Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: Enflasyon Zammı, Vatandaşın Sokaktaki Gerçek Enflasyonunu Karşılamıyor
11 Temmuz 2019

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, KonTV “Ankara Konuşuyor” programında Çetin Altan’ın canlı yayın konuğu oldu.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, KonTV’de Çetin Altan’ın sunuculuğunu yaptığı “Ankara Konuşuyor” canlı yayın programında yaklaşan 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri öncesinde kamu görevlilerinin toplu sözleşme gündemine yönelik beklentileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çetin Altan’ın sorularını yanıtlayan Tonbul, “Devletin kurumsal hafızası, mevcudiyetinin ve sürekliliğinin teminatı, uzun soluklu proje ve hedeflerinin en önemli garantörü Kamu Görevlilerinin iş güvencesidir. Sözleşmeli, kadrosuz, işçi statüsünde personel gibi pozisyonlarda devlet, en başta kendini riske atmaktadır” ifadelerini kullandı.

Toplu Sözleşme görüşmelerine çok kısa bir süre kaldığını ve halen merak konusu olan bürokratik boşluk ve belirsizliklere değinen Tonbul, “Devlet Personel Başkanlığı ve Bümko'nun kapatılması masanın kamu işveren temsilcisi tarafının kimlerden oluşacağını belirsizleştiriyor. Halen süreç ve temsil noktasında çıkarılmış bir düzenleme olmaması belirsizliği artıyor. Toplu Sözleşme Görüşmeleri 30 gün gibi görünse de ücret zammı görüşmeleri her dönem son haftaya sıkışmakta. Bu yıl Kurban Bayramı ile daha da kısalacak olan süreç iyice zora sokulacak, çalışanların sorunlarının detaylıca irdelenmesi ve çözüme kavuşturulması güçleşecek.” şeklinde konuştu.

Memur-Sen olarak ücret zammı konusunda yıllardır refah payı verilmesi noktasında ısrarcı olduklarını ifade eden Tonbul, “Toplu Sözleşmede Kamu İşveren tarafı her zaman enflasyona endeksli tekliflerle masaya geldi fakat enflasyon zammı vatandaşın sokaktaki gerçek enflasyonunu karşılamamakta. Kamu işveren tarafının "Memurumuzu ve emeklimizi enflasyona ezdirmedik" söylemi; içinde bulunduğumuz ekonomik ortamda artık refah payının tüm kamu görevlileri arasında sorgulanır bir noktaya gelmesine neden olmuştur. Her zaman ifade ettiğimiz gibi; memur maaşına katkı yapılmak isteniyorsa bu katkı büyüyen, gelişen Türkiye’nin büyümesinden memurun da payını almasını sağlayarak olmalıdır.” dedi.

Genel Başkan Tonbul son olarak “Üyelerimizden gelen talepleri teşkilâtlarımızla da istişare ettikten sonra Konfederasyon olarak kamuoyuyla paylaşacağız” diyerek Altan’a teşekkür etti.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen