Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul, Memur-Sen Elazığ İl Başkanlığını Ziyaret Etti
21 Aralık 2017

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Tonbul, Memur-Sen Elazığ İl Başkanlığına yaptığı ziyarette bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Enerji Bir-Sen Genel Başkan Yardımcıları Cemil Şentürk, Mehmet Reşit Gürbüz ve Fırat Şube Başkanı Kenan İnallı ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Memur-Sen Elazığ İl Başkanlığını ziyaret ederek, İl Başkanı İbrahim Bahşi ile görüştü.

Tonbul, Memur-Sen İl Temsilciliği ziyaretinde yaptığı açıklamada, çalışma hayatıyla ilgili gündemdeki konuların, taşeronların kadroya alınması ve 4C'li çalışanların 4B'li statüye geçirilmesi olduğunu belirtti.

Kamuda memurların işiyle aynı işi yapan taşeron çalışanların kadroya alınması ile ilgili 2015'te yapılan toplu sözleşmede bir mutabakatları olduğunu ifade eden Tonbul, şöyle devam etti:

"Bu arkadaşlar kamuda hizmet görüyorlar, bunlar mutlaka kadroya alınmalı. Fakat bu kadronun memur kadrosu olmaması noktasında ısrarımızı sürdürdük. İlk çalışmalarda bunları bizim 4E diye tarif ettiğimiz kamuda özel statülü sözleşmeli personel haline getirilmesi çalışması vardı. Maliye Bakanlığı bu yönden de çalıştı ve bunların sendika olarak da memur sendikalarına üye olmaları konusunda ısrarları vardı. Fakat bizim Memur-Sen olarak talebimiz emek yoğun çalışan arkadaşlarımızın işçi statüsünde kalmasıydı."

Tonbul, memur işi yapan taşeronların memur kadrolarına alınması noktasında KPSS sınavına hazırlanan adaylara haksızlık olmaması için bunların da sınavla memur kadrolarına alınması gerektiğini dile getirdi.

Taşeronlar Konusunda Sona Gelindi

İlgili bakanlıklar nezdinde taşeronla ilgili konunun çözümü noktasındaki çalışmalarda sona gelindiğini anımsatan Tonbul, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kanun veya kanun hükmünde kararnameyle hazırlıklarını yapmışlar. Siyasi irade hangisine karar verirse o yönde sonuçlanacak. Yalnız bir de KİT'lerde çalışan taşeronlar var. Bu KİT'lerde çalışan taşeronlar şu anda kapsamın dışında tutuldu. Memur-Sen olarak burada da bir haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Diyoruz ki burada hiçbir ayrım yapılmadan KİT veya kamu genel bütçeden pay alan kurumlar ayrımı yapmadan bu arkadaşların da kadrolarının verilmesi lazım ama bunların da işçi statüsünde verilmesi lazım."

PTT ve İller Bankasında da özel statülü çalışanlar olduğunu aktaran Tonbul, bunların da kadroya alınması için bir çözüm yolu bulunması gerektiğini kaydetti.

Toplu sözleşme dönemlerinde yapılan görüşmeler neticesinde bu çalışanların özlük hakları noktasında ciddi iyileştirmeler yapıldığını vurgulayan Tonbul, diğer bir konunun ise 4C'liler olduğunu söyledi.

4C'lilerin özelleştirme sonucunda kurumlarında işçi olarak çalışırken diğer kurumlara 4C geçici personel statüsüne geçtiklerini açıklayan Tonbul, bu çalışanların durumu ile ilgili de bir gelişme beklediklerini söyledi.

Tonbul, "Şimdi gelinen noktada 4C'li çalışanlar 4B statüsüne geçirilecekler, bize gelen bilgiler bu doğrultuda. Lise ve üzerindeki arkadaşlarımız büro personeli, onun altındaki arkadaşlar da destek personeli olarak değerlendirilecek. Önümüzdeki toplu sözleşme dönemlerinde de bu büro personeli arkadaşlara yeni bir statü getirerek bunların pozisyonlarının da nasıl ki unvan değişikliği veya görevde yükselme sınavı yapılıyorsa burada bir illiyet bağı kurularak bir sınav sisteminin getirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Şu anda gelinen nokta artık 4B'li sözleşmeli personel statüsüne geçmiş olacaklar ve sorumlu bir memur olacaklar. 657'ye tabi tüm memurların haklarından da aynı şekilde faydalanmış olacaklar" ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Ankara 9 Nolu Şube Disiplin Kurulu Başkanımız Necmi Güneş'in ağabeyi Lütfü Güneş vefat etmiştir. Cenazesi 10 Ocak Pazar günü Saat 15:30’da Bursa, Nilüfer, İhsaniye mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Ocak 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Cemal Altınok’un babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 29 Aralık Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’nın Bala İlçesi, Aşıkoğlu Köyünde defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Tel: 0 536 634 25 97
28 Aralık 2020

EÜAŞ İnşaat Kamulaştırma Dairesi Başkanlığında Müdür olarak görev yapan üyemiz Yakup Güler'in babası vefat etmiştir. Cenazesi 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Erzincan Terzibaba Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Aralık 2020

Ankara 1 Nolu Şubemize bağlı, Nükleer Düzenleme Kurumu’nda görevli İşyeri Temsilcimiz Bayram Çıldır’ın ağabeyi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
16 Kasım 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Mehti Cengiz vefat etmiştir. Merhumun Cenazesi 17 Ekim Cumartesi günü Elvankent Hacı Fatma Nimet Kahraman Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip Elvankent mezarlığında defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
16 Ekim 2020

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen