Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
DSİ’nin Mevcut Yapısı Muhafaza Edilmelidir
03 Temmuz 2018

Yürürlüğe girecek olan yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içerisinde bazı devlet kurumlarının mevcut yapılarının değişikliğe uğrayacağı bazılarının ise bölünebileceği, bunlardan birisinin de DSİ olacağına dair duyumlar üzerine Enerji Bir-Sen konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapmıştır.

16 Nisan 2017 Halk Oylamasının ardından Aziz Türk Milletinin vermiş olduğu sağduyulu kararla 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimi ile Türkiye artık resmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçmiş oldu. 8 Temmuz’da Cumhurbaşkanı ve Milletvekillerinin yemin etmelerinin ardından açıklanması beklenen yeni kabine ile birlikte sayısı 16’ya düşürülen bakanlıkların yeni hükümet sistemi ile nasıl çalışacağı ve bağlı kuruluşların kapatılan veya birleştirilen bakanlıkların yeni durumundan nasıl etkileneceği kamu kesiminde büyük merak konusu olmuş durumda.

Yeni hükümet sisteminin Başbakanlık başta olmak üzere bakanlıklara bağlı 50’den fazla kurumun idare şeklini ve çalışma biçimini etkilemesi beklenmekte. Bağlı kuruluşlar içerisinde göze çarpan kurumlardan birisi de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ). DSİ kurulduğu günden beri oldukça geniş olan çalışma alanı içerisinde hidroelektrik santrali, baraj, gölet, ıslah ve taşkın koruma çalışmaları zirai sulama ve içme suyu tedariki gibi Türkiye ekonomisi ve coğrafyası için kritik öneme sahip hizmetler sağlamaktadır. Geniş hizmet yelpazesi ile yeni hükümet sistemi içerisinde nasıl bir çalışma yapısına dönüştürüleceği tartışılan DSİ’nin bakanlık değiştirmesi konusu da belirsizliğini koruyan başlıklar arasında. Tartışılan konular arasında en önemli başlık ise kurumun hangi bakanlığa geçerse geçsin bölünmeye uğramadan bir bütün halinde, sistematik yapısı zedelenmeden geçirilmesidir.

DSİ, Dev Projelerin Altında İmzası Olan Bir Kurumdur

Atatürk Barajı, Ermenek Barajı, Deriner Barajı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçme Suyu Projesi, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) gibi bölge ve ülke ekonomisine, coğrafyasına katkı sağlayan dev projelerde büyük katkısı olan DSİ, 2017 yılında Dünyada son yüzyılın en önemli kuraklıklarından birisi yaşanmasına rağmen özellikle ülkemizin Doğu ve Güneydoğu kesimlerinde yaşanan şiddetli kuraklığı bölge insanına, tarımına ve sanayisine yansıtmadan çözmüştür. DSİ’nin bu başarısının altında tamamlayıcı nitelikte birbirine bağlı olarak çalışan birimlerinin etkin koordinasyonu yatmaktadır. Farklı kesimlerden uzmanların görüşlerine göre, bölünme ihtimali uzun yıllar sonucu elde edilmiş kurumsal bilgi birikiminin ve deneyimin neticesi olan birimler arası koordinasyonu bozulmasına ve ulusal boyuttaki projelerin, birinci ve ikinci dereceden hizmetlerin ciddi manada yavaşlamasına, aksamasına hatta tamamen durmasına neden olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Devlete Güç ve Hız Kazandıracaktır

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte devletin bürokratik karmaşadan, gereksiz sekretarya ve mali yükten kurtularak daha hızlı ve etkin hizmet edebilmesi hedeflenirken DSİ ve benzer kriterdeki kurumların bölünmesi yeni hükümet sisteminin ruhuyla ters düşecektir.

Bu doğrultuda Enerji Bir-Sen, ülkesinin ve başta üyeleri olmak üzere tüm kamu görevlilerinin hak ve menfaatleri doğrultusunda kamu hizmetlerinin bölünmesinden değil, birleştirilerek daha güçlü ve etkin bir değerde yürütülmesinden yana olduğunu bildirir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen