Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
İstiklal Marşı, Emperyalizme Karşı Direnişin Rehberidir
12 Mart 2017

Garb'ın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar;

Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.

Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,

''Medeniyet!'' dediğin tek dişi kalmış canavar?

 

12 Mart 1921-12 Mart 2017; bu mübarek toprakların üzerinden hiç eksik olmayan bir ruhun, bir varoluş bilincinin, kelimeler marifetiyle mücessem hale gelmiş biçimi olan İstiklal Marşı, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de bağımsızlık şuurumuzun hem edebi hem ebedi ifadesidir aynı zamanda.

İstiklal Marşı, bir tarihsel süreçte yaşananlara, o anları ve sonrasını yaşayanlara, kökü fıtrata kadar uzanan tarihi bilinçten hareketle; “biz/medeniyet idrakinin” oluşturduğu bağımsızlık ve hürriyet şuurunun bir cevabı olmak yanında, bugünden yarına emperyalizme karşı direnişimizin de rehberidir. Onu, yazıldığı tarihin ve öncesinin mekânına ve zamanına hapsetmek gerçek anlamını gizlemek gibi kusur barındırır.

İstiklal Marşı, mazinin şuuruyla geleceğin kuruluşunun ifadesidir. Ama sadece bu değildir.

Onun için manası eskimez, ufku da sonsuzluğa nisbettir.

Hitabı, sen, ben ve odur gibi görünse de bütün heybetiyle, biz idrakinden seslenir, muhatabı ise millettir, ümmettir, insanlıktır. Her bir fert, başta kendi toplumu olmak üzere, bütün dünyaya karşı sorumluluk taşır. Bu yönüyle de, İstiklal Marşı, bu topraklarda varlığı daim olacağına inandığımız milletin anayasasıdır. Çünkü her bir kavramı, her bir satırı yerli bakış, evrensel konumlanıştır.

Evet… İstiklal Marşı, yerli bakış, evrensel konumlanıştır. Çünkü her bir satırı şühedanın kanlarıyla vatan kılınmış bu topraklara sımsıkı tutunarak, bir rasat gibi, bütün evrene bakmayı öğütler. Evren, salt bir mekan ifadesi değildir. Evren, “yerin, göğün ve ikisinin arasındakilerin” içinde yaşadığı mekana, zamana ve olaylara tekabül eder.

İşte biz bu bilinçle, geçmişimizi okuyoruz, şimdiyi yorumluyoruz, gelecek tasavvuru oluşturuyoruz.

Batı’nın yükselişi ve hükümran görüntüsü beşyüz yıllık bir muhasebeyi, yaşadığımız olaylar çerçevesinde ve güçlü bir idrakle zorunlu tutarken, İstiklal Marşı fıtratımıza da dokunarak inancımızın beslediği irfanla bizi harekete geçmeye, atalarımızın öğütleri doğrultusunda “Adil Bir Dünya” için cehd ve gayretle başarmaya çağırıyor.

1500’lü yıllardan başlayıp, son iki yüzyılda iyiden iyiye dünya insanlığı üzerinde vahşi politikalarla baskı oluşturan emperyalizmin, yeni kaos stratejilerine maruz kaldığımız dönemde, İstiklal Marşı’nın her bir çağrısı ve bütününe sinmiş daveti üzerinden tefekkür edip, eylem geliştirmemiz, gidişatı değiştirmemiz, hepsinden öte insanlığın idrak merkezine seslenecek mekana yerleşmemiz gerekiyor. O mekan, eylem yönüyle direnişi, hedef yönüyle dirilişi, varış noktası itibariyle ise adalet ve huzur perdesinden seslenişin yurdudur.

Sevr Mağarasındaki “Korkma” nidasını her zerresinde hissetmiş bir şuurun söze gelişi olan İstiklal marşı, kendi medeniyet kodlarımızdan hareketle, yeni bir söz, ideallerimize doğru yeni bir eylem tarzı geliştirmemizin de yol göstericisi olacaktır.

Dünya bir hercümerçle savruluyor. Dünya sisteminin sahipleri, toplumları baskı altında tutmak, onları ayartarak yönetmek için kullandıkları eski sözlerinin işe yaramadığını çok iyi bilmektedirler. Ellerinde sadece kriz ve kaos silahları kalmıştır. Tabiri caizse eski muhaldir, yeniye dair de herşeyi tüketmişlerdir. Sömürgen akılları iflasın eşiğinde beklemektedirler. Özellikle bölgemizden başlayarak, dünya ölçeğinde giriştikleri yıkım mühendisliği de işe yaramayacaktır. Dedik ya ellerinde kala kala kaos ve kriz stratejileri kalmıştır. Onun da maliyeti yüksektir.

Enerji Bir-Sen olarak bizler, işte tam da bu zeminde, İstiklal Marşı’ndan edindiğimiz şuurun oluşturduğu tesanütle hareket ederek, siyasetten ekonomiye, akademiden medyaya, sendikacılıktan devlet anlayışına kadar bütün kurum ve kuruluşların, oluşacak yeni döneme ilişkin cihazlarla donatılması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu vesilesiyle İstiklalimizi “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” duasıyla kayıtlayan Merhum Mehmet Akif Ersoy’a rahmet dilerken, Rabbimiz bizlere de bu istikbale doğru yaptığımız kutlu yürüyüşümüzde İstiklal Marşı’nın şuurundan yoksun kalmayacağımız idrak ve infak ortaklığı versin; adaletli bir dünya inşa etmeyi nasip etsin.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen