Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: Yeni Toplu Sözleşme İle Kamu Görevlilerini Mutlu Edeceğiz
11 Temmuz 2017

Zonguldak Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen 2018-2019 Toplu Sözleşme Süreci İstişare Toplantısı’nda konuşan Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Ağustos ayında yapılacak yeni toplu sözleşme ile tüm kamu görevlilerini mutlu edeceğiz" dedi.

Zonguldak Şube Başkanlığı  2018-2019 yıllarını kapsayacak 4. Dönem toplu sözleşme öncesi istişare toplantısı düzenledi.

Öğretmen Evi Konferans Salonu’nda  gerçekleştirilen toplantıya Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Kozlu Belediye Başkanı Kerim Yılmaz, Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Aşkar,  Ak Parti Kozlu İlçe Başkanı Ahmet Özdemir, Tek – Der İl Başkanı Mustafa Şimşek, TTK eski  genel müdür vekili Ercan Gebeş,  Zonguldak İl Sağlık Müdürü Bilal Cin, Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Sedat Güngör, hizmet kollarının şube başkanları ve çok sayıda üye katıldı.

Konuşmasına şehitlere rahmet, gazilere şifa dileyerek başlayan Tonbul, 15 Temmuz Darbesi ve toplu sözleşme süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 4.Toplu Sözleşme süreci 1 Ağustos itibariyle başlayacağını belirten Tonbul,   toplu sözleşme öncesi saha çalışmalarının, istişare toplantılarının önemli olduğunu söyledi.

“15 TEMMUZ RUHUNU UNUTTURMAMALIYIZ”

15 Temmuz, Türkiye için kazanılan en anlamlı zaferlerden biri olduğunu söyleyen Tonbul, “15 Temmuz ‘da gördük ki Türk Milleti’nin önünde hiçbir güç duramaz. Darbelerin hiçbir zaman yarar getirmediği gibi demokrasimize, insan haklarımıza, özgürlüğümüze, ekonomimize ve daha birçok faktöre zarar verdiğinin herkesçe bilinmesi gerekiyor. Sivil demokrasinin olmadığı bir ülkede kalkınmanın olmadığı gibi insanın da olmayacağını herkesin bilmesi gerekiyor. Eli kanlı örgütün yüzlerce sivil vatandaşımızı ve güvenlik güçlerimizi şehit etmesinin ardından bir yıl geçti ve bu bir yıllık süreçte Türkiye daha da güçlendi. Türkiye’nin kolay kolay yıkılmayacağını ve Türk Milleti’nin birlik olduğu sürece dimdik ve cesurca durduğunu tüm dünyaya gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. 15 Temmuz darbe girişimini yürüten ihanet çetesinin zanlıları hesap vermeye devam ediyor. Katillerin en ağır cezayı alacaklarına inanıyorum.  15 Temmuz’un seneyi devriyesinde tüm teşkilatlarımızla alanlarda olacağız. Türk Milleti’nin hala dimdik ayakta olduğunu tüm hainlere göstereceğiz. 15 Temmuz ruhunu önümüzdeki yıllarda da unutmamalı ve unutturmamalıyız” ifadelerini kullandı.

“ÜCRET GRUPLARI BAŞBAKANIN İMZASINI BEKLİYOR”

2016-2017  toplu sözleşme görüşmelerinde üzerinde çalışma yapılması noktasında mutabakata varılan ve çeşitli sebeplerden dolayı hayata geçemeyen konuların olduğunu ifade eden Tonbul, “4. Toplu Sözleşmeye gitmeden önce bizim 3. Toplu Sözleşmeden kalan 2 maddemiz bulunmakta. Bunlardan 1 tanesi tüm Türkiye’yi ilgilendiren diğeri de Devlet Hava Meydanlarını ilgilendiren maddelerimizdir. Bunlarla ilgili olarak KİT’lerdeki temel ücret guruplarının 5’ten 3e indirilmesi ile ilgili çalışma sona geldi. Şuanda Başbakanlıkta ve Başbakanın imzasına sunuldu. İnşallah çok yakın zamanda 2018 senesinden itibaren geçerli olmak üzere çıkacak. Burada KİT’lerde çalışan personelin temel ücret guruplarında ki gurup sayısı azalarak dolayısıyla arkadaşların yıllardır istemiş oldukları bizim de toplu sözleşmede madde olarak yerine getirdiğimiz şey gerçekleşmiş  olacak” dedi.

“GENEL TOPLU SÖZLEŞMEDE 4 KONUYA AĞIRLIK VERECEĞİZ”

Memur-Sen’in  4. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren 4 konuya ağırlık vereceğini dile getiren Tonbul, “Önümüzdeki süreçteki toplu sözleşme taleplerimizi netleştirmedik ama genel toplu sözleşme noktasında ki 4 konuda bu sene ağırlığımız olacak. Bunlardan bir tanesi sendikalılar ile sendikasızlar arasındaki bir farkın oluşması var. Bilindiği gibi memurlarda dayanışma aidatı yoktur. Sendikalara üye olan veya olmayan herkes toplu sözleşme hükümlerinden faydalanıyor. Bu hem toplu sözleşmenin hem de 657 sayılı devlet memurları kanunlarının hükmü olarak bu şekilde fakat bizde sadece sendikalara üye personellere verilen bir toplu sözleşme ikramiyesi var. Biz bunu busene dönüştürmeye çalışıyoruz. Hem rakamı artırmak hem de toplu sözleşme yapan sendika üyelerine diğerlerin iki katı olmak üzere talebimiz olacak. Bunda ısrarlı olacağız. Çünkü siz toplu sözleşme yapıyorsunuz, emek harcıyorsunuz. Ama emek harcamayan, çantacı diyebileceğimiz sendikalar türüyor. Bunlarında önüne geçmek gerekiyor. Bağımsız sendikalar veya resmi gazetede yayınlandı 100-150 tane üyesi olan konfederasyonlar var. Bunlar hem bizim şevkimizi kırıyorlar hem de bulundukları yerlerde, il veya ilçelerde sendikacılık yapmak yerine sadece sendikacılığı değersizleştirme gibi bir eylem içerisinde oluyorlar. Bunun önüne geçmek gerekiyor. Aslında temel olarak biz rekabetten yanayız. Fakat rekabetinde kendi kulvarları içerisinde yapılması lazım. Biz sendikalar kurulmasın demiyoruz ama toplu sözleşme yapan sendikayla yapmayan sendika arasında bir farkın oluşması lazım. Bunun üzerine ağırlıklı duracağız. Memurlar emekli olduklarında ücretlerinde ciddi manada azalma oluyor. Bu azalmanın önüne geçebilmek için geçtiğimiz toplu sözleşmede almış olduğumuz özel hizmet tazminatının yansıma oranı var. Bu sene oranlarımız henüz belli değil ama yine o oranların üzerinde duracağız. Bunun emekli memurlar açısından olumlu bir gelişme olacağını düşünüyorum. Bir diğer konuda yüzdelik zam ve taban aylık noktasında yüzdelik zam genelde verilen bir zam buda henüz oluşturulamadı. Ama taban aylık konusunda da bu sene ısrarımız olacak. Bu konular bizim olmazsa olmazlarımızın arasındadır. İnşallah iyi bir toplu sözleşme süreci geçiririz” şeklinde konuştu.

“TAŞKÖMÜRÜ MİLLİ DEĞERİMİZDİR”

Zonguldak’ın  hem sendikacılık hem de işçi yönünden kömüre dayalı ekonomisi olduğunu söyleyen Tonbul, “ Zonguldak emeğin başkentidir. Burada Türkiye Taşkömürü Kurumunun canlandırılması gerekiyor. Taşkömürü bilindiği gibi değerli bir maden ve genelde demir çelikte kullanılıyor. Fakat demir çeliğin özelleşmesiyle birlikte kömür temini başka yerlerden sağlanmaya başlandı. Ama taşkömürü bizim milli değerimiz. Kendi kömürümüzü kullanma noktasında Zonguldak’taki termik santrallerin sayısı artırılabilir. Bu konuda daha fazla gayret sarf etmek için özel sektör veya devlet Zonguldak’ı teşvik etmesi için kendi termik santralini yapması lazım diye düşünüyorum. Çatalağzı Termik Santralimiz özelleşti. Eğer özel firmalar Zonguldak’ta 3-4 veya 5’inci termik santral kurmuyorsalar devletin buraları teşvik etmesi veya öncülük etmesi lazım. Çünkü Zonguldak’ın tamamen taşkömürüne bağlı bir ekonomisi var. Bunu canlandırmak gerekiyor. Ayrıca Türkiye Taşkömürü Kurumunda bazı sıkıntılar var. Yıllardır buraya memur personel alınamıyor. Teknik personel işçi statüsünde alınmış. Bu arkadaşların memuriyete geçmesi noktasında da bizim bir gayretimiz var. Geçtiğimiz toplu sözleşmede bu konuyu imza altına almıştık ama bu konuda kanun çıkması gerekiyor. İnşallah önümüzdeki süreçte bu arkadaşlarımızın memuriyete geçme noktasında taleplerini yerine getirmiş oluruz. Taşkömürü Kurumu da bu konuda rahatlamış olur” dedi.

AŞKAR: 1 MİLYON ÜYEYE YAKLAŞMIŞ MEMUR-SEN’İN İL TEMSİLCİSİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM

Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Aşkar ise,  “Sendikacılık hayatıma başladığımda yüzlerle ifade edilen bir rakamdan bugün itibariyle Zonguldak’ta 9 bin 850 üyesi olan bir konfederasyonun temsilcisi olmak ve Türkiye’de 1 milyona ramak kalmış 997 bin üyesi olan konfederasyonun Zonguldak il temsilcisi olmanın haklı gururunu yaşıyorum. Bize bu gururu yaşatan sizlere de canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

GÜNGÖR:  ZONGULDAK SENDİKACILIĞIN BAŞKENTİDİR

Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Sedat Güngör de,  15 Mayıs üye tespit sonuçlarına göre Enerji Bir-Sen’in bu yıl da Zonguldak’ta yetkiyi göğüslediğini söyledi. Zonguldak’ın enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolu için önemli olduğunu belirten Güngör, “ Sendikasız kalma önlenerek bütün kamu çalışanlarının sendikalı olması için gerekli düzenlemelerin yapılması ve toplu sözleşmede  alınacak  zamların vergi dilimlerinin altında olmaması gerektiğini ifade etti.

 

 

Program sonunda TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, ve Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Sedat Güngör,  Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul’a plaket takdim ettiler. Toplantı hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
     
Duyurular

Kahramanmaraş Şube Başkanımız Kerim Köse'nin babası vefat etmistir. Merhuma Allahtan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Nisan 2018

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Erdoğan Gümüş’ün ağabeyi Remzi Gümüş vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0505 375 59 12)
04 Nisan 2018

Sivas MTA Orta Anadolu 1. Bölge Müdürlüğünde görevli üyelerimizden Personel Şefi Necati Erdoğan’ın annesi ve amcası vefat etmiştir. Cenazesi bugün Ankara’dan kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin.
04 Nisan 2018

MKEK personeli, üyemiz Mustafa Çalışkan vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze Bugün (22.03.2018) öğle namazına müteakip Ankara Karapürçek’te defnedilecektir.
22 Mart 2018

EÜAŞ 18 Mart Çan Termik Santrali İşletme Müdür Yardımcısı Murat Doğanay’ın babası İsmail Doğanay vefat etmiştir. Cenazesi yarın (13.03.2018) Bursa Kemalpaşa İlçesi Virace Camiinde kılınacak öğle namazını müteakip defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0533 688 50 68)
13 Mart 2018

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
08 Mart 2018

Samsun EÜAŞ Altınkaya HES çalışanı üyemiz Burhan Açık'ın babası vefat etmiştir. Cenazesi yarın (02.03.2018) Bafra Tabakhane Camii’nden Cuma Namazı sonrası asri mezarlığa defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet üyemiz ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
01 Mart 2018

Ankara 5 Nolu Şube, Şube Başkan Vekilimiz Feyzullah Arslan’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 545 623 48 46)
20 Şubat 2018

EÜAŞ Gezende HES’inde çalışan üyemiz Meşhude Yüksel’in annesi vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Geride kalan ailesine sabır ihsan etsin. (Tel:05324983858)
17 Şubat 2018

DSİ 6. Bölge (Adana) Makine Şube Müdürlüğü personeli Tır Şoförü Mahmut Pakyürek, Zeytin Dalı Harekatında görevliyken İdlib’de bölücü terör örgütleri tarafından düzenlenen bombalı araç saldırısı sonucu ağır yaralanmıştır. Askeri uçak ile Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesine nakledilen Pakyürek’in tedavisi devam etmektedir. Kendisine acil şifalar diliyoruz.
30 Ocak 2018