Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
4 Aralık Dünya Madenciler Günü Kutlu Olsun
04 Aralık 2018

Enerji Bir-Sen olarak tüm madencilerimizin “Dünya Madenciler Günü”nü kutluyor, bugüne dek yaşanan maden kazalarında hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

Türkiye, Dünyanın en önemli maden yataklarına sahip ülkeleri arasında olması nedeniyle madencilik sektöründe gelişmiş, jeopolitik öneme sahip bir ülke konumdadır. Kıymetli madenlerin ülke ekonomisine sağladığı katkının yanı sıra ülkemizin enerji ihtiyacında dışa bağımlılığının azalmasında kritik bir öneme sahip olan madencilik sektörü Türkiye’yi madencilik alanında Dünyanın sayılı ülkeleri arasına sokmaktadır. Milli kaynaklar ve milli sermaye ile ulaşılması hedeflenen milli enerji politikaları, madencilik sektörünü ülkemiz için sanayi iş kolunda ayrı bir seviyeye taşımaktadır.

Türkiye’de köklü bir emek, tecrübe ve tarihe sahip olan madencilik; bu niteliklerini üretime verilen değer ve önemin yanı sıra maden çalışanlarının oluşturduğu madencilik kültürüne, aileleriyle birlikte benimsedikleri madencilikle temellendirilmiş yaşayış biçimine de borçludur. Maden çalışanlarının sosyo-ekonomik ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra iş sağlığı ve güvenli hususunda da önemli  mesafeler alınmış fakat özellikle özel sektör maden işletmeciliği ve taşeron tipi maden işletmecilikleri başta olmak üzere çoğu kez maliyet ve maddi kazanç, insan canından daha kıymet görmüş, nice maden çalışanı olumsuz çalışma koşullarının yanı sıra, uyarılara, cezalara ve mühürlemelere rağmen bilinçli ihmaller neticesinde yaşamını yitirmiştir.

1941 yılından bu yana Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki kömür ve diğer maden ocaklarında meydana gelen kazalarda maalesef  3 binden fazla insanımız hayatını kaybetmiştir. Soma ve Ermenek maden kazalarının yüreklerde bıraktığı acı geçmemişken geçtiğimiz günlerde Zonguldak, Kilimli’de özel bir işletmeye ait maden ocağında meydana gelen kaza sonrasında madenin daha önce mühürlenip ruhsatının iptal edilmesine rağmen göz göre göre ölüme davetiye çıkaran, insan hayatını hiçe sayan bir işletmecilik anlayışla çalıştırılmaya devam edilmesinin ortaya çıkması hepimizi derinden üzmüştür.

Yaşanan kazaların, işini düzgün yapan kamu ve özel sektör madenciliğinin prestijine verdiği zarar da yadsınamaz. Dünyada yaşanan ölümlü iş kazaları sıralamasında ülkemizin daha üst sıralara çıkması, insan hayatına verilen önemin gerçek mana da değer kazanması, iş sağlığı ve güvenliği kurallarının sıkı denetimle uygulamaya tabi tutulmasına, bu hususta meslek grupları, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarından görüş alınmasına ve denetleyici mekanizmaların etkinliğine bağlıdır.

İnanıyoruz ki maddi kazancın asla insan hayatı ile mukayese edilemeyeceğini benimseyen bir madencilik şuuru ile yakın bir gelecekte “Sıfır ölümlü madencilik” boyutuna ulaşacağız. Enerji Bir-Sen olarak tüm madencilerimizin “Dünya Madenciler Günü”nü kutluyor, bugüne dek yaşanan maden kazalarında hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen