Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Şark Kurnazları Yine İşbaşında!
22 Haziran 2019

Hizmet kolu çalışanlarımızın hak ve menfaatleri savunmak için sürdürdüğümüz mücadelenin karşısına son günlerde çıkarılmaya çalışılan yanlış ve çarpıtıcı söylemler ve boş vaatler neticesinde kamuoyuna gerçekleri duyurmak adına bu açıklamanın yapılması zaruri bir hal almıştır.

2012 yılında 1. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri neticesinde Enerji, Sanayi ve Madencilik hizmet kolu çalışanlarımıza kazandırdığımız “KORUYUCU GİYİM YARDIMI” Enerji Bir-Sen olarak verdiğimiz sendikal mücadelenin en kıymetli nişanelerinden birisi olmuştur.

Fakat son günlerde Koruyucu Giyim Yardımı ile alakalı bazı sendikaların ağız birliği yaparak benzer rakamlarla, çalışanları manipüle edici ve hatta Koruyucu Giyim Yardımının KİK Toplantılarında görüşülüp karara bağlandığını dahi söyleyecek kadar mevzuattan bihaber şekilde yazılmış açıklamaları üye çalma gayesi ile yaymaya çalışması sendikal boyutta ve etik anlamda utanç vericidir.

2010 yılına kadar yetkili olduğu halde hiçbir kazanım elde edemeyerek kamu görevlilerine fayda sağlamakta etkisiz kalan aciz-sen, manasını idrak edemediği için kaybettiği yetkinin bugün altını boşaltmaya çalışmaktadır.

Daha önce yetkili oldukları dönemlerde hiçbir kazanım elde edemedikleri için böyle bir komisyona katılmamış olmaları ve içeriğinden de bihaber olmalarını gayet normaldir. Doğrusunu biz kendilerine kısaca izah edelim;

Koruyucu giyim komisyonunda yalnızca Genel Yetkili Sendika olarak ENERJİ BİR-SEN temsilcileri ve kurum yöneticileri katılmaktadır.

Koruyucu giyim malzemelerinin; kime, nasıl ve ne kadar süre için verileceği komisyonun imza altına aldığı kararda tablo ile belirlenmektedir. Tabloda bahsi geçen 2019 yılı için 7 kalem ürünün haricinde 2018 yılında verilen 7 + 3 kalem olan ve aciz-senin göremediği; 1 adet kışlık bot, 1 adet deri mont ve arazi yeleği bulunmaktadır. Bu 3 malzeme 2 yılda bir, diğer malzemeler ise her yıl verilmektedir. Günümüz piyasa fiyatlarında yalnızca kışlık bot, deri mont ve arazi yeleğinin piyasa değeri bile 1000TL’nin üzerindedir. 7 malzeme olduğu yıllar ile 10 malzemenin olduğu yıllar arasındaki %50’ye yakın değer farkını şark kurnazlığı yaparak ortaya attıkları “çalışanlar mağdur ediliyor” palavralarına aklı selim çalışanlarımızın karnı toktur.

Enerji Bir-Sen’in sendikal mücadelesi ve başarısı neticesinde elde ettiği bir kazanımın hiçbir noktasında emek sarf etmemiş aciz-sen, rol çalmaya çalışarak, rakamları kasıtlı veya bihaber şekilde değiştirerek son 4 yıl içinde %300 artmasını sağladığımız kazanımımızı lekelemeye çalışması beyhudedir.

Hali hazırda birçok kart ve giyim firmasının hiçbir protokol ve özel anlaşmaya gerek duymadan rekabet içinde müşterilerine sunduğu iskonto veya hediye kartına aracılık yapmayı marifet sanarak sendikacılık yapılmaz. Sendikacılık göz boyayarak değil, çalışanın hakkını, emeğini savunarak yapılır.

 

***

Giyim Yardımı değil, Koruyucu Giyim Yardımı,

KİK Toplantısı değil, Koruyucu Giyim Malzemesi Değer Tespit Komisyonu

Mevzuattan bihaber, ağız birliği yaparak yaptıkları duyuruları okudukça akla “keçi değil koç” fıkrası geliyor; Şimdi biz bunların neresini düzeltelim?!

Çalışanlarımızı yalnızca Koruyucu Giyim ile zorlu iklim koşulları ve tehlikeli çalışma ortamından değil, yalancı, mevzuattan bihaber ve başkalarının kazanımı üzerinden rol çalan sendikacılardan da korumak gerektiğinin önemini bir kez daha görmüş olduk.

Enerji Bir-Sen Genel Merkezi

 

 

 

 

Diğer Haberler

Resimler
Bizi Takip Edin
     


Duyurular

Malatya İl Başkanımız Adnan Gökhan'ın Annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, Başkanımıza ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Taziye Malatya merkezde olacaktır. Tel:0 532 554 27 54
12 Temmuz 2019

Menderes Şube Başkanımız Musa Çetler’in kayınbabası Yusuf Deniz vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze 20 Mayıs Salı günü ikindi namazını müteakip Denizli, Bekilli ilçesi Poyrazlı köyünde defnedilecektir.
21 Mayıs 2019

Çorum Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü üyemiz A. Hikmet Şelen’in annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.
09 Mayıs 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın İlhan ŞİMŞEK’in kayınvalidesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın Hüsnü BACAK’ın annesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
28 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (24.09.2018 Pazartesi) öğle namazına müteakip Çubuk Mutluköy’de defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
24 Eylül 2018

Emet Eti Bor İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Doç.Dr. Mehmet Savaş'ın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (10.09.2018) öğle namazına müteakip Köprücek Köyü Mezarlığına defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
10 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Copyright © 2019