Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Soma Maden Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz
13 Mayıs 2019

Manisa’nın Soma İlçesinde meydana gelen maden faciasında hayatlarını kaybeden 301 madencimizi kazanın 5. yıl dönümünde, rahmetle anıyoruz.

Enerji Bir-Sen olarak başta Soma, Zonguldak, Ermenek ve Siirt maden kazaları olmak üzere iş kazalarında hayatını kaybeden tüm emekçi kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.    

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma İlçesinde faaliyet gösteren Soma Kömür işletmeleri A.Ş. tarafından rödevans ile işletilen Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait kömür ocağında meydana gelen elim kazada 301 madencimiz hayatını kaybetti.

Olayın üzerinden beş yıl geçmesine rağmen ilk günkü gibi acısını yaşamaya devam ettiğimiz facia, madenci ailelerinin dramı, hukuk yollarının sağlıklı işlememesi ve göz göre göre alınmayan önlemler ve kasıt aranacak derecedeki ihmaller hafızalardan silinmedi.

Soma Maden Faciası ülkemizde İş Sağlığı Güvenliği Kanunu’nun, İSG Kültürünün önemini bir kez daha ortaya koydu. Bu alandaki bir eksiklik, büyük iş kazalarına ve maalesef işçilerimizin hayatlarına mal olmuştur.

Güvencesiz, sendikasız çalıştırma biçimlerinde ve alt işveren uygulamalarında son yıllarda yaşanan hızlı artış, madencilik iş kolunda taşeronlaşmanın yaygınlaşması, işçi ölümlerinin artmasının önemli nedenleri arasındadır.

Soma, Zonguldak ve Ermenek'te yaşanan maden kazalarının ardından çalışmaları hızlandırılan "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” facianın ardından yürürlüğe alındı fakat kanun kapsamına alınan yükümlülükler ve artırılan cezalar kazalara karşı maden işverenleri için yeterince caydırıcı olamadı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunundaki bu yeni düzenlemeler, maden kazalarının sona erdirilmesi için son derece önemlidir.  Ancak, denetim mekanizmasının iyi çalışması maden kazalarının önüne geçilmesinde kilit noktayı uluşturmaktadır.

Enerji Bir-Sen olarak, denetçilerin maaşlarının devlet ya da özerk bir kuruluş tarafından verilmesini hem teknik hem de iş sağlığı ve güvenliği boyutu ile denetimlerin tek bir kurum tarafından yapılması teklifimizi yineliyoruz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın işyerlerini etkin bir şekilde denetlenmesini, en caydırıcı ceza olan işin durdurulması veya işyerinin kapatılması yaptırımlarının uygulaması şartlarının genişletilerek maden ocaklarının azami hassasiyetle teftişini, iş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan ihlaller ile orantılı yaptırımların uygulanmasını istiyoruz. Unutulmamalıdır ki, uygun iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alındığı takdirde iş kazası ve meslek hastalıkları önlenebilecektir.

Enerji Bir-Sen olarak, başta Manisa Soma’da, yerin yüzlerce metre altında emek ve ekmek mücadelesi verirken şahadete eren madencilerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, ülkemizin bu acıları bir daha yaşamamasını temenni ediyoruz.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen