Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Uluslararası “Sendikacılık Ve Sosyal Politika” Çalıştayı Yapıldı
18 Mayıs 2017

Memur-Sen, SESRIC ve TODAİE’nin ortaklaşa düzenlediği “Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika” çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi.

Memur-Sen, SESRIC ve TODAİE’nin ortaklaşa düzenlediği “Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika” çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi. Çalıştay, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TODAİE Genel Müdürü Onur Ender Arslan, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikaların başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile programa katılımcı gönderen 24 ülkeden 25 katılımcı ve uluslararası sendikaların yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.sendikacilikcalistay8

Sendikal Birikimlerimizi Paylaşmak İstiyoruz

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, gerçekleştirilen bu programın bir başlangıç olduğunun altını çizerek, “Bu programları sürdürmek istiyoruz. Amacımız karşılıklı iyi niyet protokolü imzaladığımız sendikalarla iletişimimizi artırmak ve sendikal birikimlerimizi paylaşmaktır. Bu konuda nitelikli dostluklar geliştirmeyi, emek hareketini evrensel bir harekete dönüştürmek adına çok önemli görüyoruz. Bu buluşmanın, bundan önceden yapılan buluşmaların da amacı birbirimizden daha fazla istifade edebilmektir. İyi ki buradasınız ve iyi ki bir aradayız, bir sertifika programını birlikte icra ediyoruz. Bu bizim için son derece kıymetlidir. Memur-Sen olarak biz, dünyadaki tüm emek hareketleriyle hiçbir mensubiyetine bakmaksızın dayanışmayı ve iletişimi önemli görüyoruz” diye konuştu.

“Alınterinin ve gözyaşının rengi aynıdır” diyen Yalçın, “Biz Memur-Sen olarak gücümüzün yettiği nispette bireysel sorumluluğumuzu yerine getirdik mi sorusunu kendimize çok soruyoruz ve tüm dünya üzerinde ortak bir dili, emeğin dilini hakim ve anlaşılabilir kılmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.sendikacilikcalistay2Emek Hareketleri Olarak Kirli Senaryolara Karşı Çıkmalıyız

Dünyanın birçok yerinde egemen güçlerin etkileriyle kanın ve gözyaşının aktığını kaydeden Yalçın, “Bizler emek hareketleri olarak tüm bu kanlı senaryolara karşı çıkmak için varız. Birlikte iletişim ağını oluşturarak bir kelebek etkisi oluşturabiliriz. İstişarelerimizi artırır iletişimimi fazlalaştırırsak, biz o zaman başarılı olmuşuz demektir. Dünyadaki adaletsizlikler her geçen gün maalesef büyüyor. Dünyadaki 3 kişinin elinde bulundurduğu servet, dünyadaki 43 ülkenin gelirinden üstün. Burada bir adaletsizlik var. Oda ve kafa konforunu elde edenler, biliyoruz ki bu anlamda elindeki mevcut kaynakları işleme kapasitesine ulaşmamış ülkelerin zenginliklerini sömürerek bu noktaya geliyor. Emek kesimi olarak, alınterinin muhatapları olarak, ekmeğimizi helalinden, alnımızın teriyle kazanan kesimi olarak, hakkımızın peşine düşmezsek, halkımızı da savunamayız. Biz örgütlü yapılar olarak bizim oluşturabileceğimiz kamuoyu bireysel gündemlerden daha güçlüdür. Dünyanın her bölgesindeki sorunları, bu sorun bizim diyerek benimsemeli ve çözmek adına çaba sarfetmeliyiz. Dünyadaki büyük adalet eşitsizliğini dile getirecek olan kesim biziz” değerlendirmesinde bulundu.sendikacilikcalistay9sendikacilikcalistay3Arslan: Bu Programlar Sürmeli

TODAİE Genel Müdürü Onur Ender Arslan, güzel bir dostluk ve kardeşlik programının ortaya çıktığını belirtti. Arslan, “Eğitim sertifika programlarının çok başarılı geçtiğini belirtmek isterim. Bu program coğrafyalarımızdaki işbirliğini artıracak önemli bir vesile olmuştur ve olmaya devam etmelidir” dedi.sendikacilikcalistay6Program açış konuşmalarının ardından çalıştaya geçildi. “Afro-Asya’da Emek ve Emek Örgütlenmesi” başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Panelin oturum başkanlığı Memur-Sen Genel Başkan Danışmanı Hasan Hüseyin Öz gerçekleştirdi. Oturumun panelistliklerini ise, Afganistan’dan Maroof Kaderi, Uganda’dan Usher Wilson Owere, Malawi’den Luther Limbani Mambala, Senegal’den Fatou Diouf yaptı.sendikacilikcalistay4İkinci oturumda ise, “Emek Üretim ve Sermaye” konulu panelin başkanlığını Memur-Sen Dış İlişkiler Koordinatörü Osman Timurtaş üstlenirken, Moritanya’dan İsmail El Gazali, Gana’dan Anthony Yaw Baah, Gine’den Mamadou İssa Dille Diallo ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen de panelistlik yaptı. Esen sunumunda, Kapitalist hegemonyanın ürettiği modellemenin sorunlu olduğunu kaydetti.sendikacilikcalistay5Üçüncü oturumda, "Gelir Dağılımındaki Sorunlar" konusu işlendi. Panelin oturum başkanlığını Kenan Bağcı üstlenirken, panelistler ise şu isimlerden oluştu; OATUU'dan Emmanuel Titus Nzunda, Kamerun'dan Maximilien Ntone Diboti, Tanzanya'dan Noel Lotary Nchimbi, Morityus'tan Muhammed Hanif Perun.sendikacilikcalistay7Dördüncü oturumda ise “Sömürgecilik ve Sendikal Mücadele” konusu işlendi. Oturumun panelistliğini, Benin’den Moudassirou Bachabi, Fildişi Sahilleri’nden Koffi Felix Kra Kouame, Endonezya’dan Irvan Tengkuharja, Uganda’dan Emmanuel Bigirimana üstlenirken, moderatörlüğü ise Sütay Yavuz yaptı.4.oturumBeşinci oturumda, “Sendikacılık-Politika-Bürokrasi İlişkileri” konusu, Sudan’dan Yousif Ali Abdelkarim, Burkina Faso’dan Olivier Guy Ouedraogo, Pakistan’dan Usman Aslam, Benin’den Soule Abdou Semihou panelistliğiyle işlendi. Panelin moderatörlüğünü Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkan Danışmanı Hüseyin Rahmi Akyüz üstlendi.5.oturumSon oturumda ise “Küresel Vesayet ve Sendikal Duruş” konusu işlendi. Panelde, Ruanda’da Martin Mubera, Nijer’den Djibrilla Idrissa, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Gana’dan Robert Afotey Mensah hazır bulundu. Oturumun başkanlığını ise Memur-Sen Genel Sekreteri Ali Said Bedük yaptı. Hacı Bayram Tonbul konuşmasında, vesayetin olduğu yerde demokrasinin olamayacağını belirtti. Türkiye'nin de vesayet dönemlerinden geçtiğini vurgulayan Tonbul, 16 Nisan'da ise milletin 'Evet tercihiyle yeni vesayet odaklarının önüne geçtiğini sözlerine ekledi.6.oturum

“Sendikacılık ve Sosyal Politika” çalıştayının finalinde, Gana, Gine, Ruanda, Afganistan ve Burkina Faso ile ikili işbirliği anlaşmaları imzalandı.

sendikacilikcalistay10

sendikacilikcalistay11

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen