Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: Hakem Heyeti Hakemlik Yapmak Yerine Yeni Bir Müzakere Masası Açtı
04 Eylül 2019

Ulusal Kanal'a Konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul Hakem Heyetini eleştirerek “Kurul hakemlik yapmadı, uzlaşılan hakları yok saydı. Sonuç olarak memurlar mağdur edildi.” dedi.

5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanmasıyla Kamu İşveren Heyetinin tek taraflı tespit tutanağı tutarak, uzlaşmazlık raporu tutulması usulünü es geçip, süreci Hakem Heyetine taşıması ve Hakem Heyetinin masada uzlaşılan maddeleri görmezden gelerek yalnızca geçmiş döneme yönelik maddeleri görüşmesi ve Memur-Sen temsilcilerinin şerhlerine rağmen oyçokluğuyla karar almasıyla 3,2 Milyon kamu görevlisi ile 1,9 Milyon memur emeklisini mağdur ettiğini ifade eden Genel Başkan Tonbul, Ulusal Kanal’a verdiği röportajda Heyeti konuyu ele alış şekli ve yaklaşımı bakımından eleştirdi.

Tonbul, Heyet neye hakemlik edeceğini bile bilmiyordu eleştirisinde bulunan Tonbul “Memur-Sen ve bağlı sendikaların 20 günlük süreçte 800 maddelik tekliflerin büyük bir kısmında Kamu İşveren Heyetiyle uzlaştı. Fakat sürecin sonunda zam miktarında uzlaşılamamasının bedeli hizmet kollarına ödetilmek istendi. 4. Dönemdir süregelen bir Toplu Sözleşme kültürü var. Uzlaşmak kadar uzlaşamamak da müzakerelerin doğal bir sonucudur ancak bu dönemde Kamu İşveren Heyeti Başkanı Sn Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, uzlaşmazlık raporu tutturmadan, yalnızca tespit tutanağıyla 800 maddenin tamamında uzlaşamadık diyerek süreci Hakem Heyetine sevk etti.

HAKEM HEYETİ HAKEMLİK YAPMAK YERİNE YENİ BİR MÜZAKERE MASASI AÇTI

Hakem Heyetinin uzlaşılan maddeleri kabul edip, uzlaşılamayan maddelere hakemlik etmesi gerekirken sıfırdan başlayarak yeni bir müzakere süreci başlatmasının taraflı bir yaklaşım olduğunu ifade eden Tonbul “Hakem Heyeti ‘ben bunu uygun görüyorum’ şeklinde bir yaklaşımla hakemlikten ziyade noterlik yapmış oldu” şeklinde konuştu.

Hizmet kolu görüşmelerinde birçok yeni ve kapsamı genişletilmek istenen maddede uzlaşıya vardıklarını ifade eden Genel Başkan Tonbul “Enerji, Sanayi ve Ma3dencilik hizmet kolunda görüştüğümüz taleplerimizin büyük çoğunluğunu masada Kamu İşveren Heyetiyle uzlaşarak kazanıma dönüştürmüştük ve imza atma aşamasına getirmiştik. Toplu Sözleşme imzalayacakken bırakın uzlaşmazlık tutanağını, tespit tutanağı imzalamakla karşı karşıya kaldık. Hizmet kolları Toplu Sözleşmelerinin imzalanmasını genel zammın imzalanması şartına bağlanması Memur-Sen teşkilatlarının asla kabul etmeyeceği bir oldu bittiye getirme çabası olmuştur” dedi.

5 günlük Hakem Kurulu görüşmelerinde heyetin tavrının Kamu İşveren Heyetinin tavrını olduğu gibi masaya aktarmaktan öteye geçmediğini ve kamuoyu nezdinde Hakem Heyetinin güvenilirliğinin ve adaletinin sorgulanır bir noktaya geldiğini vurgulayan Tonbul “20 günlük emeği görmezden gelerek, uzlaşılan maddelere uzlaşılmadı denmesi zaten kamuoyu vicdanını derinden yaralamışken, 5 günlük Hakem Heyeti sürecinde de aynı tavır ve yaklaşımla yeni taleplerin tamamını yok sayarak yalnızca 4. Dönem Toplu Sözleşmede elde edilen kazanımlar üzerinden ‘oyçokluğuyla’ değerlendirmede bulunan Hakem Heyeti güvenilirliğini ve adaletli yaklaşımını sorgulanır bir noktaya taşıdı. Hakemlik yalnızca bir tarafın doğrularını gerçeklerini görmek değil, iki tarafın da mağduriyetlerini gözeterek hakkaniyetli bir yaklaşımla çözüm üretmektir. Fakat biz bu süreçte maalesef bunu görememiş olduk.” ifadelerini kullandı.

 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen