Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Şark Kurnazları Yine İşbaşında!
22 Haziran 2019

Hizmet kolu çalışanlarımızın hak ve menfaatleri savunmak için sürdürdüğümüz mücadelenin karşısına son günlerde çıkarılmaya çalışılan yanlış ve çarpıtıcı söylemler ve boş vaatler neticesinde kamuoyuna gerçekleri duyurmak adına bu açıklamanın yapılması zaruri bir hal almıştır.

2012 yılında 1. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri neticesinde Enerji, Sanayi ve Madencilik hizmet kolu çalışanlarımıza kazandırdığımız “KORUYUCU GİYİM YARDIMI” Enerji Bir-Sen olarak verdiğimiz sendikal mücadelenin en kıymetli nişanelerinden birisi olmuştur.

Fakat son günlerde Koruyucu Giyim Yardımı ile alakalı bazı sendikaların ağız birliği yaparak benzer rakamlarla, çalışanları manipüle edici ve hatta Koruyucu Giyim Yardımının KİK Toplantılarında görüşülüp karara bağlandığını dahi söyleyecek kadar mevzuattan bihaber şekilde yazılmış açıklamaları üye çalma gayesi ile yaymaya çalışması sendikal boyutta ve etik anlamda utanç vericidir.

2010 yılına kadar yetkili olduğu halde hiçbir kazanım elde edemeyerek kamu görevlilerine fayda sağlamakta etkisiz kalan aciz-sen, manasını idrak edemediği için kaybettiği yetkinin bugün altını boşaltmaya çalışmaktadır.

Daha önce yetkili oldukları dönemlerde hiçbir kazanım elde edemedikleri için böyle bir komisyona katılmamış olmaları ve içeriğinden de bihaber olmalarını gayet normaldir. Doğrusunu biz kendilerine kısaca izah edelim;

Koruyucu giyim komisyonunda yalnızca Genel Yetkili Sendika olarak ENERJİ BİR-SEN temsilcileri ve kurum yöneticileri katılmaktadır.

Koruyucu giyim malzemelerinin; kime, nasıl ve ne kadar süre için verileceği komisyonun imza altına aldığı kararda tablo ile belirlenmektedir. Tabloda bahsi geçen 2019 yılı için 7 kalem ürünün haricinde 2018 yılında verilen 7 + 3 kalem olan ve aciz-senin göremediği; 1 adet kışlık bot, 1 adet deri mont ve arazi yeleği bulunmaktadır. Bu 3 malzeme 2 yılda bir, diğer malzemeler ise her yıl verilmektedir. Günümüz piyasa fiyatlarında yalnızca kışlık bot, deri mont ve arazi yeleğinin piyasa değeri bile 1000TL’nin üzerindedir. 7 malzeme olduğu yıllar ile 10 malzemenin olduğu yıllar arasındaki %50’ye yakın değer farkını şark kurnazlığı yaparak ortaya attıkları “çalışanlar mağdur ediliyor” palavralarına aklı selim çalışanlarımızın karnı toktur.

Enerji Bir-Sen’in sendikal mücadelesi ve başarısı neticesinde elde ettiği bir kazanımın hiçbir noktasında emek sarf etmemiş aciz-sen, rol çalmaya çalışarak, rakamları kasıtlı veya bihaber şekilde değiştirerek son 4 yıl içinde %300 artmasını sağladığımız kazanımımızı lekelemeye çalışması beyhudedir.

Hali hazırda birçok kart ve giyim firmasının hiçbir protokol ve özel anlaşmaya gerek duymadan rekabet içinde müşterilerine sunduğu iskonto veya hediye kartına aracılık yapmayı marifet sanarak sendikacılık yapılmaz. Sendikacılık göz boyayarak değil, çalışanın hakkını, emeğini savunarak yapılır.

 

***

Giyim Yardımı değil, Koruyucu Giyim Yardımı,

KİK Toplantısı değil, Koruyucu Giyim Malzemesi Değer Tespit Komisyonu

Mevzuattan bihaber, ağız birliği yaparak yaptıkları duyuruları okudukça akla “keçi değil koç” fıkrası geliyor; Şimdi biz bunların neresini düzeltelim?!

Çalışanlarımızı yalnızca Koruyucu Giyim ile zorlu iklim koşulları ve tehlikeli çalışma ortamından değil, yalancı, mevzuattan bihaber ve başkalarının kazanımı üzerinden rol çalan sendikacılardan da korumak gerektiğinin önemini bir kez daha görmüş olduk.

Enerji Bir-Sen Genel Merkezi

 

 

 

 

Diğer Haberler

Resimler
Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Sivas MTA 1. Bölge Müdürlüğü’nde görev yapan üyelerimizden Personel Şefi Necati Erdoğan’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Ekim Salı günü öğle namazı müteakip Divriği İlçesi Kültür Camiinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
30 Eylül 2019

Enerji Bir-Sen Sivas İl Yönetim Kurulu Üyemiz Fikret Yüksek' in kayınvalidesi vefat etmiştir. Cenazesi 29 Eylül Pazar günü öğle namazını müteakip Ulu Camiinden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
28 Eylül 2019

EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşyeri Temsilcimiz ve İşletme Müdür Yardımcısı Muammer Töngel’in kayınpederi Hacı Hasan Ateşer vefat etmiştir. Cenazesi 17 Eylül Salı günü Havza Taşkaracaören Mahallesinde ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin.
17 Eylül 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen