Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
DSİ’nin Mevcut Yapısı Muhafaza Edilmelidir
03 Temmuz 2018

Yürürlüğe girecek olan yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içerisinde bazı devlet kurumlarının mevcut yapılarının değişikliğe uğrayacağı bazılarının ise bölünebileceği, bunlardan birisinin de DSİ olacağına dair duyumlar üzerine Enerji Bir-Sen konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapmıştır.

16 Nisan 2017 Halk Oylamasının ardından Aziz Türk Milletinin vermiş olduğu sağduyulu kararla 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimi ile Türkiye artık resmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçmiş oldu. 8 Temmuz’da Cumhurbaşkanı ve Milletvekillerinin yemin etmelerinin ardından açıklanması beklenen yeni kabine ile birlikte sayısı 16’ya düşürülen bakanlıkların yeni hükümet sistemi ile nasıl çalışacağı ve bağlı kuruluşların kapatılan veya birleştirilen bakanlıkların yeni durumundan nasıl etkileneceği kamu kesiminde büyük merak konusu olmuş durumda.

Yeni hükümet sisteminin Başbakanlık başta olmak üzere bakanlıklara bağlı 50’den fazla kurumun idare şeklini ve çalışma biçimini etkilemesi beklenmekte. Bağlı kuruluşlar içerisinde göze çarpan kurumlardan birisi de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ). DSİ kurulduğu günden beri oldukça geniş olan çalışma alanı içerisinde hidroelektrik santrali, baraj, gölet, ıslah ve taşkın koruma çalışmaları zirai sulama ve içme suyu tedariki gibi Türkiye ekonomisi ve coğrafyası için kritik öneme sahip hizmetler sağlamaktadır. Geniş hizmet yelpazesi ile yeni hükümet sistemi içerisinde nasıl bir çalışma yapısına dönüştürüleceği tartışılan DSİ’nin bakanlık değiştirmesi konusu da belirsizliğini koruyan başlıklar arasında. Tartışılan konular arasında en önemli başlık ise kurumun hangi bakanlığa geçerse geçsin bölünmeye uğramadan bir bütün halinde, sistematik yapısı zedelenmeden geçirilmesidir.

DSİ, Dev Projelerin Altında İmzası Olan Bir Kurumdur

Atatürk Barajı, Ermenek Barajı, Deriner Barajı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçme Suyu Projesi, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) gibi bölge ve ülke ekonomisine, coğrafyasına katkı sağlayan dev projelerde büyük katkısı olan DSİ, 2017 yılında Dünyada son yüzyılın en önemli kuraklıklarından birisi yaşanmasına rağmen özellikle ülkemizin Doğu ve Güneydoğu kesimlerinde yaşanan şiddetli kuraklığı bölge insanına, tarımına ve sanayisine yansıtmadan çözmüştür. DSİ’nin bu başarısının altında tamamlayıcı nitelikte birbirine bağlı olarak çalışan birimlerinin etkin koordinasyonu yatmaktadır. Farklı kesimlerden uzmanların görüşlerine göre, bölünme ihtimali uzun yıllar sonucu elde edilmiş kurumsal bilgi birikiminin ve deneyimin neticesi olan birimler arası koordinasyonu bozulmasına ve ulusal boyuttaki projelerin, birinci ve ikinci dereceden hizmetlerin ciddi manada yavaşlamasına, aksamasına hatta tamamen durmasına neden olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Devlete Güç ve Hız Kazandıracaktır

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte devletin bürokratik karmaşadan, gereksiz sekretarya ve mali yükten kurtularak daha hızlı ve etkin hizmet edebilmesi hedeflenirken DSİ ve benzer kriterdeki kurumların bölünmesi yeni hükümet sisteminin ruhuyla ters düşecektir.

Bu doğrultuda Enerji Bir-Sen, ülkesinin ve başta üyeleri olmak üzere tüm kamu görevlilerinin hak ve menfaatleri doğrultusunda kamu hizmetlerinin bölünmesinden değil, birleştirilerek daha güçlü ve etkin bir değerde yürütülmesinden yana olduğunu bildirir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
     
Duyurular

Kars İl Başkanımız Cafer Samgar’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0543 668 30 55)
16 Temmuz 2018

EÜAŞ Gezende HES İşletme Müdürlüğünde görevli üyemiz Ramazan Tekin geçirmiş olduğu trafik kazası sonucu yaşamını yitirmiştir. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.
14 Temmuz 2018

EÜAŞ Çevre ve Kamulaştırma Daire Başkanlığında görev yapan İşyeri Temsilcimiz Selda Gülcan Ünal’ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 520 71 25)
03 Temmuz 2018

Denetim Kurulu Üyemiz Hüseyin Hatipoğlu'nun babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün ikindi namazına müteakip Diyarbakır Merkez Doğu Yapı Camisinden kaldırılacaktır. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
26 Haziran 2018

TKİ Çan Linyitleri İşletme Müdürlüğünde görevli üyemiz Bahri Sarıtepe vefat etmiştir. Cenazesi 19 Haziran Salı günü öğle namazına müteakip Can Demirci Camiinden kaldırılacaktır. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz.
18 Haziran 2018

Enerji Bir-Sen Kırklareli İl Başkanımız Yıldıray Yiğitkan’ın ağabeyi Mehmet Emin Yiğitkan vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz. (Tel: 0 536 275 13 80)
27 Mayıs 2018

Dicle Şube Başkanımız Erkan Karahan’ın ağabeyi vefat etmiştir. Taziyesi Diyarbakır'da olacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kalanlarına başsağlığı dileriz.
12 Mayıs 2018

Kahramanmaraş Şube Başkanımız Kerim Köse'nin babası vefat etmistir. Merhuma Allahtan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Nisan 2018

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Erdoğan Gümüş’ün ağabeyi Remzi Gümüş vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0505 375 59 12)
04 Nisan 2018

Sivas MTA Orta Anadolu 1. Bölge Müdürlüğünde görevli üyelerimizden Personel Şefi Necati Erdoğan’ın annesi ve amcası vefat etmiştir. Cenazesi bugün Ankara’dan kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin.
04 Nisan 2018