Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
TTK’da Arazi Tazminatı Sorununu Çözdük
14 Aralık 2016

2016 -2017 toplu sözleşme hükümlerinden olan sözleşmeli teknik personele  ilave ücret ödenmesi ile ilgili Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) bir süredir sorun yaşanıyordu. Enerji Bir-Sen’in girişimleri komisyon kurularak, ilave ücreti hak eden teknik personelin tamamına ödeme yapılması kararlaştırıldı.

2015 yılında yapılan ve 2016-2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde KİT’lerde çalışan personele ilave ücret verilmesi noktasında mutabakata varılmıştı.

01.01.2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giren toplu sözleşmenin bu hükmü ile Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda ilave ücret için komisyon kurulmuş, 12.07.2016 tarihinde yapılan komisyon toplantısı kararında; Maden (yer altı) çalışmalarında, Yüksek Gerilim İşletme Müdürlüğü elemanlarından sadece arazideki direk ve iletim hattı çalışmalarına, Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı işletme ve şefliklerinde direk temini için arazideki çalışmalarında; Sözleşmeli personel statüsünde görevlendirilen personele gerekli ödemelerin yapılabileceğinin uygun görüldüğü belirtilmiştir.  Bu karar doğrultusunda, ilk 3 aylık dönemde toplu sözleşme hükmünde belirtilen şartlarda çalışan teknik personelin bir kısmına ilave ücret ödemesi yapılmıştır.

Ancak, İnşaat Emlak Dairesi Başkanlığında çalışan teknik personel, İşletmeler Dairesi Başkanlığı bünyesinde çalışan Çevre Mühendisleri, Liman ve Demiryolu İşletme Müdürlüğü’nde çalışan teknik personel ile Müesseselerdeki Sözleşmeli Sahalar ve Hizmet Alımı Şube Müdürlüklerine bağlı Başmühendisliklerde çalışan teknik personele hak etmelerine rağmen  ilave ücret ödemesi yapılmamıştır.

Konuyla ilgili girişimde bulunan Enerji Bir-Sen,  TTK Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği yazı ile ilave ücreti alamayan birimlerin bu haktan mahrum edildiğinin yanlışlığına dikkat çekmiş, ilgili personele de ilave ücret ödemesi yapılmasının gerekçelerini sıralamıştır.

İtirazı dikkate alan TTK Genel Müdürlüğü, Enerji Bir-Sen temsilcilerinin katılımıyla  23.11.2016 tarihinde yeni bir komisyon toplantısı gerçekleştirmiştir. Toplantıda, İnşaat Emlak Dairesi Başkanlığında çalışan teknik personel, İşletmeler Dairesi Başkanlığı bünyesinde çalışan Çevre Mühendisleri, Liman ve Demiryolu İşletme Müdürlüğü’nde çalışan teknik personel ile Müesseselerdeki Sözleşmeli Sahalar ve Hizmet Alımı Şube Müdürlüklerine bağlı Başmühendisliklerde çalışan teknik personele ilave ücret ödenmesi yönünde mutabakata varılmıştır.

Bu karar ile birlikte toplu sözleşmenin 35. maddesindeki şartlarda çalışan sözleşmeli teknik personel ilave ücretten faydalanabilecek.  Enerji Bir-Sen’in girişimleri ile alınan bu karar, TTK çalışanlarına hayırlı olsun.

Enerji Bir-Sen'in TTK'ya Gönderdiği Yazıya Ulaşmak İçin Tıklayınız.

TTK İlave Ücret Komisyon Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen