Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
EÜAŞ’ta Hizmet Tahsisli Konutlardan Alınan Kira Bedeli Kaldırıldı
13 Temmuz 2016

 “EÜAŞ’ta Hizmet Tahsisli Konutlardan Alınan Kira Bedeli Kaldırıldı”

 

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Tonbul, EÜAŞ’a bağlı işletmelerin belediye mücavir alan dışındaki hizmet tahsisli konutlarında oturan kamu görevlilerinden alınan kira bedelinin kaldırıldığını söyledi.

Toplu sözleşme hükümlerine göre, kamu kurumlarının, baraj, termik santral, maden sahası ve ocakları, fabrika, işletme, şantiye, trafo, enerji dağıtım ve iletim merkezleri, gar ve istasyonlar gibi yerlerde bulunan lojmanları, hizmet tahsisli konut statüsünde bulunduğu için kamu görevlilerine kira bedeli alınmadan tahsis ediliyordu.

Bazı kamu kurum ve kuruluşları tarafından, Yeni Büyükşehir Yasası gerekçe gösterilerek hizmet tahsisli konutlarda oturan kamu görevlilerinden kira bedeli talep edilmişti.

Memur-Sen tarafından gündeme getirilen konu, Maliye Bakanlığı’nın “büyükşehir yasasının, Kamu Konutları Kanunu ve Kamu Konutları Uygulama Yönetmeliğinde her hangi bir kısıtlamaya gerek görülmediği” görüşü ile çözüm için ilk adım atılmıştı.

Maliye Bakanlığı’nın bu görüşünün ardından,  hizmet tahsisli konutlarda oturan kamu görevlilerinin ödediği kira bedeli ilk olarak EÜAŞ’ta kaldırıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Maliye Bakanlığı’nın hizmet tahsisli konutlar ile ilgili verdiği görüşün ardından belediye mücavir alan dışındaki lojmanlardan alınan kira bedelinin kaldırılmaya başlandığını belirterek, “ Kararı ilk uygulayan kurum EÜAŞ’a bağlı Karakaya Hes İşletme Müdürlüğü oldu. Hizmet tahsisli konutlarda oturan kamu görevlilerinden kira bedeli alınmayacak” diye konuştu.

“MEMURUN LOJMAN HAKKINI BÜROKRASİNİN İNSAFINA TERK ETMEDİK”

Kamu görevlilerinin lojman hakkını Yeni Büyükşehir Yasası’nı bahane eden kurumların insafına terk etmedik diyen Tonbul, şöyle konuştu:

“ 3. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde hizmet tahsisli konutların kapsamının genişletilmesi olmasına rağmen bazı kurum ve kuruluşlar tarafından Yeni Büyükşehir Yasası gerekçe gösterilerek bu konutların kapsamı daraltılmaya çalışıldı. Memur-Sen ve Enerji Bir-Sen olarak kamu görevlilerinin lojman hakkını Yeni Büyükşehir Yasası’nı bahane eden kurumların insafına terk etmedik. İlgili kurumlara gerekli uyarıların yapılmasını istedik. Bu uygulamanın kaldırılması da bunun göstergesi. Hizmet kolumuzdaki diğer kurumlarda da bu sorunun çözümü için konuyu yakından takip ediyoruz.”

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen