Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
''ENERJİK GÜNDEM'' ENERJİ SEKTÖRÜNÜN NABZINI TUTMAYA DEVAM EDİYOR.
03 Nisan 2013

        Enerji  Bir-Senin hazırladığı ‘’Enerjik Gündem Salı Söyleşileri’’ Memur-Sen Konfedarasyonu Mehmet Akif İnan Salonunda yapıldı. Söyleşiye konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan,’’MİLRES’’ projesi ve ‘’Yerli Otomobil’i’’ anlattı. Programa Genel Başkan Yardımcıları Zahit Borak, Fatih Mehmet Oruç ve Enerji Bir-Sen üyeleri katıldı.

’’MİLRES’’ Projesi Cumhuriyet Tarihinin En Büyük AR-GE Projesi

      Dünya’da yaygın hale gelen rüzgar enerjisi ülkemizde de son yılların en çok konuşulan konularından birisi oldu.Ülkemizde de  bu alanda çalışmalar yürütüyor . Türkiye'nin, bu alanda bağımlılığını azaltmak amacıyla yerli üretim çalışmaları da sürüyor. Türkiye'nin enerji sektöründe üretime yönelik proje geliştirme konusunda oldukça geç kaldığına dikkat çeken Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan, rüzgar türbini üreten pek çok firmanın yabancı olduğunu ancak Türk firmaları tarafından da birçok projenin geliştirilme aşamasında olduğunu söyledi. Bu bağlamda  OSTİM'de Milli Rüzgâr Türbini Projesi'ni (MİLRES) geliştirdiklerin belirten Çelikdoğan, "Proje hem tasarım ekibini geliştirecek, hem de yan sanayiyi gelecek projelere hazırlayacak dedi. İki aşamalı projenin 500 kw'hk olan birinci ayağını bu yıl gerçekleştireceğiz" dedi. Türkiye'nin enerji alanında çok büyük potansiyelinin bulunmasına rağmen bu potansiyelin farkına geç varıldığını vurgulayan Çelikdoğan, Türkiye'nin 80 bin MW'hk rüzgâr potansiyelinin bulunduğunu söyledi. ‘’MİLRES’’ projesinin OSTİM'de Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknoloji Kümelenmesi ile Enerji Bakanlığı'nın birlikte 3 senelik bir çalışması sonucunda Milli Rüzgar Türbini Projesi'nin (MİLRES) ortaya çıktığını söyledi. Projeyi TÜBİTAK, TAİ, Sabancı Üniversitesi ve İstanbul Ulaşım ile birlikte yürüttüklerini söyleyen Çelikdoğan, ilk olarak 500 kw'hk türbin kuracaklarını belirterek bu türbinin yıl içinde  üretime geçmesinin hedeflendiğini söyledi. Bu adımın başarılı olmasının arkasından ise 2 bin 500 kw'hk ikinci türbini kuracaklarını ifade eden Çelikdoğan, "Bir direct drive, bir de dişli kutulu yapacağız. Bunların arasındaki farkı göreceğiz. Sonra hangisi başarılıysa, H 2 bin 500'lük türbini ona göre yapacağız" dedi.

MİLRES'in yan sanayiye katkısı ne olacak ?

"Yan sanayi gelişmediği için oluşturulacak yeni projelere de hazırlıklı değiliz" diyen Çelikdoğan, tasarım eksikliğinin önemli olduğuna işaret etti. Çelikdoğan, "Biz de bu boşluğu gördüğümüz için, tasarım, ekibi yetiştirmek, Türk firmalarıyla işbirliği yapmak  ve yan sanayiyi geliştirmek hedefiyle MİLRES'i oluşturduk. Eğer yan sanayiyi geliştirir, tasarım ekibini kurarsanız rüzgar türbinini her açıdan üretebilir hale gelirsiniz. Rüzgar türbinleri, mühendislik sahalarının birçoğunun bir arada kullanıldığı entegre bir üründür. Böyle bir ürünü imal edebilmek için, tasarımları kendinizin yapmanız ve bunları üretecek yan sanayinizi kurmanız gerekir" şeklinde konuştu.

     2023 hedefleri arasında gösterilen ‘’Yerli  Otomobil’’ konusuna da değinen Doğan, Üretimin önemini vurguladı. Üretiminiz ne kadar çoksa ordunuz o kadar güçlü, dış ticaret açığınız da o kadar az olur, dedi. Milli üretim ülkemizin geleceği açısından çok önemlidir dedi. 

Diğer Haberler

Resimler
Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen