Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: Hakem Heyeti Hakemlik Yapmak Yerine Yeni Bir Müzakere Masası Açtı
04 Eylül 2019

Ulusal Kanal'a Konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul Hakem Heyetini eleştirerek “Kurul hakemlik yapmadı, uzlaşılan hakları yok saydı. Sonuç olarak memurlar mağdur edildi.” dedi.

5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanmasıyla Kamu İşveren Heyetinin tek taraflı tespit tutanağı tutarak, uzlaşmazlık raporu tutulması usulünü es geçip, süreci Hakem Heyetine taşıması ve Hakem Heyetinin masada uzlaşılan maddeleri görmezden gelerek yalnızca geçmiş döneme yönelik maddeleri görüşmesi ve Memur-Sen temsilcilerinin şerhlerine rağmen oyçokluğuyla karar almasıyla 3,2 Milyon kamu görevlisi ile 1,9 Milyon memur emeklisini mağdur ettiğini ifade eden Genel Başkan Tonbul, Ulusal Kanal’a verdiği röportajda Heyeti konuyu ele alış şekli ve yaklaşımı bakımından eleştirdi.

Tonbul, Heyet neye hakemlik edeceğini bile bilmiyordu eleştirisinde bulunan Tonbul “Memur-Sen ve bağlı sendikaların 20 günlük süreçte 800 maddelik tekliflerin büyük bir kısmında Kamu İşveren Heyetiyle uzlaştı. Fakat sürecin sonunda zam miktarında uzlaşılamamasının bedeli hizmet kollarına ödetilmek istendi. 4. Dönemdir süregelen bir Toplu Sözleşme kültürü var. Uzlaşmak kadar uzlaşamamak da müzakerelerin doğal bir sonucudur ancak bu dönemde Kamu İşveren Heyeti Başkanı Sn Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, uzlaşmazlık raporu tutturmadan, yalnızca tespit tutanağıyla 800 maddenin tamamında uzlaşamadık diyerek süreci Hakem Heyetine sevk etti.

HAKEM HEYETİ HAKEMLİK YAPMAK YERİNE YENİ BİR MÜZAKERE MASASI AÇTI

Hakem Heyetinin uzlaşılan maddeleri kabul edip, uzlaşılamayan maddelere hakemlik etmesi gerekirken sıfırdan başlayarak yeni bir müzakere süreci başlatmasının taraflı bir yaklaşım olduğunu ifade eden Tonbul “Hakem Heyeti ‘ben bunu uygun görüyorum’ şeklinde bir yaklaşımla hakemlikten ziyade noterlik yapmış oldu” şeklinde konuştu.

Hizmet kolu görüşmelerinde birçok yeni ve kapsamı genişletilmek istenen maddede uzlaşıya vardıklarını ifade eden Genel Başkan Tonbul “Enerji, Sanayi ve Ma3dencilik hizmet kolunda görüştüğümüz taleplerimizin büyük çoğunluğunu masada Kamu İşveren Heyetiyle uzlaşarak kazanıma dönüştürmüştük ve imza atma aşamasına getirmiştik. Toplu Sözleşme imzalayacakken bırakın uzlaşmazlık tutanağını, tespit tutanağı imzalamakla karşı karşıya kaldık. Hizmet kolları Toplu Sözleşmelerinin imzalanmasını genel zammın imzalanması şartına bağlanması Memur-Sen teşkilatlarının asla kabul etmeyeceği bir oldu bittiye getirme çabası olmuştur” dedi.

5 günlük Hakem Kurulu görüşmelerinde heyetin tavrının Kamu İşveren Heyetinin tavrını olduğu gibi masaya aktarmaktan öteye geçmediğini ve kamuoyu nezdinde Hakem Heyetinin güvenilirliğinin ve adaletinin sorgulanır bir noktaya geldiğini vurgulayan Tonbul “20 günlük emeği görmezden gelerek, uzlaşılan maddelere uzlaşılmadı denmesi zaten kamuoyu vicdanını derinden yaralamışken, 5 günlük Hakem Heyeti sürecinde de aynı tavır ve yaklaşımla yeni taleplerin tamamını yok sayarak yalnızca 4. Dönem Toplu Sözleşmede elde edilen kazanımlar üzerinden ‘oyçokluğuyla’ değerlendirmede bulunan Hakem Heyeti güvenilirliğini ve adaletli yaklaşımını sorgulanır bir noktaya taşıdı. Hakemlik yalnızca bir tarafın doğrularını gerçeklerini görmek değil, iki tarafın da mağduriyetlerini gözeterek hakkaniyetli bir yaklaşımla çözüm üretmektir. Fakat biz bu süreçte maalesef bunu görememiş olduk.” ifadelerini kullandı.

 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Dumlupınar Şube Başkan Yardımcımız Yılmaz Yıldırım’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.Tel: 0(546) 233 14 94
18 Ocak 2020

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen