Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: Alın Teri Dökenlerle Soru Çalanlar Bir Tutulmasın
02 Ağustos 2016

2010 KPSS'nin yargı kararıyla iptal edilmesi çerçevesinde yapılması öngörülen iş ve işlemler hakkında yetkililerle görüşen Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, söz konusu sınavı alın teri ile kazanıp, ataması yapılan kamu görevlilerinin haklarının ve konumlarının korunması gerektiğini, soruların çalınması ve toplu kopya eyleminde yer alanlarla sınırlı işlem yapılması gerektiğini yetkililer nezdinde ilgili kurumlara ifade etti.

FETÖ tarafından soruların çalınması ve cevap anahtarının mensuplarına verilmesi çerçevesinde adli yargıda kovuşturmaya, idari yargıda ise iptal davasına konu edilen 2010 KPSS ile ilgili olarak Ankara 1. İdare Mahkemesi’nce (Danıştay’ın verdiği bozma kararına uymak suretiyle) söz konusu sınavın bütün olarak iptaline karar verildiği kamuoyuna yansımıştır.

HAKLI VE HAKSIZ AYIRT EDİLMELİ

Anılan yargı kararının üreteceği sonuçların belirsizliği ve nasıl uygulanacağına ilişkin ilgili kurumlarca açıklama yapılmaması nedeniyle Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı nezdinde yetkililerle görüşerek, Memur-Sen’in değerlendirme ve önerilerini aktardı.

Bu çerçevede Hacı Bayram Tonbul, “2010 KPSS’ye katılan ve atanma için gerekli puanı elde eden herkesin atamalarının iptal edilmesi gibi bir sonucun kamu vicdanını yaralamak yanında, hukuka uygun olmayacağı da açıktır. Bu nedenle söz konusu sınavda soruların çalınması ve cevap anahtarının kendine verilmesi suretiyle avantaj elde ederek ataması yapılan (FETÖ mensubu olan) kamu görevlileri dışında diğer hiçbir kamu görevlisinin bu iptal kararına bağlı olarak görevine son verilmemesi gerekmektedir” şeklinde Memur-Sen’in görüşlerini yetkililere aktardı.

Görüşme yapılan kurum yetkilileri; kısa süre içerinde konuyla ilgili açıklama yapılacağını, alın teriyle söz konusu sınavı kazanan kamu görevlilerinin bu karar nedeniyle mağdur olmaması için Memur-Sen’in görüşleri de dikkate alınarak gerekli idari tedbirlerin ve yasal düzenlemenin gerçekleşeceğini ifade etti.

Tonbul, hakkıyla sınavı kazanan ve kamu görevlisi olarak atananların mevcut hukuki durumlarını ve konumlarını kaybetmemesi adına kanunun takipçisi olacaklarını belirtti.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen