Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
4 Aralık Dünya Madenciler Günü Kutlu Olsun
04 Aralık 2018

Enerji Bir-Sen olarak tüm madencilerimizin “Dünya Madenciler Günü”nü kutluyor, bugüne dek yaşanan maden kazalarında hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

Türkiye, Dünyanın en önemli maden yataklarına sahip ülkeleri arasında olması nedeniyle madencilik sektöründe gelişmiş, jeopolitik öneme sahip bir ülke konumdadır. Kıymetli madenlerin ülke ekonomisine sağladığı katkının yanı sıra ülkemizin enerji ihtiyacında dışa bağımlılığının azalmasında kritik bir öneme sahip olan madencilik sektörü Türkiye’yi madencilik alanında Dünyanın sayılı ülkeleri arasına sokmaktadır. Milli kaynaklar ve milli sermaye ile ulaşılması hedeflenen milli enerji politikaları, madencilik sektörünü ülkemiz için sanayi iş kolunda ayrı bir seviyeye taşımaktadır.

Türkiye’de köklü bir emek, tecrübe ve tarihe sahip olan madencilik; bu niteliklerini üretime verilen değer ve önemin yanı sıra maden çalışanlarının oluşturduğu madencilik kültürüne, aileleriyle birlikte benimsedikleri madencilikle temellendirilmiş yaşayış biçimine de borçludur. Maden çalışanlarının sosyo-ekonomik ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra iş sağlığı ve güvenli hususunda da önemli  mesafeler alınmış fakat özellikle özel sektör maden işletmeciliği ve taşeron tipi maden işletmecilikleri başta olmak üzere çoğu kez maliyet ve maddi kazanç, insan canından daha kıymet görmüş, nice maden çalışanı olumsuz çalışma koşullarının yanı sıra, uyarılara, cezalara ve mühürlemelere rağmen bilinçli ihmaller neticesinde yaşamını yitirmiştir.

1941 yılından bu yana Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki kömür ve diğer maden ocaklarında meydana gelen kazalarda maalesef  3 binden fazla insanımız hayatını kaybetmiştir. Soma ve Ermenek maden kazalarının yüreklerde bıraktığı acı geçmemişken geçtiğimiz günlerde Zonguldak, Kilimli’de özel bir işletmeye ait maden ocağında meydana gelen kaza sonrasında madenin daha önce mühürlenip ruhsatının iptal edilmesine rağmen göz göre göre ölüme davetiye çıkaran, insan hayatını hiçe sayan bir işletmecilik anlayışla çalıştırılmaya devam edilmesinin ortaya çıkması hepimizi derinden üzmüştür.

Yaşanan kazaların, işini düzgün yapan kamu ve özel sektör madenciliğinin prestijine verdiği zarar da yadsınamaz. Dünyada yaşanan ölümlü iş kazaları sıralamasında ülkemizin daha üst sıralara çıkması, insan hayatına verilen önemin gerçek mana da değer kazanması, iş sağlığı ve güvenliği kurallarının sıkı denetimle uygulamaya tabi tutulmasına, bu hususta meslek grupları, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarından görüş alınmasına ve denetleyici mekanizmaların etkinliğine bağlıdır.

İnanıyoruz ki maddi kazancın asla insan hayatı ile mukayese edilemeyeceğini benimseyen bir madencilik şuuru ile yakın bir gelecekte “Sıfır ölümlü madencilik” boyutuna ulaşacağız. Enerji Bir-Sen olarak tüm madencilerimizin “Dünya Madenciler Günü”nü kutluyor, bugüne dek yaşanan maden kazalarında hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen