Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
4 Aralık Dünya Madenciler Günü Kutlu Olsun
04 Aralık 2018

Enerji Bir-Sen olarak tüm madencilerimizin “Dünya Madenciler Günü”nü kutluyor, bugüne dek yaşanan maden kazalarında hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

Türkiye, Dünyanın en önemli maden yataklarına sahip ülkeleri arasında olması nedeniyle madencilik sektöründe gelişmiş, jeopolitik öneme sahip bir ülke konumdadır. Kıymetli madenlerin ülke ekonomisine sağladığı katkının yanı sıra ülkemizin enerji ihtiyacında dışa bağımlılığının azalmasında kritik bir öneme sahip olan madencilik sektörü Türkiye’yi madencilik alanında Dünyanın sayılı ülkeleri arasına sokmaktadır. Milli kaynaklar ve milli sermaye ile ulaşılması hedeflenen milli enerji politikaları, madencilik sektörünü ülkemiz için sanayi iş kolunda ayrı bir seviyeye taşımaktadır.

Türkiye’de köklü bir emek, tecrübe ve tarihe sahip olan madencilik; bu niteliklerini üretime verilen değer ve önemin yanı sıra maden çalışanlarının oluşturduğu madencilik kültürüne, aileleriyle birlikte benimsedikleri madencilikle temellendirilmiş yaşayış biçimine de borçludur. Maden çalışanlarının sosyo-ekonomik ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra iş sağlığı ve güvenli hususunda da önemli  mesafeler alınmış fakat özellikle özel sektör maden işletmeciliği ve taşeron tipi maden işletmecilikleri başta olmak üzere çoğu kez maliyet ve maddi kazanç, insan canından daha kıymet görmüş, nice maden çalışanı olumsuz çalışma koşullarının yanı sıra, uyarılara, cezalara ve mühürlemelere rağmen bilinçli ihmaller neticesinde yaşamını yitirmiştir.

1941 yılından bu yana Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki kömür ve diğer maden ocaklarında meydana gelen kazalarda maalesef  3 binden fazla insanımız hayatını kaybetmiştir. Soma ve Ermenek maden kazalarının yüreklerde bıraktığı acı geçmemişken geçtiğimiz günlerde Zonguldak, Kilimli’de özel bir işletmeye ait maden ocağında meydana gelen kaza sonrasında madenin daha önce mühürlenip ruhsatının iptal edilmesine rağmen göz göre göre ölüme davetiye çıkaran, insan hayatını hiçe sayan bir işletmecilik anlayışla çalıştırılmaya devam edilmesinin ortaya çıkması hepimizi derinden üzmüştür.

Yaşanan kazaların, işini düzgün yapan kamu ve özel sektör madenciliğinin prestijine verdiği zarar da yadsınamaz. Dünyada yaşanan ölümlü iş kazaları sıralamasında ülkemizin daha üst sıralara çıkması, insan hayatına verilen önemin gerçek mana da değer kazanması, iş sağlığı ve güvenliği kurallarının sıkı denetimle uygulamaya tabi tutulmasına, bu hususta meslek grupları, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarından görüş alınmasına ve denetleyici mekanizmaların etkinliğine bağlıdır.

İnanıyoruz ki maddi kazancın asla insan hayatı ile mukayese edilemeyeceğini benimseyen bir madencilik şuuru ile yakın bir gelecekte “Sıfır ölümlü madencilik” boyutuna ulaşacağız. Enerji Bir-Sen olarak tüm madencilerimizin “Dünya Madenciler Günü”nü kutluyor, bugüne dek yaşanan maden kazalarında hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
     
Duyurular

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
28 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (24.09.2018 Pazartesi) öğle namazına müteakip Çubuk Mutluköy’de defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
24 Eylül 2018

Emet Eti Bor İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Doç.Dr. Mehmet Savaş'ın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (10.09.2018) öğle namazına müteakip Köprücek Köyü Mezarlığına defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
10 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Zonguldak Şube Başkan Yardımcımız Şevket İnce'nin annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel:536 494 89 05)
30 Ağustos 2018

Samsun Altınkaya HES’de görevli Yeşilırmak Şube Disiplin Kurulu Üyemiz Ümit Uçaravcı'nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (12.08.2018) Bafra Mevlâna Mahallesi Esentepe Caminde ikindi namazına müteakip Bafra asri mezarlığına defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (0 541 525 77 55)
12 Ağustos 2018

Eski üyelerimizden DSİ Sivas 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya'nın kayınbiraderi vefat etmiştir. Cenazesi 4 Ağustos Cumartesi öğle namazını müteakip Mersin'den kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
04 Ağustos 2018

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görevli üyemiz Abdullah Barışkan'nın babası vefat etmiştir. Cenazesi 22 Temmuz Pazar günü Çankırı ili, Orta ilçesi, Kalfat Köyünde öğle namaza müteakip defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Temmuz 2018

Kars İl Başkanımız Cafer Samgar’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0543 668 30 55)
16 Temmuz 2018