Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Kadın Cinayetleri Son Bulsun
23 Ağustos 2019

Tüm Türkiye’yi sarsan ve medyaya yansıyan görüntüleri ile izleyen herkesin yüreğini dağlayan cinayete ilişkin Enerji Bir-Sen yazılı bir açıklama yaptı.

Bugün, Kırıkkale’de eski eşinin vahşice katlettiği Emine Bulut’un ölüm anının kameralara yansıdığı kan donduran görüntülerle karşılaştık. Dört yıl önce eşinden boşanan Emine Bulut eski eşi tarafından vahşice katledildi. Katledilen insan “ölmek istemiyorum” diye feryat ederken on yaşındaki kızının “anne lütfen ölme” çığlığı yüreklerimizi dağladı. 

Vahşeti gerçekleştiren cani, karısının yeniden evlenmeyi düşündüğünü, çocuğunun velayeti için tartıştıklarını, kendisine hakaret edildiği için tahrik altında bu meşum fiili işlediğini ifade etmiştir. Ayrıca çocuklarının velayeti için tartıştıklarını söyleyen katil, bu vahşeti çocuğunun gözleri önünde gerçekleştirmiştir. Bu ifadelerin hiçbiri hakikatin üstünü örtemez. Zira vahşetin hiçbir mazur gerekçesi meşru savunması olamaz. 

Bu olay görüntüleri ile bir kez daha gördük ki toplumsal olarak üzerinde düşünmemiz gereken temel bazı problemlerimiz var. 

Katilin ifadesinde sığındığı argümanların cinayet sebebi olarak öldürme fiili ile ilişkilendirilmesi toplumsal olarak tel’in edilmelidir. Cani, ifadesinde eşinin yeniden evlenmek istemesini bir savunma olarak kullanmıştır. Evlilik ve aile kurumuna önem atfetmek ile aksi durumda boşanmayı bir trajediye dönüştürmeyi birbirinin kaçınılmaz sonucu olarak gören zihniyeti toplumsal olarak şiddetle reddetmekle yükümlüyüz. Evlilik taraflar arasında hayatın birlikte paylaşılacağı bir müessesenin tesisi için bir sözleşmedir. Bu sözleşme taraflar arasında bir mülkiyet ilişkisi doğurmaz. Çarpık bir zihnin ürünü olan eş-mülkiyet ilişkisi boşanmadan sonra da sürdürülmektedir. Eski eşini kendi mülkü olarak gören Emine Bulut’un katili olan caninin bu davranışı işte bu çarpık bilinçaltının ürünüdür. 

Olayın görüntüleri bizlere yaşanan vahşeti tüm çıplaklığı ile gösterirken kan donduran bir şeyi daha göstermiştir ki, maktüle yardım etmek ile vahşeti görüntülemek arasında kalan bir insanlık durumu ile karşı karşıyayız. Ki maktulün yakınları bu olay gerçekleşirken etraftakilerin duyarsızlığını ifade etmişlerdir. Bu bağlamda olayın cereyan ettiği esnada müdahale edilmemesi, toplumsal duyarlılığımızın geldiği noktayı işaret etmesi açısından trajik ve üzerinde düşünmemiz gereken önemli bir husustur.

Bir masumun canına kıymak bütün insanlığı katletmekle aynı şeydir. Tasarlayarak ve taammüden işlenen her cinayet gibi bu vahşeti ortaya koyan cani en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Asıl olanın ise, bu tür cinayetlere bizleri götüren sebepler neler ise bunların üzerinde ciddiyetle kafa yorup, bu sebepleri ortadan kaldıracak toplumsal gerçekliğimiz ve değerlerimizle uyumlu çalışmaların hayata geçirilmesidir. Nitekim bu toplumun anılan sebeplerle kan dökülmesine, başka canların yitip gitmesine tahammülü kalmamıştır. Önlem alınmazsa bu süreç ya toplumsal infialler ya da toplumsal tefessühle sonuçlanacaktır. 

Enerji Bir-Sen olarak yaşanan bu vahşette katledilen Emine Bulut’a Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yetkililerin bu vahşete tanık olarak büyük bir travmaya maruz kalan çocuğumuza destek olması gerektiği hususunu hayati, vahşet görüntülerine erişim yasağı konmasını olumlu bulmaktayız.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen