Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: Yeni Anayasa Mazlum Milletlerin Umudu Olacak
12 Nisan 2017

“Memur-Sen’e Davet Tercih Evet” Giresun programında konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Tonbul, “16 Nisan önümüze sunulmuş bir fırsat. Zalimlere karşı masaya yumruğunu güçlü bir şekilde vuracak bir Türkiye için fırsat. Yeni anayasa Türkiye’nin umudu olduğu kadar, mazlum milletlerin de umudu olacak” dedi.

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından 81 ilde düzenlenen “Memur-Sen’e Davet, Tercih Evet” Giresun programı, yoğun katılımla gerçekleşti.

Toplantıya Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu, Enerji Bir-Sen Genel Başkan Yardımcıları Cemil Şentürk, Mehmet Reşit Gürbüz, Giresun Valisi Hasan Karahan, Giresun Milletvekili Cemal Öztürk,  Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Memur-Sen Giresun İl Temsilcisi Sami Şimşek ile  hizmet kollarına bağlı sendikaların şube başkanları  ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, yeni anayasa paketinin ülke için istikrar vaat ettiğini, istikrarsız dönemlerde kazanımların kaybedildiğini söyledi. Türkiye’nin istikrarlı hükümetlere ihtiyacı olduğunu vurgulayan Tonbul, “Yönetimde istikrar büyüme demek. Büyüme ekmeğin büyümesi emeğin değerinin artması demek. 16 Nisandan sonra sağlanacak sistem değişikliği ile pasta büyüyecek. İnsanımız da bu büyük pastadan büyük pay alacak” dedi.

Ekonomik ve Siyasi İstikrar İstiyoruz

Koalisyon dönemlerinin ekonomi açısından belirsiz olduğuna dikkat çeken Tonbul,  "Biz önümüzü görmek istiyoruz. Belirsizlik yerine istikrar istiyoruz. Tam anlamıyla ekonomik ve siyasi istikrar sağlansın diyoruz.  Çünkü geçmişte yaşananları biliyoruz. Ülkemizde koalisyon denince akla kaos, kriz ve istikrarsızlık geliyor. 1960'lar, 70'ler, 90'lar ve 2000'li yılların başında, koalisyonların neden olduğu krizler yaşandı. Ülke onlarca yıl siyasi istikrarsızlığın pençesinde kıvrandı. Koalisyonlar döneminde ülkemiz, tarihinin en büyük kemer sıkma politikalarıyla karşı karşıya kaldı. Düze çıkmak yerine ülkemiz koalisyonlar döneminde dibe vurdu. Faizler, devalüasyon ve enflasyon milleti vurdu. Haklarımız çalındı, işsizlik arttı, ülke patinaja düştü. Kısacası koalisyon dönemleri ekonomi açısından son derece kötü, belirsiz ve istikrarsız yıllardır. Sosyal yıkımların yaşandığı dönemlerdir. Biz o dönemler bir daha yaşanmasın diye halk oylamasında “Evet” diyeceğiz” dedi.

Vesayet Ortadan Kalkacak

Konuşmasında sistem değişikliğinin gerekliliğine vurgu yapan Tonbul, “ Hükümet Sistemi maalesef, bürokratik vesayetin altında. Bu da sistem değişikliğini gerekli kıldı. Hızlı karar alınamıyor. İşler yürümüyor. Türkiye’nin ekonomide hamle yapabilmesi için bu sistem değişikliği şart. 16 Nisanda verilecek karar ile Cumhurbaşkanlığı sistemi bürokratik vesayeti ortadan kaldıracak. Hızlı karar alma sürecinin önünü açılacak. Memur-Sen olarak biz de Milli iradenin tamamen hakim kılmak için, vesayetin ortadan kaldırılması için yeni sisteme evet diyeceğiz” diye konuştu.

16 Nisan Önümüze Sunulmuş Önemli Fırsat

Türkiye'nin, yapacağı anayasa halk oylamasıyla tüm mazlum milletlere örnek olacağını belirten Tonbul, “Yeni anayasa Türkiye’nin umudu olduğu kadar, mazlum coğrafyanın da umudu olacak. 16 Nisan önümüze sunulmuş bir fırsat. Zalimlere karşı masaya yumruğunu güçlü bir şekilde vuracak bir Türkiye için fırsat. Bu yüzden yeniden büyük bir Türkiye, güçlü bir Türkiye ve istikrar için anayasa referandum unda "Evet" diyeceğiz” dedi.

Canikli: Memur-Sen 16 Nisan’da Yazılacak Destanın Baş Kahramanı Olacak

Programda konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasıyla ilgili, “Türkiye'nin bundan sonraki dönemde de güçsüz bir yönetimle yoluna devam etme imkanı yok. Yüzde 100 garanti altına almamız gerekiyor. Bu sistem bunu sağlıyor” dedi.

Canikli, Memur-Sen'in, 16 Nisan'da yazılacak destanın baş kahramanlarından biri olacağını belirtti. Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını, 'ensesine vur lokmasını al, istediğin gibi yönet, otur otur, kalk kalk' anlayışının geçtiğini ifade eden Canikli, 1978 yılında Ecevit hükümeti döneminde Suudi Arabistan'dan krediyle bir tanker petrol satın almak isteyen Türkiye'nin bunu yapamadığını, sonra başka ülkelere gidildiğini ama oralardan da bu ürünün temin edilemediğini anlattı.

Güvenoyu Millet Tarafından Veriliyor

Türkiye'de son 10 yılda başbakanlarla cumhurbaşkanları arasında bir kavga olmadığını anlatan Canikli, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımız çok güçlü bir lider gerçekten. Bunu herkes biliyor, kabul ediyor. Bu güçlü liderlik altında aynı davaya inanmış, aynı hedefe yürüyen başbakan var. O yüzden sorun çıkmıyor ama bunu daha sonraki dönemlerde de her zaman garanti edemezsiniz. Geçmiş dönemlere bakıldığında kavga hep var, mevcut dönem istisnai bir dönem. Türkiye'nin bundan sonraki dönemde de hiç bir zaman güçsüz bir yönetimle yoluna devam etme imkanı yok. Yüzde 100 garanti altına almamız gerekiyor. Bu sistem bunu sağlıyor. Nasıl sağlıyor? Diyelim; 10 tane, 20 tane siyasi parti olsun. Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılıyor. Birinci tur adaylardan bir tanesi yüzde 50+1 alırsa mesele yok. Seçiliyor ve sorun bitiyor. Ondan sonra 5 yıl boyunca görevine devam ediyor, kabinesini oluşturuyor, hiçbir yerden onay almadan. Onayı milletten aldı zaten. Birinci turda çoğunluk sağlanamazsa en çok oy alan iki tane aday ikinci tura kalıyor. İkinci turda 15 gün sonra iki kişinin katıldığı bir seçimde mutlaka bir tanesi yüzde 50'den fazla alacak zaten. Alan da cumhurbaşkanı oluyor. Kabinesini kuruyor. Kabinenin onayı aslında o seçimle gerçekleşiyor. Güvenoyu o seçimle gerçekleşiyor, millet tarafından veriliyor."

Tufanoğlu: Memur-Sen’e Davet Seferberliği Başlattık

Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu ise, “Memur-Sen ve bağlı 11 yetkili hizmet kolu ve 4 komisyonumuz ile heyecanımızı hiç yitirmeden heybeti ve bereketi büyüttük. Türkiye ve bölgenin en büyük emek örgütü olduk. Memur-Sen’e Davet” seferberliği başlattıklarını belirterek, "Sendikaların üye sayılarının güncelleneceği 15 Mayısa kadar hedefimiz 1 Milyon 111 bin 111 üyeye ulaşmaktır. Teşkilat olarak Mayıs ayına kadar fedakârlıkta, feragatta, ter akıtmada, yorulmada yeni bir yarışa giriyoruz. Daha özgür ve güçlü bir Türkiye, daha adil bir dünya için Memur-Sen’i daha da büyütmeliyiz, diyorum. Bütün teşkilatımızdan zirveyi yakalayarak yeni destanlar yazmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Sami Şimşek: Yeniden İstikrar Diyeceğiz

Memur-Sen Giresun İl Temsilcisi Sami Şimşek "Yerli, milli ve manevi değerlere dayalı inşa sürecini devam ettirirken, Batıla ve haksızlığa isyan ve itirazımızı da gür sesle haykırmayı sürdürmek için yeniden istikrar diyeceğiz" dedi.

Program sonunda Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul tarafından Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye tablo takdim edildi.

Toplantı hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen