Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Enerji Bir-Sen’den Özelleştirme İdaresi Başkanı Bostan’a Ziyaret
13 Temmuz 2016

Enerji Bir-Sen heyeti, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na atanan Mehmet Bostan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Enerji Bir-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan, Genel Başkan Yardımcıları Cemil Şentürk ve Gürkan Kaya ile birlikte Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na atanan Mehmet Bostan’ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Ziyarette konuşan Doğan, Bostan’a yeni görevinin hayırlı olmasını diledi. Enerji Bir-Sen’in sendikal faaliyetleri ile ilgili de Bostan’a bilgi veren Doğan, enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda sendikal faaliyet yürüttüklerini, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını en iyi şekilde savunmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Enerji Bir-Sen’in özelleştirme ile ilgili görüşlerini de dile getiren Doğan, 1980’de başlayan özelleştirmelerin kamu görevlileri nezdinde telafisi güç mağduriyetler doğurduğunu, plansız özelleştirmelere karşı olduklarını kaydetti.

“4046 DEĞİŞMELİ, ÖZELLEŞTİRME MAĞDUR ETMEMELİ”

Türkiye’de 1980’lerde başlayan özelleştirme politikalarının yanlışlığına dikkat çeken Doğan, “Ülkemizde 1980’lerin başında başlayan özelleştirme süreci günümüzde de devam ediyor. Plansız özelleştirme politikaları, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında telafisi zor sonuçlar doğuruyor. Bunda da yürürlükteki 4046 sayılı Özelleştirme Kanunun etkisi büyük. Bunun çok acilen revize edilmesi gerekiyor. Yanlış özelleştirme politikaları, havuza düşen personeli mağdur ediyor.  Personel mesleği ile alakasız kurumlara atanıyor, bu da kurumsal hafızayı yok ediyor. Biz, özelleştirilen kurumlardan havuza atanan personelin mesleki kariyerlerini devam ettirebilecekleri kurumlara atanmalarını istiyoruz.  Özelleştirme ile başka kurumlara atanan personelin, atandığı kurumda da aynı haklarının devam etmesini istiyoruz. Havuza atılan personelin vergi kaybından dolayı mağdur olmaması için o yılın en yüksek maaşının verilmesini istiyoruz. Kurumda kalan personele uygulanan çalışma süresinin kaldırılmasını ve istediği zaman kamu kurumuna dönebilmesini istiyoruz. Özelleştirme politikaları, devletin asli işini yapan kamu görevlilerini mağdur etmemeli” diye konuştu.

“ÖZELLEŞTİRMELER TÜRKİYE’Yİ 2023 HEFELERİNDEN UZAKLAŞTIRIR”

Enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda yaşanan özelleştirmelerin Türkiye’yi 2023 hedeflerinden uzaklaştıracağını belirten Doğan, “ Ülkemiz enerji de dışarıya muhtaç bir ülke. Son yıllarda enerji ve sanayi alanındaki kamu kurum ve kuruluşlarında yoğun bir özelleştirme politikaları uygulanıyor. Ülkemizin elektrik üretiminin bel kemiği EÜAŞ, enerjimize hammadde sağlayan TTK, elektrik dağıtım şirketlerimiz ve şeker fabrikalarımız özelleştiriliyor.  2023 hedeflerine hızla ilerlenen bir dönemde, ülkenin en stratejik kurumlarının özelleştirilmesini doğru bir politika olarak görmüyoruz. Özelleştirme süreci devam eden kurumlarda bu sürecin derhal durdurularak, yeniden yapılandırılmalarını gerekli yenileme ve modernizasyon çalışmaları yapılarak rekabet gücünün arttırılmasından yanayız” ifadelerini kullandı.

 

Ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bostan, Enerji Bir-Sen heyetine teşekkür etti. Enerji Bir-Sen'in faaliyetlerini yakından takip ettiğini söyleyen Bostan, elde edilen kazanımların çok değerli olduğunu söyledi. Özelleştirme politikalarında sendika ile daha fazla görüş alışverişinde bulunacaklarını ifade etti.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen