Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Enerji Bir-Sen’den Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Aksu’ya Ziyaret
02 Aralık 2016

Enerji Bir-Sen heyeti, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu'yu ziyaret etti.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan, Genel Başkan Yardımcıları Cemil Şentürk, Gürkan Kaya, Mehmet Reşit Gürbüz ve Ankara 3 Nolu Şube Başkan Vekili Aşkın Erçelik ile birlikte Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı ve Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi Genel Müdürü Ahmet Aksu'yu makamında ziyaret ederek çalışanların sorunlarını iletti.

Aksu ile bir süre görüşen Tonbul, şeker çalışanlarının sorunlarının yanı sıra özelleştirme sürecindeki kurumlarda çalışan personelin durumu ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Enerji Bir-Sen’in özelleştirme ile ilgili görüşlerini dile getiren Tonbul, 1980’de başlayan özelleştirmelerin kamu görevlileri nezdinde telafisi güç mağduriyetler doğurduğunu, plansız özelleştirmelere karşı olduklarını kaydetti.

“4046 ÇALIŞANLARI MAĞDUR EDİYOR”

Türkiye’de 1980’lerde başlayan özelleştirme politikalarının yanlışlığına dikkat çeken Tonbul, “Ülkemizde 1980’lerin başında başlayan özelleştirme süreci günümüzde de devam ediyor. Plansız özelleştirme politikaları, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında telafisi zor sonuçlar doğuruyor. Bunda da yürürlükteki 4046 sayılı Özelleştirme Kanunun etkisi büyük. Bunun çok acilen revize edilmesi gerekiyor” dedi.

“ÖZELLEŞTİRMEDEN GELEN PERSONEL UYGUN POZİSYONLARA ATANMALI”

Özelleştirme ile kurumlara atanan personelin mesleğine uygun pozisyonlara atanması gerektiğini vurgulayan Tonbul, “ Özelleştirilen kurumlarda havuza atılan personel mesleği ile alakasız kurumlara atanıyor, bu da kurumsal hafızayı yok ediyor. Biz, özelleştirilen kurumlardan havuza atanan personelin mesleki kariyerlerini devam ettirebilecekleri kurumlara atanmalarını istiyoruz.  Özelleştirme ile başka kurumlara atanan personelin, atandığı kurumda da aynı haklarının devam etmesini istiyoruz. Havuza atılan personelin vergi kaybından dolayı mağdur olmaması için o yılın en yüksek maaşının verilmesini istiyoruz. Kurumda kalan personele uygulanan çalışma süresinin kaldırılmasını ve istediği zaman kamu kurumuna dönebilmesini istiyoruz. Özelleştirme politikaları, devletin asli işini yapan kamu görevlilerini mağdur etmemeli” diye konuştu.

“ŞEKER FABRİKALARI MODERNİZE EDİLMELİ”

Son yıllarda enerji ve sanayi alanındaki kamu kurum ve kuruluşlarında yoğun bir özelleştirme politikaları uygulandığını söyleyen Tonbul, “ Ülkemizin elektrik üretiminin bel kemiği EÜAŞ, enerjimize hammadde sağlayan TTK, elektrik dağıtım şirketlerimiz ve şeker fabrikalarımız özelleştiriliyor. Özelleştirme süreci devam eden kurumlardan başta şeker fabrikaları olmak üzere bu sürecin derhal durdurularak, yeniden yapılandırılmalarını gerekli yenileme ve modernizasyon çalışmaları yapılarak rekabet gücünün arttırılmasından yanayız” ifadelerini kullandı.

Ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Aksu, Enerji Bir-Sen heyetine teşekkür etti. Enerji Bir-Sen'in faaliyetlerini yakından takip ettiğini söyleyen Aksu, elde edilen kazanımların çok değerli olduğunu söyledi. Aksu, Özelleştirme politikalarında sendika ile daha fazla görüş alışverişinde bulunacaklarını dile getirdi.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Müşaviri olarak görev yapan üyemiz Sn. Fevzi Taşdemir'in kardeşi Yusuf Taşdemir kalp krizi sonucu vefat etmiştir. Cenazesi 27 Şubat Cumartesi günü Bitlis Tatvan'da defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Fevzi Taşdemir Tel: 0533 422 13 55)
27 Şubat 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Ayşen Yiğit'in eşi Necati Yiğit vefat etmiştir. Cenazesi 7 Şubat Pazar günü Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. İrtibat: Ayşen YİĞİT 0533 510 87 74
07 Şubat 2021

EÜAŞ Keban HES İşletme Müdürlüğünde görevli üyemiz Ömer Faruk Erbay’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 537 560 68 11)
05 Şubat 2021

Enerji Bir-Sen’den “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” Anlaşması
01 Şubat 2021

Ankara 9 Nolu Şube Disiplin Kurulu Başkanımız Necmi Güneş'in ağabeyi Lütfü Güneş vefat etmiştir. Cenazesi 10 Ocak Pazar günü Saat 15:30’da Bursa, Nilüfer, İhsaniye mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Ocak 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Cemal Altınok’un babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 29 Aralık Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’nın Bala İlçesi, Aşıkoğlu Köyünde defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Tel: 0 536 634 25 97
28 Aralık 2020

EÜAŞ İnşaat Kamulaştırma Dairesi Başkanlığında Müdür olarak görev yapan üyemiz Yakup Güler'in babası vefat etmiştir. Cenazesi 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Erzincan Terzibaba Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Aralık 2020

Ankara 1 Nolu Şubemize bağlı, Nükleer Düzenleme Kurumu’nda görevli İşyeri Temsilcimiz Bayram Çıldır’ın ağabeyi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
16 Kasım 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Mehti Cengiz vefat etmiştir. Merhumun Cenazesi 17 Ekim Cumartesi günü Elvankent Hacı Fatma Nimet Kahraman Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip Elvankent mezarlığında defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
16 Ekim 2020

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

Copyright © 2021  |  Enerji Bir-Sen