Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul’dan, Balıkesir’deki Kurumlara Ziyaret
27 Ekim 2016

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Balıkesir’deki enerji, sanayi ve madencilik hizmet koluna bağlı kurumları ziyaret etti.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Yardımcısı Gürkan Kaya ile birlikte geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştirilen Karesi Şube seçimlerinde Başkanlığa seçilen Ali Zengin ve Yönetimini ziyaret etti.

Zengin ve Yönetimine görevinde başarı dileyen Tonbul, Şube faaliyetleri ile ilgili Tonbul,  Balıkesir teşkilat çalışması kapsamında enerji, sanayi ve madencilik hizmet koluna bağlı Bandırma Eti Maden İşletmesi, Susurluk Şeker Fabrikası, MTA Kuzeybatı Anadolu Bölge Müdürlüğü,  DSi 25. Bölge Müdürlüğü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Balıkesir İl Müdürlüğü, TEİAŞ Balıkesir İşletme Müdürlüğü, DSİ Balıkesir Eğitim Tesisleri ve Eti Maden Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü’nde çalışan üyelerle bir araya geldi.

Yapılan toplantılarda ülke gündemi ile ilgili gelişmeler, çalışma hayatında yaşanan sorunlar ve toplu sözleşmenin uygulanmasında yaşanan sorunlar detaylarıyla konuşuldu.

“İŞ GÜVENCESİ, DEVLETİN VE HİZMETLERİNİN SÜREKLİLİĞİNİN GARANTİSİDİR”

Balıkesir ziyaretlerinden önce Devlet Personel Başkanlığı’nın Bursa’da düzenlediği Kamu Personel Sisteminin Değerlendirilmesi Çalıştayı’na katıldığını belirten Tonbul,  toplantıda başta iş güvencesi olmak üzere çalışma hayatı ile ilgili konuların masaya yatırıldığını söyledi. Toplantıda Memur-Sen olarak iş güvencesinin kırmızı çizgimiz olduğunu bir kez daha vurguladık diyen Tonbul, “ Kamuoyunda memurların iş güvencesinin kaldırılacağına yönelik bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Biz Türkiye’nin en büyük emek hareketi olarak buna asla müsaade etmeyeceğimizi her platformda dile getiriyoruz. Memur-Sen olarak kamuda iş güvencesi bizim kırmızı çizgimizdir ve bundan taviz vermemiz mümkün değildir. Bu yalnızca memurlar için iş garantisi olarak görülmemelidir, kamuda iş güvencesi demek devletin ve hizmetlerinin sürekliliği ve garantisi demektir. Ülkemize musallat olan FETÖ belasının kurumlara nüfuz etme, ele geçirme çabasının hedefine ulaşamamasının en büyük sebebi yine iş güvencesi olmuştur. TÜBİTAK ve KOSGEB gibi iş güvencesinin daha esnek olduğu kurumlar baktığımızda ne yazık ki çok daha yüksek oranlarda FETÖ üyesinin yuvalandığını görüyoruz. Zor şartlar altında görevlerini yürüten kamu çalışanlarını iş güvencelerini kaldırmak gibi bir tehditle karşı karşıya bırakmak en çok devlete zarar verecektir. Bu nedenle bizler tehdit yerine teşvik politikasının izlenmesini destekliyoruz” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİNİN İLK TOPLU SÖZLEŞMESİNE İMZA ATTIK”

Kamu görevlilerin mali ve sosyal haklarının her geçen toplu sözleşme daha ileriye taşındığını belirten Tonbul, “ Memurlar 2010 yılında toplu sözleşme hakkını kavuştu. Cumhuriyet tarihinin ilk toplu sözleşmesine de biz imza attık.  O tarihten bugüne üç toplu sözleşme dönemi geçirdik. 2017 Ağustos ayında da 4. Dönem toplu sözleşmemizi gerçekleştireceğiz. Her geçen toplu sözleşme kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını daha da ileriye taşıyoruz. Toplu sözleşme, toplu görüşmeden çok farklı. Toplu sözleşme kanun hükmünde olduğu için kamu kurumları masada elde edilen kazanımları  uygulamak zorunda. Şu ana kadar kazanımların uygulanması noktasında bazı aksaklıklar yaşandı. Bunun sebebi de bürokraside memurların toplu sözleşmesine alışamayan bürokratların olmasıdır. Masada elde edilen kazanımları bürokratların insafına terk etmedik, etmeyeceğiz.  Onlarda memurların bir toplu sözleşmesinin olduğunu, toplu görüşmenin tarihin tozlu sayfalarına karıştığını artık bilmeleri gerekiyor” diye konuştu.

“MEMUR-SENLİLER AVANTAJLI OLACAK”

Memur-Sen’in en büyük projelerinden olan Memur-Sen Avantaj Kart projesi çalışmalarında sona gelindiğini söyleyen Tonbul, “ Biliyorsunuz Memur-Sen Avantaj Kart projesi devam ediyor. Bu proje ile her ilde farklı olan ve üyelerin haberdar olamadığı indirim anlaşmaları ‘Memur-Sen Avantaj Kart’ ile tek çatı altında toplanacak. Bu projede sona geldik. İnşallah Memur-Sen üyeleri Türkiye’nin neresine giderse gitsin bu anlaşmalardan haberdar olacak ve avantajlardan anından yararlanabilecek. Memur-Sen’liler daha avantajlı olacak” dedi.

 
Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen