Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Enerji Bir-Sen, TTK ve TKİ’nin Özelleştirileceği İddialarına Dair İlgili Kurumlardan Bilgi Talep Etti
02 Kasım 2017

Torba Yasa görüşmeleri ile Maden Kanununda yapılacak değişiklik sonrası TTK ve TKİ kurumlarının özelleştirileceği iddiaları üzerine Enerji Bir-Sen Genel Merkezi ilgili kurumlardan bilgi talep etti.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) çalışanlarının Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) torba yasa görüşmelerinde 3213 Sayılı Maden Kanununda değişiklik yapılması ile TTK ve TKİ’nin özelleştirileceğine dair kamuoyuna ve basına yansıyan konu ile ilgili Enerji Bir-Sen Genel Merkezi ilgili kurumlardan bilgi talep etti.

Bahsi geçen 1/884 Sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 58 inci maddesi ile:

3213 Sayılı Maden Kanununun Ek Madde 1’in üçüncü fıkrasının Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsatlarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir.” şeklinde değiştirilmesi hususu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçmiş olup, konu ulusal ve yerel basına yansımıştır.

 

Kanun değişikliği ile ilgili kurumların yapısı ve çalışanlarının durumu ile ilgili Enerji Bir-Sen’in kaygı duyduğu hususlar;

- Ruhsatların parçalara ayrılarak, Kurumun özelleştirilmesinin yolunun açıldığı,

- Kuruma ait müesseselerin de ruhsat bölmeye konu edilebileceği,

- Taslak maddenin iş kazalarının azalması, üretimin ve istihdamın artması yönünde bir yarar sağlamayacağı yönünde kaygıları bulunmaktadır.

 

Enerji Bir-Sen’in bilgi talebi üzerine ilgili kurumlardan yapılan açıklama;

- Rödövans uygulamasının gelir getirici faaliyetten, fiyat farkı ödemeleri nedeniyle gider oluşturucu faaliyete dönüşmesi nedeniyle Kuruma maddi bir faydasının olmaması,

- Ruhsat sahibi tarafından alınması gereken izinler nedeniyle Kuruma ilave yük getirmesi,

- Alt İşveren Yönetmeliği kapsamında; rödövans sözleşmelerine dayalı olarak işletilen maden sahalarında meydana gelen ölümlü-yaralanmalı kazalar sonucu tazminat talepleri ile firmalar tarafından ödenmeyen kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık ücretli izin alacakları, ücret alacakları, ulusal-dini bayram ve resmi tatil ücretleri ve sair her türlü işçi alacakları ile Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılması gerekli işçilikle ilgili her türlü ödemeler, rödövanslı firma işçilerinin yeraltı ve yerüstü çalışmalarından ileriki yıllarda oluşabilecek meslek hastalıkları maluliyetler ile bu maluliyetlerden kaynaklanacak ölümler nedeniyle mirasçılarının açacakları maddi ve manevi tazminat talepleri için firmalarla birlikte müteselsilen sorumluluk iddiasıyla davalar açılması,

- Mahkemelerde, imzalanan rödövans sözleşmelerinin muvazaalı olduğunun hüküm altına alınarak, rödövansçı firmada çalışan işçilerin tümünün kamu işçisi gibi değerlendirilerek bütün tazminat ve işçilik hesaplarında bu haklardan yararlandırılması,

- 2017 Yılında Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemeleri tarafından asıl-alt işveren ilişkisi kurulmuş olup, muvazaa hususunun da irdelenmesi, iddiaları gündeme geldiğinden, devam eden 2000 civarında davanın ve ileride açılabilecek çok sayıdaki davanın Kurumumuz açısından çok yüksek meblağlı tazminat tutarlarını ödeme riski bulunması,

- Ruhsatın bölünerek, üretim sahalarının ayrı şekilde ruhsatlandırılmasıyla, kurum ile yeni ruhsat sahibinin arasında madencilik faaliyetlerinden doğan hukuki ilişkilerinin kesilmesi; Kurumumuzla yeni ruhsat sahibi arasında asıl işveren-alt işveren ilişkisi ile muvazaayı ortadan kaldıracağı yönünde bir açıklama yapılmıştır.

 

DEVLET BÜTÇESİ, HİZMET KOLU ÇALIŞANLARI VE BÖLGE HALKI MAĞDUR EDİLMEMELİDİR

Yapılan açıklama ile ilgili maddede yapılan değişiklikler ile TTK ve TKİ’nin özelleştirilmesi değil, özel sektör işletmesinde olan rödövans arazilerinin ruhsat işlemlerinin kolaylaştırılması ve TKK ile TKİ’in dolayısıyla devlet bütçesinin maddi zarara uğratılmamasının amaçlandığı ifade edilmektedir.

Aktarılan bilgiler ışığında; Enerji Bir-Sen Genel Merkezi, her zaman başta üyeleri olmak üzere hizmet kolu çalışanlarının hak ve menfaatlerini gözeterek hareket etmiştir. Bu konuda da hizmet kolu çalışanları ve bölge halkı için gelir kaynakların başında gelen kömür madenciliğinin Devlet kanadı olan TTK ve TKİ’nin akıbetinin gerek devlet bütçesini gerek hizmet kolu çalışanları ve bölge halkını mağdur etmeyecek şekilde çözüme kavuşturulmasına yönelik kaygılarını ve taleplerini ilgili kurumlara bildirmiştir.

Enerji Bir-Sen Genel Merkezi, bu çerçevede 3213 Sayılı Maden Kanununda yapılacak değişiklikler ile oluşabilecek tüm gelişmelerin takipçisi olacaktır.

 

TTK IR:8030 Sayılı Ruhsat Alanı

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
     
Duyurular

TKİ Çan Linyitleri İşletme Müdürlüğünde görevli üyemiz Bahri Sarıtepe vefat etmiştir. Cenazesi 19 Haziran Salı günü öğle namazına müteakip Can Demirci Camiinden kaldırılacaktır. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz.
18 Haziran 2018

Enerji Bir-Sen Kırklareli İl Başkanımız Yıldıray Yiğitkan’ın ağabeyi Mehmet Emin Yiğitkan vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz. (Tel: 0 536 275 13 80)
27 Mayıs 2018

Dicle Şube Başkanımız Erkan Karahan’ın ağabeyi vefat etmiştir. Taziyesi Diyarbakır'da olacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kalanlarına başsağlığı dileriz.
12 Mayıs 2018

Kahramanmaraş Şube Başkanımız Kerim Köse'nin babası vefat etmistir. Merhuma Allahtan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Nisan 2018

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Erdoğan Gümüş’ün ağabeyi Remzi Gümüş vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0505 375 59 12)
04 Nisan 2018

Sivas MTA Orta Anadolu 1. Bölge Müdürlüğünde görevli üyelerimizden Personel Şefi Necati Erdoğan’ın annesi ve amcası vefat etmiştir. Cenazesi bugün Ankara’dan kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin.
04 Nisan 2018

MKEK personeli, üyemiz Mustafa Çalışkan vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze Bugün (22.03.2018) öğle namazına müteakip Ankara Karapürçek’te defnedilecektir.
22 Mart 2018

EÜAŞ 18 Mart Çan Termik Santrali İşletme Müdür Yardımcısı Murat Doğanay’ın babası İsmail Doğanay vefat etmiştir. Cenazesi yarın (13.03.2018) Bursa Kemalpaşa İlçesi Virace Camiinde kılınacak öğle namazını müteakip defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0533 688 50 68)
13 Mart 2018

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
08 Mart 2018

Samsun EÜAŞ Altınkaya HES çalışanı üyemiz Burhan Açık'ın babası vefat etmiştir. Cenazesi yarın (02.03.2018) Bafra Tabakhane Camii’nden Cuma Namazı sonrası asri mezarlığa defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet üyemiz ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
01 Mart 2018