Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul, Kamu Görevlilerinin Sorunlarını Maliye Bakan Yardımcısı Nebati'ye İletti
03 Nisan 2019

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Yardımcıları ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati ile görüştü.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Genel Başkan Yardımcıları Gürkan Kaya ve Mustafa Daşdan ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati ile görüşerek kamu çalışanlarının mali haklarına yönelik talep ve sorunları iletti.

Görüşmede konuşan Genel Başkan Tonbul, Memur-Sen ve Enerji Bir-Sen olarak gerek genelde gerekse de enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda kamu görevlilerinin yaşadıkları sorunların çözüme kavuşturulması hususunda yoğun bir mesai harcadıklarını ve toplu sözleşme masasının kamu işvereni tarafındaki idarecilere büyük sorumluluk düştüğünü ve bu kapsamda da çözüm odaklı bir yaklaşım beklediklerini ifade etti.

Genel Başkan Tonbul, “KİT’lerde görev yapan bazı unvanlardaki personelin sözleşme ücretlerinin amir konumundaki şube müdürü maaşını geçmesi kurumlarda maaş adaletsizliği oluşmasına neden olmuştur. Bu durumun çözülebilmesi için şube müdürlerinin özel hizmet tazminatlarının Adalet Bakanlığı’ndaki müdürler gibi uygulanması gerekmektedir.

TEİAŞ ve EÜAŞ gibi kurumlarda kazanılmış emsal niteliğinde davalar olmasına rağmen KİT’lerde lojman kira bedeli üzerinden alınan KDV’nin kaldırılmaması, ayrıca gelir vergisinde %15’lik ve %27’lik dilimler arasındaki makasın düşük olması sebebiyle Ocak ve Aralık maaşları arasındaki fark ciddi boyutta artmakta ve çalışanlar bu durumdan olumsuz olarak etkilenmektedir.” şeklinde konuştu.

“MEMUR, ARADAKİ FARKI CEBİNDEN ÖDÜYOR”

Tonbul, “Ayrıca bilindiği üzere 2018 yazından beri döviz kurundaki artışın etkisinde yükselen enflasyon ile birlikte yeme-içme, konaklama ulaşım vb. masraflarda fiyatlar artarken, 2019 yılında verilen harcırahlarda bir artış olmamış, göreve giden ve kamu görevlileri aradaki farkı cebinden karşılamak zorunda kalmıştır.

Yine KİT’lerdeki İç Denetçi kadrolarının emsalinin belirlenmemiş olması ve 657’deki İç Denetçi kadroları ile aynı özlük haklarına sahip olmaması da bu kadrolarda istihdam edilen personeller için mağduriyet oluşturmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Ziyaretten ve görüşmenin içeriğinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Nebati, konularla yakından ilgileneceğini ifade ederek, Tonbul ve beraberindeki heyete teşekkür etti.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Sivas MTA 1. Bölge Müdürlüğü’nde görev yapan üyelerimizden Personel Şefi Necati Erdoğan’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Ekim Salı günü öğle namazı müteakip Divriği İlçesi Kültür Camiinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
30 Eylül 2019

Enerji Bir-Sen Sivas İl Yönetim Kurulu Üyemiz Fikret Yüksek' in kayınvalidesi vefat etmiştir. Cenazesi 29 Eylül Pazar günü öğle namazını müteakip Ulu Camiinden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
28 Eylül 2019

EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşyeri Temsilcimiz ve İşletme Müdür Yardımcısı Muammer Töngel’in kayınpederi Hacı Hasan Ateşer vefat etmiştir. Cenazesi 17 Eylül Salı günü Havza Taşkaracaören Mahallesinde ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin.
17 Eylül 2019

GAP Şube Sekreterimiz (Şanlıurfa) Yılmaz CAN hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Cenaze 13 Eylül Cuma akşamı yatsı namazından sonra Akçakale Merkez Camisinden kaldırılacaktır. (Taziye Akçakale’de olacak)
13 Eylül 2019

Enerji Bir-Sen Fırat Şubesi Kadın Kolları Başkanımız Gülcan Aktürk’ün kardeşi vefat etmiştir. Cenaze bugün öğle namazına müteakip Abdullahpaşa Batı Sitesi Camisinden kaldırılarak Güntaşı köyüne defnedilecektir. Taziye yeri: Abdullahpaşa Batı Sitesi Camii taziye evi. Genç yaşta hayatını kaybeden kardeşimize Allah'tan rahmet diler, yakınlarına sabırlar diliyoruz.
28 Ağustos 2019

Malatya İl Başkanımız Adnan Gökhan'ın Annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, Başkanımıza ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Taziye Malatya merkezde olacaktır. Tel:0 532 554 27 54
12 Temmuz 2019

Menderes Şube Başkanımız Musa Çetler’in kayınbabası Yusuf Deniz vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze 20 Mayıs Salı günü ikindi namazını müteakip Denizli, Bekilli ilçesi Poyrazlı köyünde defnedilecektir.
21 Mayıs 2019

Çorum Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü üyemiz A. Hikmet Şelen’in annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.
09 Mayıs 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın İlhan ŞİMŞEK’in kayınvalidesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen