ve kuruluşlarında da sürdüğünü belirterek, “Ekonomik özgürlüğünü kazanmak her birey gibi engellinin de anayasal hakkıdır. Şu anda kamuda 43 bin 151 çalışan engelimiz bulunmaktadır. 21 bin 40 kadro için de atama beklenmektedir. Bu atamaların ivedilikle yapılması en büyük isteğimizdir” ifadelerini kullandı.

Konuşmasına KPSS atamalarında yaşanan sıkıntılara değinerek devam eden Uğurlu, “Atama yapılırken birçok konu gözden kaçırılıyor. Ataması yapılan engelli, 'iş sahibi oldum' diye sevinemeden bir anda kendini sorunlar yumağının içerisinde buluyor. Amirlerin engellilik konusunda bilgi sahibi olmaması önemli bir sıkıntıdır. Engelli kardeşlerimiz, yapamayacağı iş verildiğinde bunu yapamayacağını beyan ettiğinde iş beğenmezlik ve tembellik gibi mobinglere uğruyor” şeklinde konuştu.

 ENGELLİ MEMUR-SEN TALEPLERİNİ İLETTİ

“Toplu sözleşme maddelerinin bazıları için pozitif ayrımcılık yapılmalıdır” diyen Uğurlu, bu konuya ilişkin masaya bazı maddeler götürdüklerini söyledi.  Uğurlu masaya götürdükleri maddeleri şu şekilde sıraladı: “2 yılda bir derece verilmesi. Emekli ikramiyesinde artı puan. Emekli maaşında artı puan. Engelli hizmetlilerin memuriyete geçirilmesi. 10 yıl çalışan engellilerin derece kademesine  bakılmaksızın yeşil pasaport verilmesi. Hac ve umre ziyaretlerinde refakatçileri ile  birlikte yüzde 50 indirim. Araçlarda KDV muafiyeti.”

BAŞKANLIK SİSTEMİYLE SORUNLAR DAHA HIZLI ÇÖZÜLECEK

Konuşmasında yeni anayasa ve başkanlık sistemine de değinen Uğurlu, “Tarihi süreçte engellerle mücadele ederken birçok engele de uğradık. Darbeler, erken seçimler, yürümeyen koalisyonlar, siyasi çekişmeler gibi. Ancak son 13 yıldaki istikrar tablosunda önemli kazanımlar sağlandı. Bu tablonun sürmesini, yeni anayasayla özgürlükler ortamının genişlemesini, hayatın herkes için kolaylaştırılmasını istiyoruz” dedi.  

Başkanlık sistemini önemsediklerini de vurgulayan Uğurlu, sistemin gelişiyle sorunların çözümünde daha da ivme kazanacaklarını belirtti.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen