Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul’dan, Balıkesir’deki Kurumlara Ziyaret
27 Ekim 2016

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Balıkesir’deki enerji, sanayi ve madencilik hizmet koluna bağlı kurumları ziyaret etti.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Yardımcısı Gürkan Kaya ile birlikte geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştirilen Karesi Şube seçimlerinde Başkanlığa seçilen Ali Zengin ve Yönetimini ziyaret etti.

Zengin ve Yönetimine görevinde başarı dileyen Tonbul, Şube faaliyetleri ile ilgili Tonbul,  Balıkesir teşkilat çalışması kapsamında enerji, sanayi ve madencilik hizmet koluna bağlı Bandırma Eti Maden İşletmesi, Susurluk Şeker Fabrikası, MTA Kuzeybatı Anadolu Bölge Müdürlüğü,  DSi 25. Bölge Müdürlüğü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Balıkesir İl Müdürlüğü, TEİAŞ Balıkesir İşletme Müdürlüğü, DSİ Balıkesir Eğitim Tesisleri ve Eti Maden Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü’nde çalışan üyelerle bir araya geldi.

Yapılan toplantılarda ülke gündemi ile ilgili gelişmeler, çalışma hayatında yaşanan sorunlar ve toplu sözleşmenin uygulanmasında yaşanan sorunlar detaylarıyla konuşuldu.

“İŞ GÜVENCESİ, DEVLETİN VE HİZMETLERİNİN SÜREKLİLİĞİNİN GARANTİSİDİR”

Balıkesir ziyaretlerinden önce Devlet Personel Başkanlığı’nın Bursa’da düzenlediği Kamu Personel Sisteminin Değerlendirilmesi Çalıştayı’na katıldığını belirten Tonbul,  toplantıda başta iş güvencesi olmak üzere çalışma hayatı ile ilgili konuların masaya yatırıldığını söyledi. Toplantıda Memur-Sen olarak iş güvencesinin kırmızı çizgimiz olduğunu bir kez daha vurguladık diyen Tonbul, “ Kamuoyunda memurların iş güvencesinin kaldırılacağına yönelik bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Biz Türkiye’nin en büyük emek hareketi olarak buna asla müsaade etmeyeceğimizi her platformda dile getiriyoruz. Memur-Sen olarak kamuda iş güvencesi bizim kırmızı çizgimizdir ve bundan taviz vermemiz mümkün değildir. Bu yalnızca memurlar için iş garantisi olarak görülmemelidir, kamuda iş güvencesi demek devletin ve hizmetlerinin sürekliliği ve garantisi demektir. Ülkemize musallat olan FETÖ belasının kurumlara nüfuz etme, ele geçirme çabasının hedefine ulaşamamasının en büyük sebebi yine iş güvencesi olmuştur. TÜBİTAK ve KOSGEB gibi iş güvencesinin daha esnek olduğu kurumlar baktığımızda ne yazık ki çok daha yüksek oranlarda FETÖ üyesinin yuvalandığını görüyoruz. Zor şartlar altında görevlerini yürüten kamu çalışanlarını iş güvencelerini kaldırmak gibi bir tehditle karşı karşıya bırakmak en çok devlete zarar verecektir. Bu nedenle bizler tehdit yerine teşvik politikasının izlenmesini destekliyoruz” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİNİN İLK TOPLU SÖZLEŞMESİNE İMZA ATTIK”

Kamu görevlilerin mali ve sosyal haklarının her geçen toplu sözleşme daha ileriye taşındığını belirten Tonbul, “ Memurlar 2010 yılında toplu sözleşme hakkını kavuştu. Cumhuriyet tarihinin ilk toplu sözleşmesine de biz imza attık.  O tarihten bugüne üç toplu sözleşme dönemi geçirdik. 2017 Ağustos ayında da 4. Dönem toplu sözleşmemizi gerçekleştireceğiz. Her geçen toplu sözleşme kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını daha da ileriye taşıyoruz. Toplu sözleşme, toplu görüşmeden çok farklı. Toplu sözleşme kanun hükmünde olduğu için kamu kurumları masada elde edilen kazanımları  uygulamak zorunda. Şu ana kadar kazanımların uygulanması noktasında bazı aksaklıklar yaşandı. Bunun sebebi de bürokraside memurların toplu sözleşmesine alışamayan bürokratların olmasıdır. Masada elde edilen kazanımları bürokratların insafına terk etmedik, etmeyeceğiz.  Onlarda memurların bir toplu sözleşmesinin olduğunu, toplu görüşmenin tarihin tozlu sayfalarına karıştığını artık bilmeleri gerekiyor” diye konuştu.

“MEMUR-SENLİLER AVANTAJLI OLACAK”

Memur-Sen’in en büyük projelerinden olan Memur-Sen Avantaj Kart projesi çalışmalarında sona gelindiğini söyleyen Tonbul, “ Biliyorsunuz Memur-Sen Avantaj Kart projesi devam ediyor. Bu proje ile her ilde farklı olan ve üyelerin haberdar olamadığı indirim anlaşmaları ‘Memur-Sen Avantaj Kart’ ile tek çatı altında toplanacak. Bu projede sona geldik. İnşallah Memur-Sen üyeleri Türkiye’nin neresine giderse gitsin bu anlaşmalardan haberdar olacak ve avantajlardan anından yararlanabilecek. Memur-Sen’liler daha avantajlı olacak” dedi.

 
Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen