Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Doğan: Enerji Bir-Sen Rakiplerine Açık Ara Fark Attı
01 Haziran 2016

Enerji Bir-Sen Genel Başkan Vekili Doğan, Enerji Bir-Sen’in 15 Mayıs üye tespit sonuçlarına göre enerji, sanayi ve madencilik hizmet koluna bağlı 22 kurumdan 20'sinde “Genel Yetkili Sendika” olduğunu belirterek, rakiplerine açık ara fark attığını söyledi.

Enerji Bir-Sen Çankırı İl Temsilciliği, enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda genel yetkili sendika olmanın onuruna yemekli program düzenledi.

Programa, Enerji Bir-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan, Genel Başkan Yardımcıları Gürkan Kaya, Mehmet Reşit Gürbüz, Enerji Bir-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Ayşe Açıkbaş, Ak Parti İl Başkanı Celal Kaman, Memur-Sen İl Başkan Vekili Ali Solak, DSİ Şube Müdürü Serkan Kaman, Ankara 4 Nolu Şube Başkanı Gülen Üye, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Çankırı İl Temsilcisi Yenal Bilim, İl Yönetim Kurulu, İşyeri Temsilcileri ve üyeler katıldı.

Toplantıda konuşan Enerji Bir-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan, Enerji, sanayi ve madencilik hizmet koluna bağlı 22 kurumdan 20'sine Enerji Bir-Sen damgasını vurduklarını söyledi. MKE’de alınan yetkiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Doğan, 930 üye ile tüm rakipleri geride bıraktıklarını söyledi.

"HİZMET KOLU ÇALIŞANALARIMIZ 7.KEZ ENERJİ BİR-SEN DEDİ"

Enerji Bir-Sen’in enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda 2010 yılında aldığı "Genel Yetkili Sendika" unvanını, 2016 yılında da sürdürdüğünü söyleyen Doğan, “ Biliyorsunuz, özelleştirmelerin en yoğun yaşandığı hizmet kolunda sendikacılık yapıyoruz. Enerji Bir-Senmiz, tüm bu özelleştirmelere rağmen büyüme trendini bu yıl da devam ettirdi. 17 bin 130 üye sayımızla rakiplerimizin toplamından daha fazla üye sayısına ulaşarak, 7. kez üst üste " Genel Yetkili Sendika" olmayı başardık. Hizmet kolumuzun en büyük sivil toplum örgütü olmanın gururunu yaşayarak, 20 bin üye hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Hizmet kolumuzun en önemli kurumlarından birisi olan MKE’de, Türk Enerji-Sen yetkili sendikaydı. Bu yıl “ Genel Yetkili Sendika” unvanını, 930 üye ile  Allah’a hamd olsun rakiplerimizin elinden aldık. Buradan  MKE’de yetki de emeği geçen Ankara 4 Nolu Şube Başkanım Gülen Üye ve Yönetim Kuruluna, Kırıkkale Şube Başkanım Mikail Başer ve Yönetim Kuruluna, Çankırı'daki kurumlarımızda yetkiyi perçinleyen Yenal Bilim Başkanıma ve ekiplerine göstermiş oldukları özverili çalışma ve gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİNİN İLK TOPLU SÖZLEŞMESİ BİZE NASİP OLDU”

Kamu görevlileri toplu sözleşme hakkını 2010 yılında elde ettiğini hatırlatan Doğan, “ Cumhuriyet tarihinin ilk toplu sözleşmesi Memur-Sen’e nasip oldu. O günden bu güne 3 toplu sözleşme dönemi geçirdik. Her toplu sözleşmede, hem tecrübemizi artırdık;  hem de kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını artırmayı başardık. 2010 yılına kadar yetkiye elinde bulunduran malum sendikaların kamu görevlilerinin mali ve özlük hakları için bir tek kazanım elde edemedi. En son yaptığımız toplu sözleşme görüşmelerinde de genelde 43, hizmet kolumuzda da 15 kazanım üreterek tarihi bir başarıya imza attık. Enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda önceki toplu sözleşme kazanımlarımızı devam ettirdik, 38 bin çalışanımıza yeni kazanımlar sağladık” ifadelerini kullandı.

“KİT SÖZLEŞMESİ DİYENLER OLDU”

Geçtiğimiz yıl yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışan personel için önemli kazanımlar elde edildiğinin altını çizen Doğan, “Özellikle bu toplu sözleşme de KİT’lerde çalışan personel için aldığımız kazanımlardan dolayı, toplu sözleşmeyi ‘KİT Sözleşmesine’ çevirdiniz diyenlerin eleştirileri ile karşılaştık. MKE’de, KİT statüsündeki kurumlarımızdan bir tanesi. KİT’lerde görev yapan sözleşmeli personele arazi tazminatı ödenmesini sağlayarak 70 ila 170 TL aylık ilave ücret sağladık. KİT’lerdeki sözleşmelilerin yıllık izinlerinin ertesi yıla devrine yönelik çalışmayı başlattık. KİT’lerde çalışan  koruma ve güvenlik görevlilerinin ek ödeme oranlarını 5 puan 42 Tl artırdık. Şef unvanlı personelin özel hizmet tazminatı oranlarını 7 puan 59 TL artırdık. Sivil savunma uzmanlarının özel hizmet tazminatı oranlarını 5 puan 42 TL artırdık. Bu saydıklarım aklıma gelen kazanımlardan sadece birkaç tanesidir” diye konuştu.

TEMEL ÜCRET GRUPLARINDA SORUN ÇÖZÜME KAVUŞUYOR

Temel ücret grupları ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Doğan, KİT’lerdeki temel ücret gruplarının 5’ten 3’e düşürülmesi ile ilgili çalışmalar tamamlandığını, Yüksek Planlama Kurulu’dan çıkmasını beklediklerini söyledi. Yeni kurulan Hükümetin sorunu kısa sürede çözmesi için konuyu yakından takip ettiklerini kaydetti.

Ak Parti İl Başkanı Celal Kaman ise,  Memur-Sen’in kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının yanı sıra bir yardım kuruluşu olarak çalıştığını ifade etti.  Türkiye ve dünyadaki gelişmelere sessiz kalmadığını söyleyen Kaman, “ Biz Memur-Sen’i mazlumun yanında, zalimin karşısında durduğu için seviyoruz ve çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Memur-Sen, sivil toplum kuruluşu misyonunu fazlasıyla yerine getiriyor.  Memur-Sen ve Enerji Bir-Sen’e kapımız 24 saat açık” dedi.

Enerji Bir-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Ayşe Açıkbaş ta,  “ Enerji Bir-Sen teşkilatları içerisinde kadınların daha aktif rol almaya başladığına dikkat çekti. Açıkbaş, kadınların sendikal faaliyetlerde daha aktif rol almasının hem demokrasi açısından hem de sendikanın büyümesi ve gelişmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Programda Çankırı’daki Enerji Bir-Senli kadınlara seslenen Açıkbaş, sendikal faaliyetlerde daha aktif olmalarını istedi.

Memur-Sen İl Başkan Vekili Ali Solak, “ Enerji Bir-Sen’in Çankırı’daki kurumlarda yetkili sendika olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Memur-Sen’e bağlı sendikaların Çankırı’da rakip sendikalara ezici bir üstünlük sağladığının altını çizen Solak, yetkide emeği geçen tüm teşkilat mensuplarına teşekkür etti.

Ankara 4 Nolu Şube Başkanı Gülen Üye’de kürsüye gelerek bir teşekkür konuşması yaptı. Üye, birlik ve beraberlik içerisinde Enerji Bir-Sen bayrağını daha da yukarılara taşıyacaklarını söyledi.

Çankırı İl Temsilcisi Yenal Bilim ise, Enerji Bir-Sen, kurulduğu günden bu güne kamu çalışanlarının ve ailelerinin, sosyal, özlük ve kültürel, ücret ve hakların güçlendirilmesi için var gücüyle çalıştığını söyledi. Çankırı’daki hizmet koluna bağlı kurumların tamamında yetkili sendika olduklarını belirten Bilim, MKE’de genel yetkili sendika unvanının tekrar alınmasıyla birlikte kurum çalışanlarının sorunlarının daha çabuk çözüleceğini söyledi.

Program sonunda Enerji Bir-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri,  Ankara 4 Nolu Şube Başkanı Gülen Üye ve Çankırı İl Başkanı Yenal Bilim’e plaket takdim etti. Çankırı İşyeri Temsilcilerine de hediyeler takdim edildi.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen