Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Yalçın: Adalet Tahkim Edilirse Kaynaklar Tükenmez, İhtiyaçlar Karşılanır
04 Ekim 2017

ILO 10.Avrupa Bölge Toplantısı’nın 3’üncü günündeki panelde konuşmacı olarak yer alan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Kıt kaynaklar, sınırsız ihtiyaçlar’ teorisini yanlış buluyorum. Adaletin tahkim edilmesi halinde, kaynaklar tükenmez, ihtiyaçlar karşılanır” dedi.

Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ILO 10.Avrupa Bölge Toplantısı, 3’üncü gününde, grup toplantıları ve genel oturumlarla devam etti.

2 Ekim’de başlayan ve 5 Ekim’de tamamlanacak olan toplantıların 3’üncü gününde Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, genel oturumların ikinci kısmında gerçekleştirilen, “İş ve Toplum” temalı panelde konuşmacı olarak yer aldı.

Program, mutat olduğu üzere, çalışanlar ve işverenler gruplarının istişare toplantılarıyla başladı.

Daha sonra genel kurulda, “İş Yönetimi” ve “İş ve Toplum” panelleri gerçekleştirildi.

Adalet Tahkim Edilirse Kaynaklar Tükenmez

“İş ve Toplum” panelinde konuşmacı olarak yer alan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yaptığı konuşmada son dönemde teknolojide ve iş hayatındaki değişim ve gelişimlere değinerek, “İnsanlığın birikiminin çağ açıp kapattığı devirlerden, değişim ve gelişimin tetiklediği çağ değişimlerinin insana ve insanlığa yön tayin ettiği bir devre geçmiş durumdayız” diye konuştu.

‘Kıt kaynaklar, sınırsız ihtiyaçlar’ teorisini yanlış bulduğunu sözlerine ekleyen Yalçın, adaletin tahkim edilmesi halinde, kaynakların tükenmeyeceğini, ihtiyaçların karşılanacağına dikkat çekti.

Esnek Çalışma Saatlerinin Tehlikelerini de Ön Görmek Gerekiyor

Konuşmasında esnek çalışma saatlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yalçın, “Esnek çalışma saatlerinin tehlikesi var, şimdiden ön görmek gerekiyor. Batı’da kadınların doğurganlık oranını yükseltmek ve nüfusun yaş ortalamasını düşürmek için konuştuğumuz bu panelde, tehlikeleri de göz ardı edemeyiz. Esnek çalışma saatleriyle sınırsız iş kavramı devreye giriyor. Bu demek oluyor ki iş stresi evlere, çocuklara da yansıyabiliyor. Belki bu stres, çocuk sahibi olma konusunun da önüne geçmiş olabiliyor. Eve iş götürmenin önümüzdeki süreçte getireceği diğer bir sonuç da, emeğin tam manasıyla karşılığı alamamasını sağlayabilir” değerlendirmesinde bulundu.

“Sosyal güvence açısından da sosyal korumayı tartışmaya açacak bir düzenlemeyi uygun görmüyoruz” diyen Yalçın, “Emek kesimi olarak, sosyal korumanın sermayenin dişlileri arasına bırakılmaması gerektiğini düşünüyoruz, devletler bu anlamda koruyucu olmalı” dedi.

Sosyal Diyalog Önemsenmeli

Küreselleşmenin yararlarının yanı sıra, aşırı kazanma hırsını da tetiklediğini belirten Yalçın, bunun dünyadaki adalet telakkisini de değiştirdiğini sözlerine ekledi.

Sosyal diyaloğun önemsenmesi gerektiğini kaydeden Yalçın, şöyle konuştu: “Değişimi 3 aktör tetikliyor, işveren, çalışan ve düzenleyen kurum olarak hükümetler. Bunların çokça bir araya gelerek merkeze insanı alarak değerlendirmeler yapması gerekiyor.”

Yalçın, ILO Raporunun Örgütlenme Oranındaki Yanlışlığının Düzeltilmesi Gerektiğini Belirtti

ILO Genel Direktörü Guy Ryder ve ekibi tarafından hazırlanan rapordaki bir yanlışlığa değinen Yalçın, “Bu raporda Türkiye’de örgütlenme oranı yüzde 12 olarak gösterilmiş. Ancak Türkiye’de çalışma hayatı işçi ve memur olarak ayrılmış durumda, bu ayrımı iyi yapmak gerekiyor. Bir tarafta işçiler alanında yüzde 12, diğer tarafta kamu görevlileri alanında da yüzde 70’lik bir örgütlenme oranı mevcut, bunlarının ikisinin ortalaması alındığında, genel örgütlenme oranı yüzde 27 olarak ortaya çıkıyor. Rapordaki teknik hatanın düzeltilmesi gerekiyor, aksi takdirde Türkiye üzerine düzenlenen bu raporun Türkiye’ye bir haksızlık olacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

Daha sonra ise, toplantı Sonuçlarına ilişkin tasarı komisyonu oluşturuldu ve genel kurul tartışmaları değerlendirildi.

Oturumun sonuna doğru, ILO Genel Direktörü Guy Ryder’ın raporu müzakere edildi.

​ ILO 10. Avrupa Bölge Toplantısı’nın 3’üncü günü, ILO Genel Müdürü tarafından verilen resepsiyon ile sona ermiş oldu.

Toplantının son günü ise yarın. ILO’nun yüzüncü yılının öncesi son toplantı İstanbul’da tamamlanmış olacak ve toplantı sonunda ‘Yüzyıl İçin İstanbul Girişimi’ yayımlanacak.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen