Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Kadın Cinayetleri Son Bulsun
23 Ağustos 2019

Tüm Türkiye’yi sarsan ve medyaya yansıyan görüntüleri ile izleyen herkesin yüreğini dağlayan cinayete ilişkin Enerji Bir-Sen yazılı bir açıklama yaptı.

Bugün, Kırıkkale’de eski eşinin vahşice katlettiği Emine Bulut’un ölüm anının kameralara yansıdığı kan donduran görüntülerle karşılaştık. Dört yıl önce eşinden boşanan Emine Bulut eski eşi tarafından vahşice katledildi. Katledilen insan “ölmek istemiyorum” diye feryat ederken on yaşındaki kızının “anne lütfen ölme” çığlığı yüreklerimizi dağladı. 

Vahşeti gerçekleştiren cani, karısının yeniden evlenmeyi düşündüğünü, çocuğunun velayeti için tartıştıklarını, kendisine hakaret edildiği için tahrik altında bu meşum fiili işlediğini ifade etmiştir. Ayrıca çocuklarının velayeti için tartıştıklarını söyleyen katil, bu vahşeti çocuğunun gözleri önünde gerçekleştirmiştir. Bu ifadelerin hiçbiri hakikatin üstünü örtemez. Zira vahşetin hiçbir mazur gerekçesi meşru savunması olamaz. 

Bu olay görüntüleri ile bir kez daha gördük ki toplumsal olarak üzerinde düşünmemiz gereken temel bazı problemlerimiz var. 

Katilin ifadesinde sığındığı argümanların cinayet sebebi olarak öldürme fiili ile ilişkilendirilmesi toplumsal olarak tel’in edilmelidir. Cani, ifadesinde eşinin yeniden evlenmek istemesini bir savunma olarak kullanmıştır. Evlilik ve aile kurumuna önem atfetmek ile aksi durumda boşanmayı bir trajediye dönüştürmeyi birbirinin kaçınılmaz sonucu olarak gören zihniyeti toplumsal olarak şiddetle reddetmekle yükümlüyüz. Evlilik taraflar arasında hayatın birlikte paylaşılacağı bir müessesenin tesisi için bir sözleşmedir. Bu sözleşme taraflar arasında bir mülkiyet ilişkisi doğurmaz. Çarpık bir zihnin ürünü olan eş-mülkiyet ilişkisi boşanmadan sonra da sürdürülmektedir. Eski eşini kendi mülkü olarak gören Emine Bulut’un katili olan caninin bu davranışı işte bu çarpık bilinçaltının ürünüdür. 

Olayın görüntüleri bizlere yaşanan vahşeti tüm çıplaklığı ile gösterirken kan donduran bir şeyi daha göstermiştir ki, maktüle yardım etmek ile vahşeti görüntülemek arasında kalan bir insanlık durumu ile karşı karşıyayız. Ki maktulün yakınları bu olay gerçekleşirken etraftakilerin duyarsızlığını ifade etmişlerdir. Bu bağlamda olayın cereyan ettiği esnada müdahale edilmemesi, toplumsal duyarlılığımızın geldiği noktayı işaret etmesi açısından trajik ve üzerinde düşünmemiz gereken önemli bir husustur.

Bir masumun canına kıymak bütün insanlığı katletmekle aynı şeydir. Tasarlayarak ve taammüden işlenen her cinayet gibi bu vahşeti ortaya koyan cani en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Asıl olanın ise, bu tür cinayetlere bizleri götüren sebepler neler ise bunların üzerinde ciddiyetle kafa yorup, bu sebepleri ortadan kaldıracak toplumsal gerçekliğimiz ve değerlerimizle uyumlu çalışmaların hayata geçirilmesidir. Nitekim bu toplumun anılan sebeplerle kan dökülmesine, başka canların yitip gitmesine tahammülü kalmamıştır. Önlem alınmazsa bu süreç ya toplumsal infialler ya da toplumsal tefessühle sonuçlanacaktır. 

Enerji Bir-Sen olarak yaşanan bu vahşette katledilen Emine Bulut’a Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yetkililerin bu vahşete tanık olarak büyük bir travmaya maruz kalan çocuğumuza destek olması gerektiği hususunu hayati, vahşet görüntülerine erişim yasağı konmasını olumlu bulmaktayız.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen