Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul, Hatay’da “Yetkide İstikrar” Programında Konuştu
08 Haziran 2018

Hatay’da konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Memur-Sen Hatay İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar programında Hatay teşkilatlarına hitap etti.

Memur-Sen Hatay İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar programına Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen, Memur-Sen Hatay İl Başkanı Hasan Urhan, Enerji Bir-Sen Toroslar Şube Başkanı Hasan Bulut ve Memur-Sen’e bağlı sendikaların il ve ilçe yönetimleri ile çok sayıda teşkilat mensubu katıldı.

Hatay Memur-Sen teşkilatlarına hitap eden Tonbul, “Memur-Sen olarak, kamu görevlilerinin hakkını, hukukunu korumak, emeğini değerli kılmak, ekmeğini artırmak için çeyrek asırdır soylu mücadele yürütüyor, ter akıtıyoruz. Kamu görevlileri sendikaları açısından her yılın Mayıs ve tek sayılı yılların Ağustos aylarının özel önemi vardır. Mayıs ayı, sendikalar açısından 11 ayın patronudur. Her yıl Mayıs ayında üye sayıları tespit edilir. Bu 15 Mayıs’ta da sendikaların üye sayısı tespit işlemi gerçekleştirildi. Elimizdeki sayılara göre Memur-Sen, 1 Milyonu aşan üye sayısıyla rakipsizliğini ve liderliğini bir kez daha tescilledi.” dedi.

Örgütlü, güçlü ve lider olmanın, toplu pazarlık masasında ellerini kuvvetlendirdiğini vurgulayan Tonbul, “Memur-Sen, bu yıl ile birlikte kamu görevlileri sendikacılığı alanında 10 yıldır kesintisiz yetkili konfederasyondur.  Memur-Sen’in yetkili olması yanında bütün hizmet kollarında yani 11 hizmet kolunun tamamında da Memur-Sen’e üye sendikalarımız yetkilidir. Bu, Memur-Sen açısından yetkide istikrardır. Bu, emekçilerin gözünde itibardır. Bu, Memur-Senliler noktasında iftihardır. 10 yıldır aralıksız zirvede olmak emeklerimizin sonucudur.” İfadelerini kullandı.

Tonbul, “Memur-Sen’in, kuruluşu ve yükseliş tarihçesi ile Türkiye’de son 20 yılda gerçekleşen sessiz devrimlerin hikayesi arasında yok sayılması imkansız bir bağ var. Memur-Sen, sendika alandaki vesayeti, prangaları ve ideolojik dayatmaları reddederek, yok sayarak, yok ederek Türkiye’de sendikal tarihin akışını, kamu görevlilerinin sendikacılığa bakışını değiştirdi” dedi.

Türkiye’nin çok da uzak olmayan bir dönemde atlattığı badireleri hatırlatan Tonbul, “Kamu hizmetlerindeki yasakları, sınırlamaları, kamu görevlilerine uygulanan yasakları ve dayatmaları hedef alan, yasaklara, yasakçı zihniyete muhalifliği kuşanan farklı, iddialı, güçlü bir sendikal duruşu esas aldık.  Türkiye’nin siyaset zeminindeki vesayet dönemleri ile insanımızın kamu hizmeti noktasında yaşadığı rezalet dönemleri; birbirinin hem gerekçesi hem de sonucudur. Başını örterse üniversiteye gidemeyen, işyerine giremeyen, milletvekili yemini ettirilmeyen kızlarımıza, kardeşlerimize ve seçtiklerimize reva görülenler çok uzakta değil 20 öncesinde.  Hasta yakınlarının hastane kuyruklarında hastalar arasına dahil olduğu, ilacın kuyruk ya da karaborsa ile yan yana anıldığı, gence iş, memura maaş verilmesinin sürpriz sayıldığı dönemlerden bugüne geldik. Köylerde elektriğin olmamasının normal karşılandığı Türkiye fotoğrafının, “bizim köye doğalgaz ne zaman gelecek” sorusu soran köy muhtarlarının fazlalaştığı Türkiye fotoğrafına dönüştüğünü anlamak da anlatmak da kolay değil elbette. Kur’an öğrenmenin yasaklandığı, Kur’an Kursuna gidenlerin tartaklandığı bir ülkeydik bir zamanlar dersek kaç genç ve kaç çocuk inanır buna.?!” şeklinde konuştu.

Genel Başkan Tonbul konuşmasını şu sözlerle sürdürdü, “IMF’nin uzmanının Türkiye Cumhuriyeti’nin Bakanına patronluk, amirlik yaptığı süreçlerde, devletin sadece kasasının değil kudretinin de çalındığı günleri yaşadık. Başörtülü hakim, başörtülü polis, başörtülü vekilin artık zihinlerde normalleştiği bugünler ile vatandaşın başörtüsüne tahammülsüz o günler arasında kıyas yapmak ne kadar mümkün? O günler ile bugünler arasında çok fark yok. Pamuk ipliği kadar ince fakat çelik halat kadar güçlü bir fark. O farkın adı millet iradesidir. O farkın adı, sandığa dayalı demokrasidir. O farkın temelinde, vesayet piyesinin perdesinin bizzat millet tarafından kapatılması vardır. O fark, millet iradesi ile vesayet mahfilleri arasındaki maçın milletin zaferiyle sonuçlanması vardır.

Tonbul konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Önümüzde ek gösterge kaynaklı taleplerimiz var ve vergi matrahlarından kaynaklı kayıplarımızın telafileri var. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a 3600 ek göstergesi konusunda yaptığı açıklama için teşekkür ediyoruz. Fakat bunun kapsamı genişletilmelidir. 3600 ek göstergenin yardımcı hizmetler başta olmak üzere diğer meslek gruplarında da yapılması gerekiyor."

Yeni yönetim sistemi ile beraber kamudaki yapılanmaya da değinen Tonbul, “Türkiye bir değişim ve dönüşüm sürecine girdi. Bu anlamda sistemsel olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin oluşturduğu bir zemine giriyoruz. Yeni zemine girerken kamunun yeniden yapılandırılması söz konusu. Bu süreç çalışılırken istişaresiz, ortak akıldan yoksun bazı tasarımlar kamuoyuna yansıyor. Biz bu süreçte istişare edilmeyen, ortak akıldan geçmeyen, rafine edilmeyen, topluma sunulmayan her şeyin sosyal maliyeti olabileceğine dikkat çekiyoruz.”

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen