Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
DSİ’nin Mevcut Yapısı Muhafaza Edilmelidir
03 Temmuz 2018

Yürürlüğe girecek olan yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içerisinde bazı devlet kurumlarının mevcut yapılarının değişikliğe uğrayacağı bazılarının ise bölünebileceği, bunlardan birisinin de DSİ olacağına dair duyumlar üzerine Enerji Bir-Sen konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapmıştır.

16 Nisan 2017 Halk Oylamasının ardından Aziz Türk Milletinin vermiş olduğu sağduyulu kararla 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimi ile Türkiye artık resmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçmiş oldu. 8 Temmuz’da Cumhurbaşkanı ve Milletvekillerinin yemin etmelerinin ardından açıklanması beklenen yeni kabine ile birlikte sayısı 16’ya düşürülen bakanlıkların yeni hükümet sistemi ile nasıl çalışacağı ve bağlı kuruluşların kapatılan veya birleştirilen bakanlıkların yeni durumundan nasıl etkileneceği kamu kesiminde büyük merak konusu olmuş durumda.

Yeni hükümet sisteminin Başbakanlık başta olmak üzere bakanlıklara bağlı 50’den fazla kurumun idare şeklini ve çalışma biçimini etkilemesi beklenmekte. Bağlı kuruluşlar içerisinde göze çarpan kurumlardan birisi de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ). DSİ kurulduğu günden beri oldukça geniş olan çalışma alanı içerisinde hidroelektrik santrali, baraj, gölet, ıslah ve taşkın koruma çalışmaları zirai sulama ve içme suyu tedariki gibi Türkiye ekonomisi ve coğrafyası için kritik öneme sahip hizmetler sağlamaktadır. Geniş hizmet yelpazesi ile yeni hükümet sistemi içerisinde nasıl bir çalışma yapısına dönüştürüleceği tartışılan DSİ’nin bakanlık değiştirmesi konusu da belirsizliğini koruyan başlıklar arasında. Tartışılan konular arasında en önemli başlık ise kurumun hangi bakanlığa geçerse geçsin bölünmeye uğramadan bir bütün halinde, sistematik yapısı zedelenmeden geçirilmesidir.

DSİ, Dev Projelerin Altında İmzası Olan Bir Kurumdur

Atatürk Barajı, Ermenek Barajı, Deriner Barajı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçme Suyu Projesi, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) gibi bölge ve ülke ekonomisine, coğrafyasına katkı sağlayan dev projelerde büyük katkısı olan DSİ, 2017 yılında Dünyada son yüzyılın en önemli kuraklıklarından birisi yaşanmasına rağmen özellikle ülkemizin Doğu ve Güneydoğu kesimlerinde yaşanan şiddetli kuraklığı bölge insanına, tarımına ve sanayisine yansıtmadan çözmüştür. DSİ’nin bu başarısının altında tamamlayıcı nitelikte birbirine bağlı olarak çalışan birimlerinin etkin koordinasyonu yatmaktadır. Farklı kesimlerden uzmanların görüşlerine göre, bölünme ihtimali uzun yıllar sonucu elde edilmiş kurumsal bilgi birikiminin ve deneyimin neticesi olan birimler arası koordinasyonu bozulmasına ve ulusal boyuttaki projelerin, birinci ve ikinci dereceden hizmetlerin ciddi manada yavaşlamasına, aksamasına hatta tamamen durmasına neden olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Devlete Güç ve Hız Kazandıracaktır

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte devletin bürokratik karmaşadan, gereksiz sekretarya ve mali yükten kurtularak daha hızlı ve etkin hizmet edebilmesi hedeflenirken DSİ ve benzer kriterdeki kurumların bölünmesi yeni hükümet sisteminin ruhuyla ters düşecektir.

Bu doğrultuda Enerji Bir-Sen, ülkesinin ve başta üyeleri olmak üzere tüm kamu görevlilerinin hak ve menfaatleri doğrultusunda kamu hizmetlerinin bölünmesinden değil, birleştirilerek daha güçlü ve etkin bir değerde yürütülmesinden yana olduğunu bildirir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen