Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: Yeni Anayasa Mazlum Milletlerin Umudu Olacak
12 Nisan 2017

“Memur-Sen’e Davet Tercih Evet” Giresun programında konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Tonbul, “16 Nisan önümüze sunulmuş bir fırsat. Zalimlere karşı masaya yumruğunu güçlü bir şekilde vuracak bir Türkiye için fırsat. Yeni anayasa Türkiye’nin umudu olduğu kadar, mazlum milletlerin de umudu olacak” dedi.

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından 81 ilde düzenlenen “Memur-Sen’e Davet, Tercih Evet” Giresun programı, yoğun katılımla gerçekleşti.

Toplantıya Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu, Enerji Bir-Sen Genel Başkan Yardımcıları Cemil Şentürk, Mehmet Reşit Gürbüz, Giresun Valisi Hasan Karahan, Giresun Milletvekili Cemal Öztürk,  Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Memur-Sen Giresun İl Temsilcisi Sami Şimşek ile  hizmet kollarına bağlı sendikaların şube başkanları  ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, yeni anayasa paketinin ülke için istikrar vaat ettiğini, istikrarsız dönemlerde kazanımların kaybedildiğini söyledi. Türkiye’nin istikrarlı hükümetlere ihtiyacı olduğunu vurgulayan Tonbul, “Yönetimde istikrar büyüme demek. Büyüme ekmeğin büyümesi emeğin değerinin artması demek. 16 Nisandan sonra sağlanacak sistem değişikliği ile pasta büyüyecek. İnsanımız da bu büyük pastadan büyük pay alacak” dedi.

Ekonomik ve Siyasi İstikrar İstiyoruz

Koalisyon dönemlerinin ekonomi açısından belirsiz olduğuna dikkat çeken Tonbul,  "Biz önümüzü görmek istiyoruz. Belirsizlik yerine istikrar istiyoruz. Tam anlamıyla ekonomik ve siyasi istikrar sağlansın diyoruz.  Çünkü geçmişte yaşananları biliyoruz. Ülkemizde koalisyon denince akla kaos, kriz ve istikrarsızlık geliyor. 1960'lar, 70'ler, 90'lar ve 2000'li yılların başında, koalisyonların neden olduğu krizler yaşandı. Ülke onlarca yıl siyasi istikrarsızlığın pençesinde kıvrandı. Koalisyonlar döneminde ülkemiz, tarihinin en büyük kemer sıkma politikalarıyla karşı karşıya kaldı. Düze çıkmak yerine ülkemiz koalisyonlar döneminde dibe vurdu. Faizler, devalüasyon ve enflasyon milleti vurdu. Haklarımız çalındı, işsizlik arttı, ülke patinaja düştü. Kısacası koalisyon dönemleri ekonomi açısından son derece kötü, belirsiz ve istikrarsız yıllardır. Sosyal yıkımların yaşandığı dönemlerdir. Biz o dönemler bir daha yaşanmasın diye halk oylamasında “Evet” diyeceğiz” dedi.

Vesayet Ortadan Kalkacak

Konuşmasında sistem değişikliğinin gerekliliğine vurgu yapan Tonbul, “ Hükümet Sistemi maalesef, bürokratik vesayetin altında. Bu da sistem değişikliğini gerekli kıldı. Hızlı karar alınamıyor. İşler yürümüyor. Türkiye’nin ekonomide hamle yapabilmesi için bu sistem değişikliği şart. 16 Nisanda verilecek karar ile Cumhurbaşkanlığı sistemi bürokratik vesayeti ortadan kaldıracak. Hızlı karar alma sürecinin önünü açılacak. Memur-Sen olarak biz de Milli iradenin tamamen hakim kılmak için, vesayetin ortadan kaldırılması için yeni sisteme evet diyeceğiz” diye konuştu.

16 Nisan Önümüze Sunulmuş Önemli Fırsat

Türkiye'nin, yapacağı anayasa halk oylamasıyla tüm mazlum milletlere örnek olacağını belirten Tonbul, “Yeni anayasa Türkiye’nin umudu olduğu kadar, mazlum coğrafyanın da umudu olacak. 16 Nisan önümüze sunulmuş bir fırsat. Zalimlere karşı masaya yumruğunu güçlü bir şekilde vuracak bir Türkiye için fırsat. Bu yüzden yeniden büyük bir Türkiye, güçlü bir Türkiye ve istikrar için anayasa referandum unda "Evet" diyeceğiz” dedi.

Canikli: Memur-Sen 16 Nisan’da Yazılacak Destanın Baş Kahramanı Olacak

Programda konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasıyla ilgili, “Türkiye'nin bundan sonraki dönemde de güçsüz bir yönetimle yoluna devam etme imkanı yok. Yüzde 100 garanti altına almamız gerekiyor. Bu sistem bunu sağlıyor” dedi.

Canikli, Memur-Sen'in, 16 Nisan'da yazılacak destanın baş kahramanlarından biri olacağını belirtti. Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını, 'ensesine vur lokmasını al, istediğin gibi yönet, otur otur, kalk kalk' anlayışının geçtiğini ifade eden Canikli, 1978 yılında Ecevit hükümeti döneminde Suudi Arabistan'dan krediyle bir tanker petrol satın almak isteyen Türkiye'nin bunu yapamadığını, sonra başka ülkelere gidildiğini ama oralardan da bu ürünün temin edilemediğini anlattı.

Güvenoyu Millet Tarafından Veriliyor

Türkiye'de son 10 yılda başbakanlarla cumhurbaşkanları arasında bir kavga olmadığını anlatan Canikli, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımız çok güçlü bir lider gerçekten. Bunu herkes biliyor, kabul ediyor. Bu güçlü liderlik altında aynı davaya inanmış, aynı hedefe yürüyen başbakan var. O yüzden sorun çıkmıyor ama bunu daha sonraki dönemlerde de her zaman garanti edemezsiniz. Geçmiş dönemlere bakıldığında kavga hep var, mevcut dönem istisnai bir dönem. Türkiye'nin bundan sonraki dönemde de hiç bir zaman güçsüz bir yönetimle yoluna devam etme imkanı yok. Yüzde 100 garanti altına almamız gerekiyor. Bu sistem bunu sağlıyor. Nasıl sağlıyor? Diyelim; 10 tane, 20 tane siyasi parti olsun. Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılıyor. Birinci tur adaylardan bir tanesi yüzde 50+1 alırsa mesele yok. Seçiliyor ve sorun bitiyor. Ondan sonra 5 yıl boyunca görevine devam ediyor, kabinesini oluşturuyor, hiçbir yerden onay almadan. Onayı milletten aldı zaten. Birinci turda çoğunluk sağlanamazsa en çok oy alan iki tane aday ikinci tura kalıyor. İkinci turda 15 gün sonra iki kişinin katıldığı bir seçimde mutlaka bir tanesi yüzde 50'den fazla alacak zaten. Alan da cumhurbaşkanı oluyor. Kabinesini kuruyor. Kabinenin onayı aslında o seçimle gerçekleşiyor. Güvenoyu o seçimle gerçekleşiyor, millet tarafından veriliyor."

Tufanoğlu: Memur-Sen’e Davet Seferberliği Başlattık

Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu ise, “Memur-Sen ve bağlı 11 yetkili hizmet kolu ve 4 komisyonumuz ile heyecanımızı hiç yitirmeden heybeti ve bereketi büyüttük. Türkiye ve bölgenin en büyük emek örgütü olduk. Memur-Sen’e Davet” seferberliği başlattıklarını belirterek, "Sendikaların üye sayılarının güncelleneceği 15 Mayısa kadar hedefimiz 1 Milyon 111 bin 111 üyeye ulaşmaktır. Teşkilat olarak Mayıs ayına kadar fedakârlıkta, feragatta, ter akıtmada, yorulmada yeni bir yarışa giriyoruz. Daha özgür ve güçlü bir Türkiye, daha adil bir dünya için Memur-Sen’i daha da büyütmeliyiz, diyorum. Bütün teşkilatımızdan zirveyi yakalayarak yeni destanlar yazmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Sami Şimşek: Yeniden İstikrar Diyeceğiz

Memur-Sen Giresun İl Temsilcisi Sami Şimşek "Yerli, milli ve manevi değerlere dayalı inşa sürecini devam ettirirken, Batıla ve haksızlığa isyan ve itirazımızı da gür sesle haykırmayı sürdürmek için yeniden istikrar diyeceğiz" dedi.

Program sonunda Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul tarafından Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye tablo takdim edildi.

Toplantı hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen