Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
DSİ’nin Mevcut Yapısı Muhafaza Edilmelidir
03 Temmuz 2018

Yürürlüğe girecek olan yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içerisinde bazı devlet kurumlarının mevcut yapılarının değişikliğe uğrayacağı bazılarının ise bölünebileceği, bunlardan birisinin de DSİ olacağına dair duyumlar üzerine Enerji Bir-Sen konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapmıştır.

16 Nisan 2017 Halk Oylamasının ardından Aziz Türk Milletinin vermiş olduğu sağduyulu kararla 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimi ile Türkiye artık resmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçmiş oldu. 8 Temmuz’da Cumhurbaşkanı ve Milletvekillerinin yemin etmelerinin ardından açıklanması beklenen yeni kabine ile birlikte sayısı 16’ya düşürülen bakanlıkların yeni hükümet sistemi ile nasıl çalışacağı ve bağlı kuruluşların kapatılan veya birleştirilen bakanlıkların yeni durumundan nasıl etkileneceği kamu kesiminde büyük merak konusu olmuş durumda.

Yeni hükümet sisteminin Başbakanlık başta olmak üzere bakanlıklara bağlı 50’den fazla kurumun idare şeklini ve çalışma biçimini etkilemesi beklenmekte. Bağlı kuruluşlar içerisinde göze çarpan kurumlardan birisi de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ). DSİ kurulduğu günden beri oldukça geniş olan çalışma alanı içerisinde hidroelektrik santrali, baraj, gölet, ıslah ve taşkın koruma çalışmaları zirai sulama ve içme suyu tedariki gibi Türkiye ekonomisi ve coğrafyası için kritik öneme sahip hizmetler sağlamaktadır. Geniş hizmet yelpazesi ile yeni hükümet sistemi içerisinde nasıl bir çalışma yapısına dönüştürüleceği tartışılan DSİ’nin bakanlık değiştirmesi konusu da belirsizliğini koruyan başlıklar arasında. Tartışılan konular arasında en önemli başlık ise kurumun hangi bakanlığa geçerse geçsin bölünmeye uğramadan bir bütün halinde, sistematik yapısı zedelenmeden geçirilmesidir.

DSİ, Dev Projelerin Altında İmzası Olan Bir Kurumdur

Atatürk Barajı, Ermenek Barajı, Deriner Barajı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçme Suyu Projesi, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) gibi bölge ve ülke ekonomisine, coğrafyasına katkı sağlayan dev projelerde büyük katkısı olan DSİ, 2017 yılında Dünyada son yüzyılın en önemli kuraklıklarından birisi yaşanmasına rağmen özellikle ülkemizin Doğu ve Güneydoğu kesimlerinde yaşanan şiddetli kuraklığı bölge insanına, tarımına ve sanayisine yansıtmadan çözmüştür. DSİ’nin bu başarısının altında tamamlayıcı nitelikte birbirine bağlı olarak çalışan birimlerinin etkin koordinasyonu yatmaktadır. Farklı kesimlerden uzmanların görüşlerine göre, bölünme ihtimali uzun yıllar sonucu elde edilmiş kurumsal bilgi birikiminin ve deneyimin neticesi olan birimler arası koordinasyonu bozulmasına ve ulusal boyuttaki projelerin, birinci ve ikinci dereceden hizmetlerin ciddi manada yavaşlamasına, aksamasına hatta tamamen durmasına neden olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Devlete Güç ve Hız Kazandıracaktır

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte devletin bürokratik karmaşadan, gereksiz sekretarya ve mali yükten kurtularak daha hızlı ve etkin hizmet edebilmesi hedeflenirken DSİ ve benzer kriterdeki kurumların bölünmesi yeni hükümet sisteminin ruhuyla ters düşecektir.

Bu doğrultuda Enerji Bir-Sen, ülkesinin ve başta üyeleri olmak üzere tüm kamu görevlilerinin hak ve menfaatleri doğrultusunda kamu hizmetlerinin bölünmesinden değil, birleştirilerek daha güçlü ve etkin bir değerde yürütülmesinden yana olduğunu bildirir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
     
Duyurular

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın İlhan ŞİMŞEK’in kayınvalidesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın Hüsnü BACAK’ın annesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
28 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (24.09.2018 Pazartesi) öğle namazına müteakip Çubuk Mutluköy’de defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
24 Eylül 2018

Emet Eti Bor İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Doç.Dr. Mehmet Savaş'ın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (10.09.2018) öğle namazına müteakip Köprücek Köyü Mezarlığına defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
10 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkan Yardımcımız Şevket İnce'nin annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel:536 494 89 05)
30 Ağustos 2018

Samsun Altınkaya HES’de görevli Yeşilırmak Şube Disiplin Kurulu Üyemiz Ümit Uçaravcı'nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (12.08.2018) Bafra Mevlâna Mahallesi Esentepe Caminde ikindi namazına müteakip Bafra asri mezarlığına defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (0 541 525 77 55)
12 Ağustos 2018

Eski üyelerimizden DSİ Sivas 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya'nın kayınbiraderi vefat etmiştir. Cenazesi 4 Ağustos Cumartesi öğle namazını müteakip Mersin'den kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
04 Ağustos 2018