Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Enerji Bir-Sen, TEİAŞ ve GİB Arasındaki KDV Davasına Müdahil Olmak İçin Başvuru Yaptı
06 Ağustos 2019

Enerji Bir-Sen, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın TEİAŞ Personelinden geriye dönük 5 yıllık Lojman KDV’si istemiyle açtığı davaya müdahil olma başvurusunda bulundu.

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), personellerine tahsis ettiği lojmanlardan alınan kira bedelinin yanında tahsil edilen Katma Değer Vergisinin (KDV) Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından TEİAŞ’a iadesi için 2018 yılında Ankara 3. Vergi Mahkemesine başvurmuş ve mahkeme tarafından haklı bulunarak, GİB tarafından kiralar üzerinden alınan KDV’nin TEİAŞ’a, dolayısıyla da lojmanlarda ikamet eden TEİAŞ personeline iade edilmesine hükmetmiştir. Fakat GİB 2019’da istinaf başvurusunda bulunarak konuyu Ankara Bölge İdare Mahkemesi 2. Vergi Dava Dairesine aksettirmiştir. Bölge İdare Mahkemesi, GİB’in istinaf başvurusunu kabul ederek; Mayıs 2017 yılından itibaren geriye dönük 5 yıl boyunca TEİAŞ lojmanlarda ikamet eden personelden toplamda 5 Milyon 666 Bin 722 TL olan KDV bedelinin tahsil edilmesi talebinin tekrardan gündeme taşımıştır.

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 19. Maddesindeki “Üyelerin idare ile ilgili doğacak ihtilaflarında, ortak hak ve menfaatlerinin izlenmesinde veya hukukî yardım gerekliliğinin ortaya çıkması durumunda üyelerini veya mirasçılarını, her düzeyde ve derecedeki yönetim ve yargı organları önünde temsil etmek veya ettirmek, dava açmak ve bu nedenle açılan davalarda taraf olmak.” ifadesinden yola çıkarak; TEİAŞ personeli olup, Enerji Bir-Sen’e üye olan ve dava dosyasında geçen konuda verilecek her hükmün direkt olarak Enerji Bir-Sen üyelerini etkileyecek olmasından hareketle Enerji Bir-Sen Genel Merkezi avukatlar aracığıyla davaya müdahil olma başvurusunda bulunmuştur.

Enerji Bir-Sen, 24 yıldır olduğu gibi üyelerinin mali, sosyal hak ve hürriyetlerinin ileriye taşınmasının yanında, karşılaşacakları tüm engel ve zorlukların da önünde durmaya devam edecektir.

Kamuoyuna duyurulur.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen