Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
ADANA MEMUR-SEN'DEN YENİ ANAYASAYA SEMPOZYUMU
10 Nisan 2013

Memur Sen Adana İl Temsilciliği “YENİ ANAYASA ve BAŞKANLIK SİSTEMİ” konulu konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan KUZU katıldı.

Seyhan Otelinde yapılan Konferansa Adana Valisi Hüseyin Avni COŞ, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR, Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Ekrem YAVUZ, Ak Parti Adana İl Başkanı Ziyaettin YAĞCI, Toroslar EDAŞ Şirket Müdürü Mahmut DALKIR, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Etem BOZ, Ulaştırma Bölge Müdürü Naci SERTER, Meteoroloji Bölge Müdürü Ahmet KOCAMAN, MTA Doğu Akdeniz Bölge Müdürü Hasan YILDIZ, Orman Bölge Müdür Vekili Mustafa TÜRK, Sağlık İl Müdürü Ahmet ÖZER, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Fazlı DOĞANÇ, Toroslar EDAŞ İl Müdürü Niyazi ATASEVER, Tarım İl Müdürü Hamit AYGÜL, Milli Eğitim İl Müdürü Mehmet Ali SELAMET, Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Nuh YILDIZ’ın yanı sıra çok sayıda bürokrat, STK’larının temsilcileri ve yöneticileri ile Memur Sen’e bağlı sendikalardan üyelerimiz katıldılar.

Konferansta Memur Sen’e bağlı sendikalarımızın yoğun çalışmaları ile üyelerimizin yoğun ilgisi ile Prof. Dr. Burhan KUZU’ nun sıkmadan çok şey anlatan üslubuyla başarılı bir bilgilenme toplantısı gerçekleştirildi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi Konferansında başkanlık sistemini savundu.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "Eğer Türkiye başkanlık modeline geçmezse, koalisyon denilen o meret, Allah'ın baş belası o tablo Türkiye'ye bir daha gelirse 2023'ü de 2071'i de unutun ve Türkiye bugün Avrupa'da gördüğümüz ekonomik kriz geçiren ülkelerin durumuna düşer"dedi.

Kuzu, Memur-Sen Adana İl Başkanlığı'nca düzenlenen "Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi" konulu konferanstaki konuşmasında, başkanlık modelinin şanssızlığının bilmeden konuşmaktan kaynaklandığını söyledi.

Türkiye'nin 2023 hedefleri olduğunu belirten Kuzu, şunları söyledi:

"Bu hedeflere ulaşılabilir. Eğer Türkiye başkanlık modeline geçmezse, koalisyon denilen o meret, o Allah'ın baş belası o tablo Türkiye'ye bir daha gelirse 2023'ü de 2071'i de unutun ve Türkiye bugün Avrupa'da gördüğümüz ekonomik kriz geçiren ülkelerin durumuna düşer. Dolayısıyla mutlaka ama mutlaka Başbakanın gece-gündüz çalışarak biriktirdiği bu tabloyu devam ettirmemiz gerekir. Menderes biriktirdi koalisyon yedi, Demirel biriktirdi koalisyon yedi, Özal biriktirdi koalisyon yedi, şimdi biz biriktiriyoruz koalisyon yiyecek. O zaman memleketi düşünerek konuşmamız lazım. 1970 ile 80 arasında 12 tane hükümet kurulmuş. 1,5 aylık, 7-8 aylık hükümetler o dönemlerde kurulmuş. İstikrarın getirdiği bir kalıcılık vardır. İstikrar tek başına her şey değildir ama oradaki sürekliliğin getirdiği bir potansiyel, sinerji, enerji var. Bunu sağlamak için bu koalisyonlara paydos dememiz gerekiyor."

Türkiye'de yeni anayasa çalışmaları yaptıklarını anlatan Kuzu, şöyle devam etti:

"Süreç iyi gitmiyor. Bunu ümitsiz anlamda söylemiyorum. Çıkmamış canda ümit vardır ama ağır gidiyor. 1,5 yıllık süre dolmuş ama ortaya çıkmış bir metin yok. 1,5 yılık süre dünya anayasasına bakıldığında çok kısa bir süre değil, makul bir süre. Özgürlükle alakalı bölümde mutabakat çok yüksek ama kalan bölümlerle ilgili özellikle egemenliğin kullanması bakımından sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Bir metin çıkar mı bekliyoruz çıkarsa onu paylaşacağız. Çıkmazsa biz AK Parti olarak başkanlık modelini esas alan metnimizi parlamentoya sunacağız. Muhalefet partilerimizle de tek tek görüşeceğiz destek çıkan biri olursa onunla yolumuza devam edeceğiz. Olmazsa metnimizi kendimiz getirip milletin gözü önünde 'metin budur destek bekliyoruz' diye milletvekillerimizin vicdanına arz edeceğiz."

-"Yeniden Türkiye'yi dizayn etmemiz gerekiyor"-

Kuzu, şuan 3 siyasi partinin "parlamenter modele devam" dediğini anlatarak, "Başkanlık modeline geçmeyeceksek yeni sıfır bir anayasa yapmış olsanız bile bu anayasa ülkenin sorunlarını çözmez. Bu benim şahsi kanaatim ve görüşümdür. Partimle alakalı görüş değildir. Bunu yürekten söylüyorum yüzde yüz bu böyledir. Dolayısıyla buradan muhalefet partilerine sesleniyorum; gelin yol yakınken Allah aşkına aklınızı başınıza toplayın şu başkanlık modeline geçelim ki, Türkiye eski süründüğü dönemlere bir daha dönmesin. Sistemi revize etmemiz gerekiyor, yeniden Türkiye'yi dizayn etmemiz gerekiyor bunun da çözümünün başkanlık olduğunu söylüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Kuzu, iktidara geldiklerinde Türkiye'de 36 bakanlık olduğunu hatırlatarak,

"Her bakanlık israf, masraf, koordinenin bozulması demektir" dedi. Türkiye'deki ekonomik gelişmelere dikkati çeken Kuzu, şu an Türkiye'nin 100 ülkeye ve IMF'ye borç verdiğini söyledi.

"Başkanlık modeli gelirse diktatörlük gelir" anlayışının da doğru olmadığını belirten Kuzu, "Böyle bir şey olamaz, bunlar parlamenter rejimde olan şeyler. Biz sunduğumuz pakette bunların tedbirini aldık" diye konuştu.

Başkanlık sistemine sol kesim, medya ve küçük partilerin karşı çıktığını anlatan Kuzu, şöyle devam etti:

"Şu an Türkiye'de 61 parti var, 10 tanesinin adını sayamam genel başkanlarından 5-6'sını bilirim. Genel başkanına küsüyor parti kuruyor, hanımına küsüyor parti kuruyor. 61 parti nedir ya neye hizmet ediyor aklım almıyor. Parti kurmak başkanlık modelinde elbette yasak değil ama bu getirdiğimiz modelde iki tane parti yaşamış olur. Biri sağda, biri solda. Böylece Türkiye'de iki partili model gündeme geliyor. Biri sağ merkez, biri sol merkez."

Türkiye'de sol kesimin başkanlık sistemine sıcak bakmadığını belirten Kuzu,

"Diktatörlük gelir diyorlar. Diktatörlük bugünkü modellerde gelir. Sen bundan korkuyor musun bunun panzehiri başkanlık modelidir" ifadelerini kullandı.

Kuzu, daha sonra soruları yanıtladı.

Diğer Haberler

Resimler
Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen