Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Memur-Sen, Mali’de OATUU Genel Kuruluna Katıldı
04 Mart 2017

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Bamako'da gerçekleştirilen Afrika Sendikalar Birliği (OATUU) Genel Kurulunda konuştu. Yalçın, İstanbul Deklarasyonu'nda yer alan “İİT'nin altında Çalışma Örgütü” kurulmalı ve bu örgüt yardımcı kuruluş olarak tanınmalıdır" tekliflerinin İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından gündeme alındığını belirtti. Yalçın, “Israrlı olmalıyız. Gündeme alınan teklifimizi kabul ettirmeliyiz. Yerküremizdeki gelir dağılımı adaletsizliğini birlikte sona erdirmeliyiz” dedi.

mali1Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Mali-Bamako'da Afrika Sendikalar Birliği (OATUU) Genel Kuruluna katıldı. Genel kurulda konuşan Ali Yalçın, “OATUU 11. Olağan Genel Kurulunu kutluyor, nice yıllara diliyorum. Tüm yönetimi yürekten kutluyorum. Yerküremiz savaşlarla, acılarla kan ve gözyaşı ile imtihan ediliyor. Adaletsizlik kurumsallaşıyor. 7 milyar insanın neredeyse 1 milyarı aç. Dünya nüfusunun 5’te 1’i günlük 1 doların altında ücret alıyor. 62 kişinin serveti 3.62 milyar insanın toplam gelirine denk.. Terör ise konvansiyonel silah gibi kullanılıyor ve küresel emperyalizmin terör üzerinden ülkeleri dizaynetmeye, diz çöktürmeye çalışıyor. Yerküremizde hem gelir dağılımı adaletsizliği hem de savaşlar var.  Dünyadaki yetim sayısı 400 milyonu buldu. Bu zulme, düzensizliğe, adaletsizliğe sesimizi önce biz yükseltmeliyiz. Afrika Sendikalar Birliği’nin bu toplantısı var olan umudumu artırdı. Gündeme getirilen, konuşulan konular oldukça önemli. Küresel adaletsizliğin bilincinde olan liderlerle beraber olmak mutluluk verici. Bu birliği korumalı ve işlevini artırmalıyız” dedi.
mali2İİT'nin altında Çalışma Örgütünün Kurulması İçin Israrcı Olmalıyız

Konuşmasında Memur-Sen ve SESRIC tarafından İstanbul’da yapılan “İslam Dünyasında Sendikacılık” Uluslararası Sempozyumuna değinen Yalçın, “İstanbul’da Uluslararası Sendikacılık Sempozyumu düzenledik. Sempozyumumuza 58 ülkeden 80 konfederasyon katıldı. Birlikte İstanbul deklarasyonu yayınladık. Yayınladığımız deklarasyonda BM altında İLO var, Arap Birliği altında çalışma örgütü var, Afrika Birliği altında ise emek komitesi, ekonomik konsey var. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın altında da bir çalışma örgütü olmalı dedik. İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye 57 ülkedeki sendika ve konfederasyonlar çalışma hayatının sorunlarına muhatap bulmalı dedik.  Önerimiz gündeme alındı. İşimiz bitmedi. Bunu birlikte başarmalıyız. Bu ILO’nun da işini kolaylaştıracaktır. OATUU ve ICATU’nun da işini kolaylaştıracaktır. Bunda ısrarcı olmalıyız” diye konuştu.


mali4mali3_1mali5

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğü İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Daire Başkanlığında Teknik Şef olarak görev yapan üyemiz Halit Tayfur Güre 44 yıllık kamu hizmetini tamamlayarak emekli olmuştur. Emeklilik hayatında sağlık, mutluluk ve huzur diliyoruz.
24 Şubat 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen