Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Enerji Bir-Sen, TEİAŞ ve GİB Arasındaki KDV Davasına Müdahil Olmak İçin Başvuru Yaptı
06 Ağustos 2019

Enerji Bir-Sen, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın TEİAŞ Personelinden geriye dönük 5 yıllık Lojman KDV’si istemiyle açtığı davaya müdahil olma başvurusunda bulundu.

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), personellerine tahsis ettiği lojmanlardan alınan kira bedelinin yanında tahsil edilen Katma Değer Vergisinin (KDV) Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından TEİAŞ’a iadesi için 2018 yılında Ankara 3. Vergi Mahkemesine başvurmuş ve mahkeme tarafından haklı bulunarak, GİB tarafından kiralar üzerinden alınan KDV’nin TEİAŞ’a, dolayısıyla da lojmanlarda ikamet eden TEİAŞ personeline iade edilmesine hükmetmiştir. Fakat GİB 2019’da istinaf başvurusunda bulunarak konuyu Ankara Bölge İdare Mahkemesi 2. Vergi Dava Dairesine aksettirmiştir. Bölge İdare Mahkemesi, GİB’in istinaf başvurusunu kabul ederek; Mayıs 2017 yılından itibaren geriye dönük 5 yıl boyunca TEİAŞ lojmanlarda ikamet eden personelden toplamda 5 Milyon 666 Bin 722 TL olan KDV bedelinin tahsil edilmesi talebinin tekrardan gündeme taşımıştır.

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 19. Maddesindeki “Üyelerin idare ile ilgili doğacak ihtilaflarında, ortak hak ve menfaatlerinin izlenmesinde veya hukukî yardım gerekliliğinin ortaya çıkması durumunda üyelerini veya mirasçılarını, her düzeyde ve derecedeki yönetim ve yargı organları önünde temsil etmek veya ettirmek, dava açmak ve bu nedenle açılan davalarda taraf olmak.” ifadesinden yola çıkarak; TEİAŞ personeli olup, Enerji Bir-Sen’e üye olan ve dava dosyasında geçen konuda verilecek her hükmün direkt olarak Enerji Bir-Sen üyelerini etkileyecek olmasından hareketle Enerji Bir-Sen Genel Merkezi avukatlar aracığıyla davaya müdahil olma başvurusunda bulunmuştur.

Enerji Bir-Sen, 24 yıldır olduğu gibi üyelerinin mali, sosyal hak ve hürriyetlerinin ileriye taşınmasının yanında, karşılaşacakları tüm engel ve zorlukların da önünde durmaya devam edecektir.

Kamuoyuna duyurulur.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Sivas MTA 1. Bölge Müdürlüğü’nde görev yapan üyelerimizden Personel Şefi Necati Erdoğan’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Ekim Salı günü öğle namazı müteakip Divriği İlçesi Kültür Camiinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
30 Eylül 2019

Enerji Bir-Sen Sivas İl Yönetim Kurulu Üyemiz Fikret Yüksek' in kayınvalidesi vefat etmiştir. Cenazesi 29 Eylül Pazar günü öğle namazını müteakip Ulu Camiinden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
28 Eylül 2019

EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşyeri Temsilcimiz ve İşletme Müdür Yardımcısı Muammer Töngel’in kayınpederi Hacı Hasan Ateşer vefat etmiştir. Cenazesi 17 Eylül Salı günü Havza Taşkaracaören Mahallesinde ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin.
17 Eylül 2019

GAP Şube Sekreterimiz (Şanlıurfa) Yılmaz CAN hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Cenaze 13 Eylül Cuma akşamı yatsı namazından sonra Akçakale Merkez Camisinden kaldırılacaktır. (Taziye Akçakale’de olacak)
13 Eylül 2019

Enerji Bir-Sen Fırat Şubesi Kadın Kolları Başkanımız Gülcan Aktürk’ün kardeşi vefat etmiştir. Cenaze bugün öğle namazına müteakip Abdullahpaşa Batı Sitesi Camisinden kaldırılarak Güntaşı köyüne defnedilecektir. Taziye yeri: Abdullahpaşa Batı Sitesi Camii taziye evi. Genç yaşta hayatını kaybeden kardeşimize Allah'tan rahmet diler, yakınlarına sabırlar diliyoruz.
28 Ağustos 2019

Malatya İl Başkanımız Adnan Gökhan'ın Annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, Başkanımıza ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Taziye Malatya merkezde olacaktır. Tel:0 532 554 27 54
12 Temmuz 2019

Menderes Şube Başkanımız Musa Çetler’in kayınbabası Yusuf Deniz vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze 20 Mayıs Salı günü ikindi namazını müteakip Denizli, Bekilli ilçesi Poyrazlı köyünde defnedilecektir.
21 Mayıs 2019

Çorum Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü üyemiz A. Hikmet Şelen’in annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.
09 Mayıs 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın İlhan ŞİMŞEK’in kayınvalidesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen