Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Memur-Sen, Güney Afrika'da Gerçekleştirilen BRICS Sendikalar Forumu'na Katıldı
31 Temmuz 2018

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Durban'da gerçekleştirilen BRICS Sendikalar Forumu toplantısına katıldı.

Bu yıl 6'ncısı düzenlenen BRICS Sendikalar Formu, Güney Afrika'nın Durban kentinde üye ülkelerin katılımı ve dünya ülkelerinden Türkiye'den özel davetli Memur-Sen'in iştirakiyle 27-28-29 Temmuz günlerinde gerçekleştirildi. Bu yılki foruma COSATU, FEDUSA, NACTU ve NEDLAC tarafından temsil edilen Güney Afrika Sendikal Hareketi ev sahipliği yaptı. Temsil önümüzdeki yıl ise Brezilya'ya geçecek.

Foruma katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, 27-28-29 günlerinde gerçekleştirilen panelleri takip etti. Forumun ilk gününde, "İnsana Yakışır İş ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kapsayıcı BRICS" konuları işlendi.

Programın ardından akşam Genel Başkan Ali Yalçın ve Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Güney Afrika'nın başkenti Johannesburg'ta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye-Güney Afrika Networking yemeğine katıldı.

Burada Yalçın, emek dünyasının gündemine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir süre sohbet etti.

BRICS Sendikalar Formu'nun ikinci gününde ise; emek dünyasında yaşanan sorunlara çözüm önerileri üzerine konuşuldu ve katılımcılar bu konuya ilişkin örneklerle açıklamalarda bulundu.

Forumun son gününde ise sonuç bildirgesinin hazırlanmasına yönelik çeşitli toplantılar gerçekleştirildi.

Genel Başkan Ali Yalçın Güney Afrika Sendikaları Federasyonu Genel Sekreteri Denis George ile de görüşerek, Türkiye-Güney Afrika sendikal işbirliği ve çeşitli tecrübe paylaşımları konularında da istişare gerçekleştirdi.

BRICS NEDİR?

BRICS tanımlaması ilk olarak 2001 yılında Goldman Sachs Yönetim Kurulu Başkanı, ekonomist Jim ONeill tarafından kullanılmıştır. Dünyanın Ekonomik Olarak Daha İyi BRIC’lere İhtiyacı Var (The World Needs Better Economic BRICs) adlı rapor yayınlanmış ve dünyanın ekonomik olarak en hızlı büyüyen gelişmekte olan dört ülkesinin İngilizce baş harflerinin oluşturduğu bu grubun (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) adı duyurulmuştur.

Nüfus büyüklüğü, demografik temettü ve küreselleşme oranı gibi özelliklere değinerek, Goldman Sachs (GS), bu dört ülkenin pazar büyüklüğü açısından Avrupa Birliği ekonomisini geçme potansiyeline sahip olduğunu ileri sürmüştür. Bu dört ülke ilk olarak 2009 yılında ilk toplantıları gerçekleştirmiştir. Önceleri Dörtler Grubu, Big Four veya dünya ekonomisinin Kare Ası şeklinde de isimlendirilen bu gruba, 2010 Güney Afrika Cumhuriyeti’nin de girmesiyle gruba üye olan ülke sayısı beşe çıkmıştır.

Genel olarak BRICS’in kuruluşunun temel amacı ekonomik güç yanında siyasi olarak da güçlenerek uluslararası politikada söz sahibi olmak, IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası finansal kuruluşlarda gelişmekte olan ülkelerin temsilini artırmak ve dünyadaki finansal ekonomik düzen içerisinde yapısal değişiklikler ve reformlar talep etmekti. Bu açıdan, BRICS batı merkezli küresel finans yönetimi konusunda alternatif bir söylem sunmuştur. BRICS tarafından atılan en önemli adım IMF’nin karşında New Development Bank (NDB)’ı kurarak dünya üzerinde hala etkisini sürdüren Bretton Woods sistemininde değişiklikler talep etmek olmuştur.

BRICS ülkeleri dünya nüfusunun ve küresel gelirin önemli bir oranını temsil etmektedir. Dünya nüfusunun yaklaşık olarak %40’ına ve ekonomisinin %25'ine sahip olan bu beş ülke hızla gelişmekte olan ülkeler olmaları ile öne çıkmaktadır. Bu beş ülkenin kendi bölgelerinde ve dünyada çeşitli alanlarda öne çıkan ülkeler olması grubun önemini artırmaktadır. BRICS’in küresel gayrisafi milli hâsıladaki payının 2025'te % 20'ye, dünya ekonomik büyümesine katkısının ise % 40'a çıkacağı; 2050 yılına kadar dünyanın başat güçleri arasına gireceği öngörülmektedir.

BRICS SENDİKALAR FORUMU

Aralık 2012'de Moskova'da düzenlenen İnsana Yaraşır İş Konferansı sırasında BRICS Sendika Forumu Bildirisi'nin imzalanmasıyla forum kurulmuştur.

Dünya nüfusunun% 30'unu barındıran ülkelerdeki en büyük ulusal federasyonları birleştiren ve dünya GSYİH'sının yaklaşık dörtte birini üreten yeni bir küresel sendika yapısının oluşturulması, halklar arasında diyaloğu ve işbirliğini teşvik etmesi bu forumun temel amaçlarından birini oluşturmaktadır. Üstelik böyle bir adım, BRICS bünyesinde halihazırda oluşturulmuş işbirliği biçimlerinin genişletilmesine yardımcı olmaktadır.

BRICS Sendikalar Forumu, BRICS zirvelerine müteakiben her yıl düzenlenmektedir. Sendika delegeleri, hükümetlerarası niteliktekiler de dahil olmak üzere BRICS belgelerinin taslaklarını tartışır ve ortak gündemin en önemli konular hakkında fikir alışverişinde bulunurlar. Forumlarda kabul edilen bildiriler daha sonra işçilerin durumu iletmek üzere BRICS devlet başkanlarına teslim edilir. Forum’un sonunda ise Sonuç Bildirgesi’nin imzalanması ile toplantılar sona erer.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen