Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Mehmet Akif İnan Vakfı Açıldı
05 Ocak 2018

Mehmet Akif İnan Vakfı, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, siyasi parti genel başkanları, milletvekilileri ve Mehmet Akif İnan severlerin katılımı ile açıldı.

Memur-Sen Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan’ın adını taşıyan vakfın açılışı Ankara Hamamönü’nde gerçekleştirildi. Açılışa Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Onursal Genel Başkanı ve Ak Parti Milletvekili Ahmet Gündoğdu, Mehmet Akif İnan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer, Memur-Sen Eski Genel Başkanları Fatih Uğurlu, Ahmet Aksu, Ankara Valisi Ercan Topaca, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Ak Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Ak Parti Milletvekilileri Yalçın Akdoğan, Halil Etyemez, Ravza Kavakçı, Lütfiye Selva Çam, Hüsniye Erdoğan, Çiğdem Kararslan, Mücahit Arslan, Yusuf Beyazıt,  PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Mehmet Akif İnan’ın kızı Banu İnan ve kardeşleri Hayati Cengiz İnan ve  Ahmet Hamdi İnan, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ver yönetim kurulu üyeleri, Mehmet Akif İnan Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Bakanı Hacı Baram Tonbul, Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan, Genel Başkan Yardımcıları Cemil Şentürk, Gürkan Kaya, Mehmet Reşit Gürbüz, Ankara 4 Nolu Şube Başkanı Gülen Üye, Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Önder Altınsoy, Ankara 6 Nolu Şube Başkanı Hüseyin İpekli, Ankara 7 Nolu şube Başkanı Mustafa Kaya ve Kadın Komisyonu Başkanı Ayşe Açıkbaş katıldı.

Şiirleri ile hafızalara kazınan ve sendikacılık alanına yeni bir soluk getiren, hak ve emek mücadelesini “değerler sendikacılığı” anlayışıyla temellendiren Mehmet Akif İnan’ın adına kurulan vakıf, İnan’ın düşünce dünyasını özellikle gençlere ulaştırmayı hedefliyor.

Başbakan Yıldırım: Akif İnan, Memur-Sen’i Ağır Vesayet Düzenine Karşı Ayakta Durarak Kurmuştur

Hamamönü’nde gerçekleştirilen açılışta konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Memur-Sen ve Kurucu Genel Başkanı olan merhum Mehmet Akif İnan'ın hatırasının yaşatılacağını belirten Yıldırım, bu çatı altında nitelikli projelere, güzel çalışmalara imza atılacağına işaret etti.

Başbakan Yıldırım, "Yarın 6 Ocak'ta vefatının 18. yıl dönümünde Mehmet Akif İnan'ın hasretini bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz. Akif hocamızın sevdaları, ufku ondan bir miras olarak son derece gür bir sedayla yankılanıyor. Memur-Sen emek mücadelesini ondan aldığı ilhamla devam ettiriyor. Akif hocamız Memur-Sen'i eski Türkiye'nin karanlık dönemlerinde ağır vesayet düzenine karşı durarak kurmuştur. Ayrıca sadece sivil toplum alanında başarılara imza atmakla kalmamıştır, Türkiye'nin düşünce ve sanat hayatındaki en önemli yıldızlarından, 7 güzel adamından biridir" ifadelerini kullandı.

Akif İnan'ın sanatçı ve düşünür olduğunu kaydeden Başbakan Yıldırım, İnan'ın 12 Eylül'de vesayet rejimine karşı dimdik durduğunu söyledi. Bu topraklardan yeni Akif İnan, Cemil Meriç'lerin çıkması en büyük hedefimizdir. Yaşayan kütüphane anlayışını getirdik, kütüphanecilik hizmetinde yeni bir dönem başlattık. Yeniden yapılanma çalışmalarıyla 15 kütüphanemiz yenilendi, 32 kütüphanemizde çalışmalar sürmektedir. 172 kütüphaneyi de tekrar ihya ediyoruz. Sinema desteklerini 35 kat artırdık. Kültür sanat çalışmalarını her zaman destekledik" diye konuştu.

Arslan: Değerlerimize Sahip Çıkmak İçin Destek Vermeye Devam Edeceğiz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, Akif İnan gibi önemli ve sendikal hayata damga vurmuş bir ismin adına kurulan vakfın önemli işlere imza atacağını ifade etti. Arslan “Değerlerimize sahip çıkmak adına, sayın Ali Yalçın’ın yürüttüğü bu süreçte, gençlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bu bölgede kurulan vakfımız için desteğimizi esirgemedik. İnşallah bundan sonra da esirgemeyeceğiz” dedi.

Arslan, Memur-Sen üyeleri için geliştirilen projeye de değinerek PTT'nin sunduğu hizmet olan PTT kartı burada da Memur-Sen ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde üyelerimize, insanımızın hizmetine sunmuş olacağız" diye konuştu.

Yalçın: Vakfımız, İnan’ın Düşünce Dünyasını Toplumun Tamamıyla Buluşturma Noktasında Önemli Bir Rol Oynayacak

Açılışta konuşan Memur-Sen Genel Başkanı ve Mehmet Akif İnan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Yalçın ise Memur-Sen ailesi olarak önemli bir günde olduklarını belirterek “Tarihimizin ve coğrafyamızın içinde yaşayanları bedeller ödemeye zorladığı bir ülkede yaşıyoruz. Bu müstesna ülkede her türlü zorluğu göğüsleme noktasında kurduğumuz eşsiz medeniyetin en önemli kalesidir vakıflar. Bizim medeniyetimiz aynı zamanda bir vakıf medeniyetidir. Mehmet Akif İnan Vakfı’mızı da bu medeniyetin güzide bir parçası olarak bugün açıyoruz. Memur-Sen olarak son derece mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Yalçın, Akif İnan’ın değerlerini ve düşünce dünyasını topluma anlatmayı hedefleyen Vakfın, tıpkı Akif İnan gibi herkese açık olduğunu vurgulayarak “Akif İnan, bir vakur kişilik, yazar münevver mütefekkir, şair ve bir sendikacı olarak bu halkın yedi güzel adam olarak nitelediği kişilerden biri. Akif İnan, ilkeleri bulunan kişiydi. İnsani değerlerin korunması noktasında her türlü aksiyonun içinde yer almıştır. Türkiye’nin insanlığın ve milletin selameti için çalışan herkesle paydaş olmayı önemsemiştir. Kendi hatıralarına uygun faaliyetlerin icra etmek, toplumun eğitim kültür sanat ve emek dünyasına ilişkin faaliyet bütünlüğü içinde bir skala oluşturmak ve katma değer üretmek için vakfımızı açmış bulunuyoruz. Bu mekan Akif İnan’ın, düşünce dünyasını beslediği medeniyet burçlarını toplumun tamamıyla buluşturma noktasında önemli bir işlev görecek” diye konuştu.

Yalçın’ın Memur-Sen üyelerine aynı zamanda bir müjdesi vardı. Memur-Sen üyelerinin kullanacağı ve alışverişlerde indirimlerin yapılacağı kartı tanıtan Yalçın, örgütlülüğün gücünü ekonominin her alanına yayılacağını ifade etti. Yalçın, “Bugün aynı zamanda bir çalışmanın daha startını veriyoruz. Mehmet Akif İnan Vakfı, PTT ve Memur-Sen olarak yeni bir projeye imza attık. Üyelerimize emeklilerimize kolaylık sağlayacak, onları alışverişte avantajlı hale getirecek harcarken kazandıracak motif kart projemizin de startını vermiş bulunmaktayız. Bu faaliyetin ortaya çıkmasında emeği olan Ulaştırma bakanımız sayın Ahmet Arslan’a ve PTT Genel Müdürümüz Kenan Bozgeyik’e çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Özer: Vakfımız, Akif İnan’ın Değerlerini Toplumla Buluşturacak

Törenin açış konuşmasını gerçekleştiren Mehmet Akif İnan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer ise medeniyetimizin bir vakıf medeniyeti olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında “Vakfımız Akif İnan hocamızın kimlik ve kişiliğine, misyonuna uygun faaliyetler yürütecek. Akif inan hocamız, bir kültür adamıydı. Bir eğitim adamıydı. Vakfımız da bu misyonu gerçekleştirecek ve Akif İnan’ın değerlerini toplumla, gençlerle buluşturacaktır” şeklinde konuştu.

Karamollaoğlu:  Akif İnan’ın Fikirleri Medeniyetimizin İzlerini Takip Ediyordu

Açılışta konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise “Bizim medeniyetimiz hakikaten bir vakıf medeniyeti. Bu dünyada huzurlu olmamız için temel değerlerimize sıkı sıkı sarılmamız icab eder. Bizim medeniyetimiz esas itibariyle şefkat üzerine kurulmuştur. İnancımız medeniyetimizin temelini oluşturur. Bu vakfın kurulmasına emeği geçenleri, bu mekanın tahsisi konusunda çaba gösterenleri tebrik ediyor ve onlara teşekkür ediyorum. Vakıflar, fikirlerin yaşatılması için önemli müesseselerdir. Bu vakıf da inanıyorumki Akif İnan’ın düşüncelerini toplumla buluşturacaktır. Bugün dünyamız büyük sıkıntılar içinde. Bu sıkıntılardan kurtuluşumuz da ancak kendi medeniyetimize bağlılığımız ile olacaktır. Biz bu değerler ihya ettiğimiz zaman kurtuluş reçetesine sahip oluruz kanaatindeyim. Bu vesileyle vakfın, rahmetli İnan’ın düşüncelerini, medeniyetimizle kurulmuş olan fikirlerini gençlere aşılayabilmek noktasında önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Destici: İnan, Ömrünü Millete Vakfetmişti

Açılış töreninde konuşan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ise “Mehmet Akif İnan, ömrünü vatana ve millete faydalı olmaya vakfetmişti. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Böylesine kıymetli bir gönül adamını adına kurulan vakfın, adını taşıdığı Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı’mızın yazıldığı evin yanında olması da ayrıca önemlidir. Onun davasını yaşatan, onun değerlerini taşıyan siz değerli arkadaşlara da bu gayretinizden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
     
Duyurular

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
28 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (24.09.2018 Pazartesi) öğle namazına müteakip Çubuk Mutluköy’de defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
24 Eylül 2018

Emet Eti Bor İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Doç.Dr. Mehmet Savaş'ın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (10.09.2018) öğle namazına müteakip Köprücek Köyü Mezarlığına defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
10 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkan Yardımcımız Şevket İnce'nin annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel:536 494 89 05)
30 Ağustos 2018

Samsun Altınkaya HES’de görevli Yeşilırmak Şube Disiplin Kurulu Üyemiz Ümit Uçaravcı'nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (12.08.2018) Bafra Mevlâna Mahallesi Esentepe Caminde ikindi namazına müteakip Bafra asri mezarlığına defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (0 541 525 77 55)
12 Ağustos 2018

Eski üyelerimizden DSİ Sivas 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya'nın kayınbiraderi vefat etmiştir. Cenazesi 4 Ağustos Cumartesi öğle namazını müteakip Mersin'den kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
04 Ağustos 2018

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görevli üyemiz Abdullah Barışkan'nın babası vefat etmiştir. Cenazesi 22 Temmuz Pazar günü Çankırı ili, Orta ilçesi, Kalfat Köyünde öğle namaza müteakip defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Temmuz 2018

Kars İl Başkanımız Cafer Samgar’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0543 668 30 55)
16 Temmuz 2018