Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: Enflasyon Zammı, Vatandaşın Sokaktaki Gerçek Enflasyonunu Karşılamıyor
11 Temmuz 2019

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, KonTV “Ankara Konuşuyor” programında Çetin Altan’ın canlı yayın konuğu oldu.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, KonTV’de Çetin Altan’ın sunuculuğunu yaptığı “Ankara Konuşuyor” canlı yayın programında yaklaşan 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri öncesinde kamu görevlilerinin toplu sözleşme gündemine yönelik beklentileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çetin Altan’ın sorularını yanıtlayan Tonbul, “Devletin kurumsal hafızası, mevcudiyetinin ve sürekliliğinin teminatı, uzun soluklu proje ve hedeflerinin en önemli garantörü Kamu Görevlilerinin iş güvencesidir. Sözleşmeli, kadrosuz, işçi statüsünde personel gibi pozisyonlarda devlet, en başta kendini riske atmaktadır” ifadelerini kullandı.

Toplu Sözleşme görüşmelerine çok kısa bir süre kaldığını ve halen merak konusu olan bürokratik boşluk ve belirsizliklere değinen Tonbul, “Devlet Personel Başkanlığı ve Bümko'nun kapatılması masanın kamu işveren temsilcisi tarafının kimlerden oluşacağını belirsizleştiriyor. Halen süreç ve temsil noktasında çıkarılmış bir düzenleme olmaması belirsizliği artıyor. Toplu Sözleşme Görüşmeleri 30 gün gibi görünse de ücret zammı görüşmeleri her dönem son haftaya sıkışmakta. Bu yıl Kurban Bayramı ile daha da kısalacak olan süreç iyice zora sokulacak, çalışanların sorunlarının detaylıca irdelenmesi ve çözüme kavuşturulması güçleşecek.” şeklinde konuştu.

Memur-Sen olarak ücret zammı konusunda yıllardır refah payı verilmesi noktasında ısrarcı olduklarını ifade eden Tonbul, “Toplu Sözleşmede Kamu İşveren tarafı her zaman enflasyona endeksli tekliflerle masaya geldi fakat enflasyon zammı vatandaşın sokaktaki gerçek enflasyonunu karşılamamakta. Kamu işveren tarafının "Memurumuzu ve emeklimizi enflasyona ezdirmedik" söylemi; içinde bulunduğumuz ekonomik ortamda artık refah payının tüm kamu görevlileri arasında sorgulanır bir noktaya gelmesine neden olmuştur. Her zaman ifade ettiğimiz gibi; memur maaşına katkı yapılmak isteniyorsa bu katkı büyüyen, gelişen Türkiye’nin büyümesinden memurun da payını almasını sağlayarak olmalıdır.” dedi.

Genel Başkan Tonbul son olarak “Üyelerimizden gelen talepleri teşkilâtlarımızla da istişare ettikten sonra Konfederasyon olarak kamuoyuyla paylaşacağız” diyerek Altan’a teşekkür etti.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen