Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
“Sendikacılıkta Türkiye ve Arnavutluk Tecrübesi” Seminerinin Arnavutluk Ayağı Tamamlandı
13 Eylül 2017

Memur-Sen ve BSPSH, Tiran’da “Sendikacılıkta Türkiye ve Arnavutluk Tecrübesi” başlıklı ortak seminerin Arnavutluk’taki ayağını tamamladı.

Memur-Sen Konfederasyonu ve Arnavutluk Bağımsız Sendikalar Birliği (BSPSH) imzalamış oldukları işbirliği protokolü çerçevesinde ilki Ankara’da gerçekleştirilen “Sendikacılıkta Türkiye ve Arnavutluk Tecrübesi” başlıklı ortak seminerlerin Arnavutluk etabı tamamlandı. 

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Hacı Bayram Tonbul, Günay Kaya, Mehmet Bayraktutar ve Levent Uslu, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay,  Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen, Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Kadınlar Komisyonu Genel Başkanı Habibe Öçal ve Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan ile BSPSH temsilcilerinin katıldığı seminerde “Arnavutluk ve Balkanlar’da Emek Gücünün Geleceği”, “ Arnavutluk’ta Sosyal Diyaloğun Gelişmesi ve Etkisi”, “ Türkiye’de Sosyal Diyaloğun Korunması, Güçlendirilmesi ve Çalışanların Perspektifleri”, “Göçmenlerin İşgücü Piyasasına Entegrasyonu ve Bu Süreçte Emek Örgütlerin Rolü; Memur-Sen Örneği” konuları işlendi.

Seminerde, amacın, “Bölgede emek gücünün karşılaştığı yeni sorunları tespit etmek ve bu sorunlara ilişkin ILO sözleşmeleri çerçevesinde çözümler üretmek” olduğu kaydedildi. Konuşmacılar emek gücünün sorunlarına ulusal düzeyde çözüm üretmenin imkânsız olduğuna vurgu yaparak, uluslararası düzeyde sendikalar arasında işbirliği önemine dikkat çekti. Sosyal Diyalogun önemi üzerinde duran konuşmacılar, emek gücünün göz ardı edilemeyeceğinin, altını çizdi. Günümüzde en büyük sorunlardan biri olan göçmen sorunu üzerinde duran konuşmacılar, göçmenlerin işgücü piyasasına entegre olmaları için izlenmesi gereken politikaları değerlendirdi. Bu konuya ilişkin, Memur-Sen’in rolü ele alındı. Seminerin açılış konuşmasını Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bayraktutar yaptı.

Bayraktutar: Deneyim Paylaşımını Önemsiyoruz

Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Mehmet Bayraktutar, Memur-Sen’in son zamanlarda uluslararası arenada yoğun ikili işbirlikleri yürüttüğünü kaydetti. Bayraktutar,  “Memur-Sen ailesi olarak bizler emeğin ırkının, ideolojisinin, dininin ve cinsiyetinin olmadığına inanmaktayız. Bizim için, emekçinin hakkını korumak, tüm insanlığın hakkını korumak demektir. Memur-Sen, dayanışmayı ve sosyal diyalogu tercih eden bir emek örgütüdür. Bizim, 50 den fazla ülke ve 80’den fazla konfederasyonla işbirliği protokolümüz bulunuyor. Memur-Sen’de BSPSH’nin yeri hep ayrı olmuştur. Bugün de burada bulunmamızın nedeni bu işbirliğini daha ileriye götürmektir. Bu ortak çalıştayın birinci ayağını Mayıs’ta Türkiye’de gerçekleştik, şimdi ise ikinci ayağını Arnavutluk’ta gerçekleştiriyoruz. Deneyimlerin paylaşılması,  bize, karşılaştığımız yeni sorunlara çözüm bulmakta yardımcı olmaktadır” diye konuştu.

Kaya: Ortak Sorunlarımıza Ortak Çözümler Bulmalıyız

Uluslararası çapta işbirliklerinin zaruri olduğuna dikkat çeken Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Günay Kaya, "Bu işbirliklerini yaparken bizim temel bir takım ilkelerimiz olduğunu buradan ifade etmek isterim. Sendikal dayanışmaya, ülkeler arasındaki güçlü olanın zayıf olana baskısı yerine, karşılıklı dayanışma ve işbirliği çerçevesinde eşit bir ilişki olarak bakıyoruz. Memur-Sen olarak sendikal ilişkilerde önde olmak yerine yan yana yürümek ve tecrübelerimizi paylaşmak ana ilkemizdir. Bu çerçevede ortak çalışmalar, eğitim ve paneller yapmak, ortak sorunlarımızı tartışarak ortak çözümler bulmak ana hedefimizdir.”

Tonbul: Adil Bir Dünya İçin Güçlerimizi Birleştirmeliyiz

Küreselleşen ve iletişim olanaklarının arttığı bir ortamda insanca yaşamın sadece kendileri için talep edilemeyeceğinin altını çizen Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, “Kim olduğu, neye inandığı, nasıl olduğu, nerede yaşadığı önemli değil; herkesin insan olarak değerli olduğu ve çalışma hayatında insanca bir yaşama kavuştuğu bir dünya hepimizin ortak hedefi olmalı. Gelir dağılımında adaletin sağlandığı, daha adil, daha insani, daha huzurlu ve barış içerisinde bir dünya için sorumluluk almalıyız. Konfederasyonlar olarak yarınından kaygı duyan değil geleceğe güvenle bakan insanların olduğu bir dünya için güçlerimizi birleştirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Ankara 9 Nolu Şube Disiplin Kurulu Başkanımız Necmi Güneş'in ağabeyi Lütfü Güneş vefat etmiştir. Cenazesi 10 Ocak Pazar günü Saat 15:30’da Bursa, Nilüfer, İhsaniye mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Ocak 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Cemal Altınok’un babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 29 Aralık Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’nın Bala İlçesi, Aşıkoğlu Köyünde defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Tel: 0 536 634 25 97
28 Aralık 2020

EÜAŞ İnşaat Kamulaştırma Dairesi Başkanlığında Müdür olarak görev yapan üyemiz Yakup Güler'in babası vefat etmiştir. Cenazesi 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Erzincan Terzibaba Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Aralık 2020

Ankara 1 Nolu Şubemize bağlı, Nükleer Düzenleme Kurumu’nda görevli İşyeri Temsilcimiz Bayram Çıldır’ın ağabeyi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
16 Kasım 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Mehti Cengiz vefat etmiştir. Merhumun Cenazesi 17 Ekim Cumartesi günü Elvankent Hacı Fatma Nimet Kahraman Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip Elvankent mezarlığında defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
16 Ekim 2020

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen