Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Soma Maden Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz
13 Mayıs 2019

Manisa’nın Soma İlçesinde meydana gelen maden faciasında hayatlarını kaybeden 301 madencimizi kazanın 5. yıl dönümünde, rahmetle anıyoruz.

Enerji Bir-Sen olarak başta Soma, Zonguldak, Ermenek ve Siirt maden kazaları olmak üzere iş kazalarında hayatını kaybeden tüm emekçi kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.    

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma İlçesinde faaliyet gösteren Soma Kömür işletmeleri A.Ş. tarafından rödevans ile işletilen Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait kömür ocağında meydana gelen elim kazada 301 madencimiz hayatını kaybetti.

Olayın üzerinden beş yıl geçmesine rağmen ilk günkü gibi acısını yaşamaya devam ettiğimiz facia, madenci ailelerinin dramı, hukuk yollarının sağlıklı işlememesi ve göz göre göre alınmayan önlemler ve kasıt aranacak derecedeki ihmaller hafızalardan silinmedi.

Soma Maden Faciası ülkemizde İş Sağlığı Güvenliği Kanunu’nun, İSG Kültürünün önemini bir kez daha ortaya koydu. Bu alandaki bir eksiklik, büyük iş kazalarına ve maalesef işçilerimizin hayatlarına mal olmuştur.

Güvencesiz, sendikasız çalıştırma biçimlerinde ve alt işveren uygulamalarında son yıllarda yaşanan hızlı artış, madencilik iş kolunda taşeronlaşmanın yaygınlaşması, işçi ölümlerinin artmasının önemli nedenleri arasındadır.

Soma, Zonguldak ve Ermenek'te yaşanan maden kazalarının ardından çalışmaları hızlandırılan "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” facianın ardından yürürlüğe alındı fakat kanun kapsamına alınan yükümlülükler ve artırılan cezalar kazalara karşı maden işverenleri için yeterince caydırıcı olamadı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunundaki bu yeni düzenlemeler, maden kazalarının sona erdirilmesi için son derece önemlidir.  Ancak, denetim mekanizmasının iyi çalışması maden kazalarının önüne geçilmesinde kilit noktayı uluşturmaktadır.

Enerji Bir-Sen olarak, denetçilerin maaşlarının devlet ya da özerk bir kuruluş tarafından verilmesini hem teknik hem de iş sağlığı ve güvenliği boyutu ile denetimlerin tek bir kurum tarafından yapılması teklifimizi yineliyoruz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın işyerlerini etkin bir şekilde denetlenmesini, en caydırıcı ceza olan işin durdurulması veya işyerinin kapatılması yaptırımlarının uygulaması şartlarının genişletilerek maden ocaklarının azami hassasiyetle teftişini, iş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan ihlaller ile orantılı yaptırımların uygulanmasını istiyoruz. Unutulmamalıdır ki, uygun iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alındığı takdirde iş kazası ve meslek hastalıkları önlenebilecektir.

Enerji Bir-Sen olarak, başta Manisa Soma’da, yerin yüzlerce metre altında emek ve ekmek mücadelesi verirken şahadete eren madencilerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, ülkemizin bu acıları bir daha yaşamamasını temenni ediyoruz.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
     


Duyurular

Malatya İl Başkanımız Adnan Gökhan'ın Annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, Başkanımıza ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Taziye Malatya merkezde olacaktır. Tel:0 532 554 27 54
12 Temmuz 2019

Menderes Şube Başkanımız Musa Çetler’in kayınbabası Yusuf Deniz vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze 20 Mayıs Salı günü ikindi namazını müteakip Denizli, Bekilli ilçesi Poyrazlı köyünde defnedilecektir.
21 Mayıs 2019

Çorum Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü üyemiz A. Hikmet Şelen’in annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.
09 Mayıs 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın İlhan ŞİMŞEK’in kayınvalidesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın Hüsnü BACAK’ın annesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
28 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (24.09.2018 Pazartesi) öğle namazına müteakip Çubuk Mutluköy’de defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
24 Eylül 2018

Emet Eti Bor İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Doç.Dr. Mehmet Savaş'ın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (10.09.2018) öğle namazına müteakip Köprücek Köyü Mezarlığına defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
10 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Copyright © 2019