Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Enerji Bir-Sen’den Özelleştirme İdaresi Başkanı Bostan’a Ziyaret
13 Temmuz 2016

Enerji Bir-Sen heyeti, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na atanan Mehmet Bostan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Enerji Bir-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan, Genel Başkan Yardımcıları Cemil Şentürk ve Gürkan Kaya ile birlikte Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na atanan Mehmet Bostan’ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Ziyarette konuşan Doğan, Bostan’a yeni görevinin hayırlı olmasını diledi. Enerji Bir-Sen’in sendikal faaliyetleri ile ilgili de Bostan’a bilgi veren Doğan, enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda sendikal faaliyet yürüttüklerini, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını en iyi şekilde savunmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Enerji Bir-Sen’in özelleştirme ile ilgili görüşlerini de dile getiren Doğan, 1980’de başlayan özelleştirmelerin kamu görevlileri nezdinde telafisi güç mağduriyetler doğurduğunu, plansız özelleştirmelere karşı olduklarını kaydetti.

“4046 DEĞİŞMELİ, ÖZELLEŞTİRME MAĞDUR ETMEMELİ”

Türkiye’de 1980’lerde başlayan özelleştirme politikalarının yanlışlığına dikkat çeken Doğan, “Ülkemizde 1980’lerin başında başlayan özelleştirme süreci günümüzde de devam ediyor. Plansız özelleştirme politikaları, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında telafisi zor sonuçlar doğuruyor. Bunda da yürürlükteki 4046 sayılı Özelleştirme Kanunun etkisi büyük. Bunun çok acilen revize edilmesi gerekiyor. Yanlış özelleştirme politikaları, havuza düşen personeli mağdur ediyor.  Personel mesleği ile alakasız kurumlara atanıyor, bu da kurumsal hafızayı yok ediyor. Biz, özelleştirilen kurumlardan havuza atanan personelin mesleki kariyerlerini devam ettirebilecekleri kurumlara atanmalarını istiyoruz.  Özelleştirme ile başka kurumlara atanan personelin, atandığı kurumda da aynı haklarının devam etmesini istiyoruz. Havuza atılan personelin vergi kaybından dolayı mağdur olmaması için o yılın en yüksek maaşının verilmesini istiyoruz. Kurumda kalan personele uygulanan çalışma süresinin kaldırılmasını ve istediği zaman kamu kurumuna dönebilmesini istiyoruz. Özelleştirme politikaları, devletin asli işini yapan kamu görevlilerini mağdur etmemeli” diye konuştu.

“ÖZELLEŞTİRMELER TÜRKİYE’Yİ 2023 HEFELERİNDEN UZAKLAŞTIRIR”

Enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda yaşanan özelleştirmelerin Türkiye’yi 2023 hedeflerinden uzaklaştıracağını belirten Doğan, “ Ülkemiz enerji de dışarıya muhtaç bir ülke. Son yıllarda enerji ve sanayi alanındaki kamu kurum ve kuruluşlarında yoğun bir özelleştirme politikaları uygulanıyor. Ülkemizin elektrik üretiminin bel kemiği EÜAŞ, enerjimize hammadde sağlayan TTK, elektrik dağıtım şirketlerimiz ve şeker fabrikalarımız özelleştiriliyor.  2023 hedeflerine hızla ilerlenen bir dönemde, ülkenin en stratejik kurumlarının özelleştirilmesini doğru bir politika olarak görmüyoruz. Özelleştirme süreci devam eden kurumlarda bu sürecin derhal durdurularak, yeniden yapılandırılmalarını gerekli yenileme ve modernizasyon çalışmaları yapılarak rekabet gücünün arttırılmasından yanayız” ifadelerini kullandı.

 

Ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bostan, Enerji Bir-Sen heyetine teşekkür etti. Enerji Bir-Sen'in faaliyetlerini yakından takip ettiğini söyleyen Bostan, elde edilen kazanımların çok değerli olduğunu söyledi. Özelleştirme politikalarında sendika ile daha fazla görüş alışverişinde bulunacaklarını ifade etti.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen