Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Orta Vadeli Program Memuru Hedef Almamalı
27 Eylül 2017

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, açıklanan 2018-2020 orta vadeli programa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, "Maliye Bakanı tarafından 2018-2020 orta vadeli programa ilişkin yapılan açıklamada yer verilen, genelinde vergi, özelde ise gelir vergisi artışları; "Büyüyen Türkiye’yi” “Vergi Yükü Büyüyen Kamu Görevlerine” dönüştürme gayretidir" dedi.

Tonbul sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Kamu görevlileri dahil çalışanların maaş ve ücretlerindeki vergi yükünün azaltılması yönünde talep, teklif ve beklentilerin olduğu bir süreçte maliye ve ekonomi yönetimin aksi bir tutumla gelir vergisi tarifesinin üçüncü diliminde 3 puanlık artışla gelirler için uygulanan yüzde 27 oranının yüzde 30'a çıkaracakları açıklaması orta vadeli programın ortamı germeye, emek kesiminin payını düşürmeye tahsis edildiğini göstermektedir. 3. ve 4. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerimiz arasında yer verdiğimiz, gerek masada gerekse toplu sözleşme dışındaki platformlarda yapılması gerektiğini/yapılabilirliğini gerekçeleriyle ortaya koyduğumuz kamu görevlilerinin gelir vergisine ilişkin %15’i aşan kısmının kamu işverenince karşılanması teklifimizle ilgili olumlu yaklaşım sergilenmesi gerekirken tamamen zıt bir iradenin ortaya konması ve üçüncü kademe gelir vergisinde %11’i aşan bir artırımın söz konusu olması ekonomi yönetiminin büyük Türkiye söylemine dair inandırıcılığını, Memur-Sen de tüm kamu görevlileri de tartışmaya açacaktır. Diğer kesimler vergi yüklerinin artırılmasını yansıtma yoluyla sorun olmaktan çıkarabilir durumdayken emek kesimi dahil dar gelirliler bu vergi yükü artışını mevcut gelirlerinden karşılamak ve bu nedenle de gelir kaybı yaşamak zorunda kalacaklardır."

Sermaye ve finans kesiminin kaynak ve kar artırdığı bir dönemde kamu görevlileri açısından “kemer sıkma” dönemini hatırlatacak yaklaşımlara karşı olduklarını ifade eden Tonbul, "Büyüme rakamlarının %5,5’ları aştığının ilan edildiği, ekonominin ve kamu maliyesinin dirayetinin kürsülerden paylaşıldığı, enflasyonun dizginlendiği vurgusunun sıkça yapıldığı bir konjonktürde kamu maliyesi kaynaklarını artırmanın, bütçe açığını azaltmanın ya da sabit tutmanın kaynağı olarak ücretlilerin maaşının görülmesi ve bu amaçla gelir vergisinde oran artışına tevessül edilmesi Türkiye’nin en büyük Konfederasyonu, Toplu Sözleşme masasının yetkilisi olarak kabul edeceğimiz ya da sessiz kalacağımız bir durum değildir. Sermaye ve finans kesiminin kaynak ve kar artırdığı bir dönemde kamu görevlileri açısından “kemer sıkma” dönemini hatırlatacak yaklaşımlara vereceğimiz tepki ve ortaya koyacağımız irade umuyor ve bekliyoruz ki yanlış hesabın Bağdat’tan değil Ankara’dan dönmesini sağlar. Orta vadeli Program yayımlandığında konuya ilişkin daha detaylı açıklamayı kamuoyuyla paylaşacağız." 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Ankara 9 Nolu Şube Disiplin Kurulu Başkanımız Necmi Güneş'in ağabeyi Lütfü Güneş vefat etmiştir. Cenazesi 10 Ocak Pazar günü Saat 15:30’da Bursa, Nilüfer, İhsaniye mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Ocak 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Cemal Altınok’un babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 29 Aralık Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’nın Bala İlçesi, Aşıkoğlu Köyünde defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Tel: 0 536 634 25 97
28 Aralık 2020

EÜAŞ İnşaat Kamulaştırma Dairesi Başkanlığında Müdür olarak görev yapan üyemiz Yakup Güler'in babası vefat etmiştir. Cenazesi 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Erzincan Terzibaba Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Aralık 2020

Ankara 1 Nolu Şubemize bağlı, Nükleer Düzenleme Kurumu’nda görevli İşyeri Temsilcimiz Bayram Çıldır’ın ağabeyi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
16 Kasım 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Mehti Cengiz vefat etmiştir. Merhumun Cenazesi 17 Ekim Cumartesi günü Elvankent Hacı Fatma Nimet Kahraman Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip Elvankent mezarlığında defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
16 Ekim 2020

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen