Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Enerji Bir-Sen’den Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Aksu’ya Ziyaret
02 Aralık 2016

Enerji Bir-Sen heyeti, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu'yu ziyaret etti.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan, Genel Başkan Yardımcıları Cemil Şentürk, Gürkan Kaya, Mehmet Reşit Gürbüz ve Ankara 3 Nolu Şube Başkan Vekili Aşkın Erçelik ile birlikte Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı ve Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi Genel Müdürü Ahmet Aksu'yu makamında ziyaret ederek çalışanların sorunlarını iletti.

Aksu ile bir süre görüşen Tonbul, şeker çalışanlarının sorunlarının yanı sıra özelleştirme sürecindeki kurumlarda çalışan personelin durumu ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Enerji Bir-Sen’in özelleştirme ile ilgili görüşlerini dile getiren Tonbul, 1980’de başlayan özelleştirmelerin kamu görevlileri nezdinde telafisi güç mağduriyetler doğurduğunu, plansız özelleştirmelere karşı olduklarını kaydetti.

“4046 ÇALIŞANLARI MAĞDUR EDİYOR”

Türkiye’de 1980’lerde başlayan özelleştirme politikalarının yanlışlığına dikkat çeken Tonbul, “Ülkemizde 1980’lerin başında başlayan özelleştirme süreci günümüzde de devam ediyor. Plansız özelleştirme politikaları, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında telafisi zor sonuçlar doğuruyor. Bunda da yürürlükteki 4046 sayılı Özelleştirme Kanunun etkisi büyük. Bunun çok acilen revize edilmesi gerekiyor” dedi.

“ÖZELLEŞTİRMEDEN GELEN PERSONEL UYGUN POZİSYONLARA ATANMALI”

Özelleştirme ile kurumlara atanan personelin mesleğine uygun pozisyonlara atanması gerektiğini vurgulayan Tonbul, “ Özelleştirilen kurumlarda havuza atılan personel mesleği ile alakasız kurumlara atanıyor, bu da kurumsal hafızayı yok ediyor. Biz, özelleştirilen kurumlardan havuza atanan personelin mesleki kariyerlerini devam ettirebilecekleri kurumlara atanmalarını istiyoruz.  Özelleştirme ile başka kurumlara atanan personelin, atandığı kurumda da aynı haklarının devam etmesini istiyoruz. Havuza atılan personelin vergi kaybından dolayı mağdur olmaması için o yılın en yüksek maaşının verilmesini istiyoruz. Kurumda kalan personele uygulanan çalışma süresinin kaldırılmasını ve istediği zaman kamu kurumuna dönebilmesini istiyoruz. Özelleştirme politikaları, devletin asli işini yapan kamu görevlilerini mağdur etmemeli” diye konuştu.

“ŞEKER FABRİKALARI MODERNİZE EDİLMELİ”

Son yıllarda enerji ve sanayi alanındaki kamu kurum ve kuruluşlarında yoğun bir özelleştirme politikaları uygulandığını söyleyen Tonbul, “ Ülkemizin elektrik üretiminin bel kemiği EÜAŞ, enerjimize hammadde sağlayan TTK, elektrik dağıtım şirketlerimiz ve şeker fabrikalarımız özelleştiriliyor. Özelleştirme süreci devam eden kurumlardan başta şeker fabrikaları olmak üzere bu sürecin derhal durdurularak, yeniden yapılandırılmalarını gerekli yenileme ve modernizasyon çalışmaları yapılarak rekabet gücünün arttırılmasından yanayız” ifadelerini kullandı.

Ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Aksu, Enerji Bir-Sen heyetine teşekkür etti. Enerji Bir-Sen'in faaliyetlerini yakından takip ettiğini söyleyen Aksu, elde edilen kazanımların çok değerli olduğunu söyledi. Aksu, Özelleştirme politikalarında sendika ile daha fazla görüş alışverişinde bulunacaklarını dile getirdi.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen