Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Enerji Bir-Sen’den Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Aksu’ya Ziyaret
02 Aralık 2016

Enerji Bir-Sen heyeti, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu'yu ziyaret etti.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan, Genel Başkan Yardımcıları Cemil Şentürk, Gürkan Kaya, Mehmet Reşit Gürbüz ve Ankara 3 Nolu Şube Başkan Vekili Aşkın Erçelik ile birlikte Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı ve Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi Genel Müdürü Ahmet Aksu'yu makamında ziyaret ederek çalışanların sorunlarını iletti.

Aksu ile bir süre görüşen Tonbul, şeker çalışanlarının sorunlarının yanı sıra özelleştirme sürecindeki kurumlarda çalışan personelin durumu ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Enerji Bir-Sen’in özelleştirme ile ilgili görüşlerini dile getiren Tonbul, 1980’de başlayan özelleştirmelerin kamu görevlileri nezdinde telafisi güç mağduriyetler doğurduğunu, plansız özelleştirmelere karşı olduklarını kaydetti.

“4046 ÇALIŞANLARI MAĞDUR EDİYOR”

Türkiye’de 1980’lerde başlayan özelleştirme politikalarının yanlışlığına dikkat çeken Tonbul, “Ülkemizde 1980’lerin başında başlayan özelleştirme süreci günümüzde de devam ediyor. Plansız özelleştirme politikaları, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında telafisi zor sonuçlar doğuruyor. Bunda da yürürlükteki 4046 sayılı Özelleştirme Kanunun etkisi büyük. Bunun çok acilen revize edilmesi gerekiyor” dedi.

“ÖZELLEŞTİRMEDEN GELEN PERSONEL UYGUN POZİSYONLARA ATANMALI”

Özelleştirme ile kurumlara atanan personelin mesleğine uygun pozisyonlara atanması gerektiğini vurgulayan Tonbul, “ Özelleştirilen kurumlarda havuza atılan personel mesleği ile alakasız kurumlara atanıyor, bu da kurumsal hafızayı yok ediyor. Biz, özelleştirilen kurumlardan havuza atanan personelin mesleki kariyerlerini devam ettirebilecekleri kurumlara atanmalarını istiyoruz.  Özelleştirme ile başka kurumlara atanan personelin, atandığı kurumda da aynı haklarının devam etmesini istiyoruz. Havuza atılan personelin vergi kaybından dolayı mağdur olmaması için o yılın en yüksek maaşının verilmesini istiyoruz. Kurumda kalan personele uygulanan çalışma süresinin kaldırılmasını ve istediği zaman kamu kurumuna dönebilmesini istiyoruz. Özelleştirme politikaları, devletin asli işini yapan kamu görevlilerini mağdur etmemeli” diye konuştu.

“ŞEKER FABRİKALARI MODERNİZE EDİLMELİ”

Son yıllarda enerji ve sanayi alanındaki kamu kurum ve kuruluşlarında yoğun bir özelleştirme politikaları uygulandığını söyleyen Tonbul, “ Ülkemizin elektrik üretiminin bel kemiği EÜAŞ, enerjimize hammadde sağlayan TTK, elektrik dağıtım şirketlerimiz ve şeker fabrikalarımız özelleştiriliyor. Özelleştirme süreci devam eden kurumlardan başta şeker fabrikaları olmak üzere bu sürecin derhal durdurularak, yeniden yapılandırılmalarını gerekli yenileme ve modernizasyon çalışmaları yapılarak rekabet gücünün arttırılmasından yanayız” ifadelerini kullandı.

Ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Aksu, Enerji Bir-Sen heyetine teşekkür etti. Enerji Bir-Sen'in faaliyetlerini yakından takip ettiğini söyleyen Aksu, elde edilen kazanımların çok değerli olduğunu söyledi. Aksu, Özelleştirme politikalarında sendika ile daha fazla görüş alışverişinde bulunacaklarını dile getirdi.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen