Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: Enflasyon Zammı, Vatandaşın Sokaktaki Gerçek Enflasyonunu Karşılamıyor
11 Temmuz 2019

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, KonTV “Ankara Konuşuyor” programında Çetin Altan’ın canlı yayın konuğu oldu.

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, KonTV’de Çetin Altan’ın sunuculuğunu yaptığı “Ankara Konuşuyor” canlı yayın programında yaklaşan 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri öncesinde kamu görevlilerinin toplu sözleşme gündemine yönelik beklentileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çetin Altan’ın sorularını yanıtlayan Tonbul, “Devletin kurumsal hafızası, mevcudiyetinin ve sürekliliğinin teminatı, uzun soluklu proje ve hedeflerinin en önemli garantörü Kamu Görevlilerinin iş güvencesidir. Sözleşmeli, kadrosuz, işçi statüsünde personel gibi pozisyonlarda devlet, en başta kendini riske atmaktadır” ifadelerini kullandı.

Toplu Sözleşme görüşmelerine çok kısa bir süre kaldığını ve halen merak konusu olan bürokratik boşluk ve belirsizliklere değinen Tonbul, “Devlet Personel Başkanlığı ve Bümko'nun kapatılması masanın kamu işveren temsilcisi tarafının kimlerden oluşacağını belirsizleştiriyor. Halen süreç ve temsil noktasında çıkarılmış bir düzenleme olmaması belirsizliği artıyor. Toplu Sözleşme Görüşmeleri 30 gün gibi görünse de ücret zammı görüşmeleri her dönem son haftaya sıkışmakta. Bu yıl Kurban Bayramı ile daha da kısalacak olan süreç iyice zora sokulacak, çalışanların sorunlarının detaylıca irdelenmesi ve çözüme kavuşturulması güçleşecek.” şeklinde konuştu.

Memur-Sen olarak ücret zammı konusunda yıllardır refah payı verilmesi noktasında ısrarcı olduklarını ifade eden Tonbul, “Toplu Sözleşmede Kamu İşveren tarafı her zaman enflasyona endeksli tekliflerle masaya geldi fakat enflasyon zammı vatandaşın sokaktaki gerçek enflasyonunu karşılamamakta. Kamu işveren tarafının "Memurumuzu ve emeklimizi enflasyona ezdirmedik" söylemi; içinde bulunduğumuz ekonomik ortamda artık refah payının tüm kamu görevlileri arasında sorgulanır bir noktaya gelmesine neden olmuştur. Her zaman ifade ettiğimiz gibi; memur maaşına katkı yapılmak isteniyorsa bu katkı büyüyen, gelişen Türkiye’nin büyümesinden memurun da payını almasını sağlayarak olmalıdır.” dedi.

Genel Başkan Tonbul son olarak “Üyelerimizden gelen talepleri teşkilâtlarımızla da istişare ettikten sonra Konfederasyon olarak kamuoyuyla paylaşacağız” diyerek Altan’a teşekkür etti.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
     


Duyurular

Malatya İl Başkanımız Adnan Gökhan'ın Annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, Başkanımıza ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Taziye Malatya merkezde olacaktır. Tel:0 532 554 27 54
12 Temmuz 2019

Menderes Şube Başkanımız Musa Çetler’in kayınbabası Yusuf Deniz vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze 20 Mayıs Salı günü ikindi namazını müteakip Denizli, Bekilli ilçesi Poyrazlı köyünde defnedilecektir.
21 Mayıs 2019

Çorum Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü üyemiz A. Hikmet Şelen’in annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.
09 Mayıs 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın İlhan ŞİMŞEK’in kayınvalidesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın Hüsnü BACAK’ın annesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
28 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (24.09.2018 Pazartesi) öğle namazına müteakip Çubuk Mutluköy’de defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
24 Eylül 2018

Emet Eti Bor İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Doç.Dr. Mehmet Savaş'ın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün (10.09.2018) öğle namazına müteakip Köprücek Köyü Mezarlığına defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
10 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Adıyaman İl Başkan Yardımcımız Fehmi Çakır'ın kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. (Tel: 533 686 83 92)
05 Eylül 2018

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen