Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Memur-Sen, Mali’de OATUU Genel Kuruluna Katıldı
04 Mart 2017

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Bamako'da gerçekleştirilen Afrika Sendikalar Birliği (OATUU) Genel Kurulunda konuştu. Yalçın, İstanbul Deklarasyonu'nda yer alan “İİT'nin altında Çalışma Örgütü” kurulmalı ve bu örgüt yardımcı kuruluş olarak tanınmalıdır" tekliflerinin İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından gündeme alındığını belirtti. Yalçın, “Israrlı olmalıyız. Gündeme alınan teklifimizi kabul ettirmeliyiz. Yerküremizdeki gelir dağılımı adaletsizliğini birlikte sona erdirmeliyiz” dedi.

mali1Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Mali-Bamako'da Afrika Sendikalar Birliği (OATUU) Genel Kuruluna katıldı. Genel kurulda konuşan Ali Yalçın, “OATUU 11. Olağan Genel Kurulunu kutluyor, nice yıllara diliyorum. Tüm yönetimi yürekten kutluyorum. Yerküremiz savaşlarla, acılarla kan ve gözyaşı ile imtihan ediliyor. Adaletsizlik kurumsallaşıyor. 7 milyar insanın neredeyse 1 milyarı aç. Dünya nüfusunun 5’te 1’i günlük 1 doların altında ücret alıyor. 62 kişinin serveti 3.62 milyar insanın toplam gelirine denk.. Terör ise konvansiyonel silah gibi kullanılıyor ve küresel emperyalizmin terör üzerinden ülkeleri dizaynetmeye, diz çöktürmeye çalışıyor. Yerküremizde hem gelir dağılımı adaletsizliği hem de savaşlar var.  Dünyadaki yetim sayısı 400 milyonu buldu. Bu zulme, düzensizliğe, adaletsizliğe sesimizi önce biz yükseltmeliyiz. Afrika Sendikalar Birliği’nin bu toplantısı var olan umudumu artırdı. Gündeme getirilen, konuşulan konular oldukça önemli. Küresel adaletsizliğin bilincinde olan liderlerle beraber olmak mutluluk verici. Bu birliği korumalı ve işlevini artırmalıyız” dedi.
mali2İİT'nin altında Çalışma Örgütünün Kurulması İçin Israrcı Olmalıyız

Konuşmasında Memur-Sen ve SESRIC tarafından İstanbul’da yapılan “İslam Dünyasında Sendikacılık” Uluslararası Sempozyumuna değinen Yalçın, “İstanbul’da Uluslararası Sendikacılık Sempozyumu düzenledik. Sempozyumumuza 58 ülkeden 80 konfederasyon katıldı. Birlikte İstanbul deklarasyonu yayınladık. Yayınladığımız deklarasyonda BM altında İLO var, Arap Birliği altında çalışma örgütü var, Afrika Birliği altında ise emek komitesi, ekonomik konsey var. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın altında da bir çalışma örgütü olmalı dedik. İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye 57 ülkedeki sendika ve konfederasyonlar çalışma hayatının sorunlarına muhatap bulmalı dedik.  Önerimiz gündeme alındı. İşimiz bitmedi. Bunu birlikte başarmalıyız. Bu ILO’nun da işini kolaylaştıracaktır. OATUU ve ICATU’nun da işini kolaylaştıracaktır. Bunda ısrarcı olmalıyız” diye konuştu.


mali4mali3_1mali5

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen