Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
4 Aralık Dünya Madenciler Günü Kutlu Olsun
04 Aralık 2018

Enerji Bir-Sen olarak tüm madencilerimizin “Dünya Madenciler Günü”nü kutluyor, bugüne dek yaşanan maden kazalarında hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

Türkiye, Dünyanın en önemli maden yataklarına sahip ülkeleri arasında olması nedeniyle madencilik sektöründe gelişmiş, jeopolitik öneme sahip bir ülke konumdadır. Kıymetli madenlerin ülke ekonomisine sağladığı katkının yanı sıra ülkemizin enerji ihtiyacında dışa bağımlılığının azalmasında kritik bir öneme sahip olan madencilik sektörü Türkiye’yi madencilik alanında Dünyanın sayılı ülkeleri arasına sokmaktadır. Milli kaynaklar ve milli sermaye ile ulaşılması hedeflenen milli enerji politikaları, madencilik sektörünü ülkemiz için sanayi iş kolunda ayrı bir seviyeye taşımaktadır.

Türkiye’de köklü bir emek, tecrübe ve tarihe sahip olan madencilik; bu niteliklerini üretime verilen değer ve önemin yanı sıra maden çalışanlarının oluşturduğu madencilik kültürüne, aileleriyle birlikte benimsedikleri madencilikle temellendirilmiş yaşayış biçimine de borçludur. Maden çalışanlarının sosyo-ekonomik ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra iş sağlığı ve güvenli hususunda da önemli  mesafeler alınmış fakat özellikle özel sektör maden işletmeciliği ve taşeron tipi maden işletmecilikleri başta olmak üzere çoğu kez maliyet ve maddi kazanç, insan canından daha kıymet görmüş, nice maden çalışanı olumsuz çalışma koşullarının yanı sıra, uyarılara, cezalara ve mühürlemelere rağmen bilinçli ihmaller neticesinde yaşamını yitirmiştir.

1941 yılından bu yana Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki kömür ve diğer maden ocaklarında meydana gelen kazalarda maalesef  3 binden fazla insanımız hayatını kaybetmiştir. Soma ve Ermenek maden kazalarının yüreklerde bıraktığı acı geçmemişken geçtiğimiz günlerde Zonguldak, Kilimli’de özel bir işletmeye ait maden ocağında meydana gelen kaza sonrasında madenin daha önce mühürlenip ruhsatının iptal edilmesine rağmen göz göre göre ölüme davetiye çıkaran, insan hayatını hiçe sayan bir işletmecilik anlayışla çalıştırılmaya devam edilmesinin ortaya çıkması hepimizi derinden üzmüştür.

Yaşanan kazaların, işini düzgün yapan kamu ve özel sektör madenciliğinin prestijine verdiği zarar da yadsınamaz. Dünyada yaşanan ölümlü iş kazaları sıralamasında ülkemizin daha üst sıralara çıkması, insan hayatına verilen önemin gerçek mana da değer kazanması, iş sağlığı ve güvenliği kurallarının sıkı denetimle uygulamaya tabi tutulmasına, bu hususta meslek grupları, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarından görüş alınmasına ve denetleyici mekanizmaların etkinliğine bağlıdır.

İnanıyoruz ki maddi kazancın asla insan hayatı ile mukayese edilemeyeceğini benimseyen bir madencilik şuuru ile yakın bir gelecekte “Sıfır ölümlü madencilik” boyutuna ulaşacağız. Enerji Bir-Sen olarak tüm madencilerimizin “Dünya Madenciler Günü”nü kutluyor, bugüne dek yaşanan maden kazalarında hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
     


Duyurular

Malatya İl Başkanımız Adnan Gökhan'ın Annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, Başkanımıza ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Taziye Malatya merkezde olacaktır. Tel:0 532 554 27 54
12 Temmuz 2019

Menderes Şube Başkanımız Musa Çetler’in kayınbabası Yusuf Deniz vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze 20 Mayıs Salı günü ikindi namazını müteakip Denizli, Bekilli ilçesi Poyrazlı köyünde defnedilecektir.
21 Mayıs 2019

Çorum Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü üyemiz A. Hikmet Şelen’in annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.
09 Mayıs 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın İlhan ŞİMŞEK’in kayınvalidesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın Hüsnü BACAK’ın annesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
28 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (24.09.2018 Pazartesi) öğle namazına müteakip Çubuk Mutluköy’de defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
24 Eylül 2018

Emet Eti Bor İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Doç.Dr. Mehmet Savaş'ın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (10.09.2018) öğle namazına müteakip Köprücek Köyü Mezarlığına defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
10 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen