Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul’dan, Balıkesir’deki Kurumlara Ziyaret
27 Ekim 2016

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Balıkesir’deki enerji, sanayi ve madencilik hizmet koluna bağlı kurumları ziyaret etti.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Yardımcısı Gürkan Kaya ile birlikte geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştirilen Karesi Şube seçimlerinde Başkanlığa seçilen Ali Zengin ve Yönetimini ziyaret etti.

Zengin ve Yönetimine görevinde başarı dileyen Tonbul, Şube faaliyetleri ile ilgili Tonbul,  Balıkesir teşkilat çalışması kapsamında enerji, sanayi ve madencilik hizmet koluna bağlı Bandırma Eti Maden İşletmesi, Susurluk Şeker Fabrikası, MTA Kuzeybatı Anadolu Bölge Müdürlüğü,  DSi 25. Bölge Müdürlüğü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Balıkesir İl Müdürlüğü, TEİAŞ Balıkesir İşletme Müdürlüğü, DSİ Balıkesir Eğitim Tesisleri ve Eti Maden Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü’nde çalışan üyelerle bir araya geldi.

Yapılan toplantılarda ülke gündemi ile ilgili gelişmeler, çalışma hayatında yaşanan sorunlar ve toplu sözleşmenin uygulanmasında yaşanan sorunlar detaylarıyla konuşuldu.

“İŞ GÜVENCESİ, DEVLETİN VE HİZMETLERİNİN SÜREKLİLİĞİNİN GARANTİSİDİR”

Balıkesir ziyaretlerinden önce Devlet Personel Başkanlığı’nın Bursa’da düzenlediği Kamu Personel Sisteminin Değerlendirilmesi Çalıştayı’na katıldığını belirten Tonbul,  toplantıda başta iş güvencesi olmak üzere çalışma hayatı ile ilgili konuların masaya yatırıldığını söyledi. Toplantıda Memur-Sen olarak iş güvencesinin kırmızı çizgimiz olduğunu bir kez daha vurguladık diyen Tonbul, “ Kamuoyunda memurların iş güvencesinin kaldırılacağına yönelik bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Biz Türkiye’nin en büyük emek hareketi olarak buna asla müsaade etmeyeceğimizi her platformda dile getiriyoruz. Memur-Sen olarak kamuda iş güvencesi bizim kırmızı çizgimizdir ve bundan taviz vermemiz mümkün değildir. Bu yalnızca memurlar için iş garantisi olarak görülmemelidir, kamuda iş güvencesi demek devletin ve hizmetlerinin sürekliliği ve garantisi demektir. Ülkemize musallat olan FETÖ belasının kurumlara nüfuz etme, ele geçirme çabasının hedefine ulaşamamasının en büyük sebebi yine iş güvencesi olmuştur. TÜBİTAK ve KOSGEB gibi iş güvencesinin daha esnek olduğu kurumlar baktığımızda ne yazık ki çok daha yüksek oranlarda FETÖ üyesinin yuvalandığını görüyoruz. Zor şartlar altında görevlerini yürüten kamu çalışanlarını iş güvencelerini kaldırmak gibi bir tehditle karşı karşıya bırakmak en çok devlete zarar verecektir. Bu nedenle bizler tehdit yerine teşvik politikasının izlenmesini destekliyoruz” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİNİN İLK TOPLU SÖZLEŞMESİNE İMZA ATTIK”

Kamu görevlilerin mali ve sosyal haklarının her geçen toplu sözleşme daha ileriye taşındığını belirten Tonbul, “ Memurlar 2010 yılında toplu sözleşme hakkını kavuştu. Cumhuriyet tarihinin ilk toplu sözleşmesine de biz imza attık.  O tarihten bugüne üç toplu sözleşme dönemi geçirdik. 2017 Ağustos ayında da 4. Dönem toplu sözleşmemizi gerçekleştireceğiz. Her geçen toplu sözleşme kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını daha da ileriye taşıyoruz. Toplu sözleşme, toplu görüşmeden çok farklı. Toplu sözleşme kanun hükmünde olduğu için kamu kurumları masada elde edilen kazanımları  uygulamak zorunda. Şu ana kadar kazanımların uygulanması noktasında bazı aksaklıklar yaşandı. Bunun sebebi de bürokraside memurların toplu sözleşmesine alışamayan bürokratların olmasıdır. Masada elde edilen kazanımları bürokratların insafına terk etmedik, etmeyeceğiz.  Onlarda memurların bir toplu sözleşmesinin olduğunu, toplu görüşmenin tarihin tozlu sayfalarına karıştığını artık bilmeleri gerekiyor” diye konuştu.

“MEMUR-SENLİLER AVANTAJLI OLACAK”

Memur-Sen’in en büyük projelerinden olan Memur-Sen Avantaj Kart projesi çalışmalarında sona gelindiğini söyleyen Tonbul, “ Biliyorsunuz Memur-Sen Avantaj Kart projesi devam ediyor. Bu proje ile her ilde farklı olan ve üyelerin haberdar olamadığı indirim anlaşmaları ‘Memur-Sen Avantaj Kart’ ile tek çatı altında toplanacak. Bu projede sona geldik. İnşallah Memur-Sen üyeleri Türkiye’nin neresine giderse gitsin bu anlaşmalardan haberdar olacak ve avantajlardan anından yararlanabilecek. Memur-Sen’liler daha avantajlı olacak” dedi.

 
Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Müşaviri olarak görev yapan üyemiz Sn. Fevzi Taşdemir'in kardeşi Yusuf Taşdemir kalp krizi sonucu vefat etmiştir. Cenazesi 27 Şubat Cumartesi günü Bitlis Tatvan'da defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Fevzi Taşdemir Tel: 0533 422 13 55)
27 Şubat 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Ayşen Yiğit'in eşi Necati Yiğit vefat etmiştir. Cenazesi 7 Şubat Pazar günü Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. İrtibat: Ayşen YİĞİT 0533 510 87 74
07 Şubat 2021

EÜAŞ Keban HES İşletme Müdürlüğünde görevli üyemiz Ömer Faruk Erbay’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 537 560 68 11)
05 Şubat 2021

Enerji Bir-Sen’den “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” Anlaşması
01 Şubat 2021

Ankara 9 Nolu Şube Disiplin Kurulu Başkanımız Necmi Güneş'in ağabeyi Lütfü Güneş vefat etmiştir. Cenazesi 10 Ocak Pazar günü Saat 15:30’da Bursa, Nilüfer, İhsaniye mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Ocak 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Cemal Altınok’un babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 29 Aralık Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’nın Bala İlçesi, Aşıkoğlu Köyünde defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Tel: 0 536 634 25 97
28 Aralık 2020

EÜAŞ İnşaat Kamulaştırma Dairesi Başkanlığında Müdür olarak görev yapan üyemiz Yakup Güler'in babası vefat etmiştir. Cenazesi 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Erzincan Terzibaba Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Aralık 2020

Ankara 1 Nolu Şubemize bağlı, Nükleer Düzenleme Kurumu’nda görevli İşyeri Temsilcimiz Bayram Çıldır’ın ağabeyi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
16 Kasım 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Mehti Cengiz vefat etmiştir. Merhumun Cenazesi 17 Ekim Cumartesi günü Elvankent Hacı Fatma Nimet Kahraman Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip Elvankent mezarlığında defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
16 Ekim 2020

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

Copyright © 2021  |  Enerji Bir-Sen