Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: Hakem Heyeti Hakemlik Yapmak Yerine Yeni Bir Müzakere Masası Açtı
04 Eylül 2019

Ulusal Kanal'a Konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul Hakem Heyetini eleştirerek “Kurul hakemlik yapmadı, uzlaşılan hakları yok saydı. Sonuç olarak memurlar mağdur edildi.” dedi.

5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanmasıyla Kamu İşveren Heyetinin tek taraflı tespit tutanağı tutarak, uzlaşmazlık raporu tutulması usulünü es geçip, süreci Hakem Heyetine taşıması ve Hakem Heyetinin masada uzlaşılan maddeleri görmezden gelerek yalnızca geçmiş döneme yönelik maddeleri görüşmesi ve Memur-Sen temsilcilerinin şerhlerine rağmen oyçokluğuyla karar almasıyla 3,2 Milyon kamu görevlisi ile 1,9 Milyon memur emeklisini mağdur ettiğini ifade eden Genel Başkan Tonbul, Ulusal Kanal’a verdiği röportajda Heyeti konuyu ele alış şekli ve yaklaşımı bakımından eleştirdi.

Tonbul, Heyet neye hakemlik edeceğini bile bilmiyordu eleştirisinde bulunan Tonbul “Memur-Sen ve bağlı sendikaların 20 günlük süreçte 800 maddelik tekliflerin büyük bir kısmında Kamu İşveren Heyetiyle uzlaştı. Fakat sürecin sonunda zam miktarında uzlaşılamamasının bedeli hizmet kollarına ödetilmek istendi. 4. Dönemdir süregelen bir Toplu Sözleşme kültürü var. Uzlaşmak kadar uzlaşamamak da müzakerelerin doğal bir sonucudur ancak bu dönemde Kamu İşveren Heyeti Başkanı Sn Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, uzlaşmazlık raporu tutturmadan, yalnızca tespit tutanağıyla 800 maddenin tamamında uzlaşamadık diyerek süreci Hakem Heyetine sevk etti.

HAKEM HEYETİ HAKEMLİK YAPMAK YERİNE YENİ BİR MÜZAKERE MASASI AÇTI

Hakem Heyetinin uzlaşılan maddeleri kabul edip, uzlaşılamayan maddelere hakemlik etmesi gerekirken sıfırdan başlayarak yeni bir müzakere süreci başlatmasının taraflı bir yaklaşım olduğunu ifade eden Tonbul “Hakem Heyeti ‘ben bunu uygun görüyorum’ şeklinde bir yaklaşımla hakemlikten ziyade noterlik yapmış oldu” şeklinde konuştu.

Hizmet kolu görüşmelerinde birçok yeni ve kapsamı genişletilmek istenen maddede uzlaşıya vardıklarını ifade eden Genel Başkan Tonbul “Enerji, Sanayi ve Ma3dencilik hizmet kolunda görüştüğümüz taleplerimizin büyük çoğunluğunu masada Kamu İşveren Heyetiyle uzlaşarak kazanıma dönüştürmüştük ve imza atma aşamasına getirmiştik. Toplu Sözleşme imzalayacakken bırakın uzlaşmazlık tutanağını, tespit tutanağı imzalamakla karşı karşıya kaldık. Hizmet kolları Toplu Sözleşmelerinin imzalanmasını genel zammın imzalanması şartına bağlanması Memur-Sen teşkilatlarının asla kabul etmeyeceği bir oldu bittiye getirme çabası olmuştur” dedi.

5 günlük Hakem Kurulu görüşmelerinde heyetin tavrının Kamu İşveren Heyetinin tavrını olduğu gibi masaya aktarmaktan öteye geçmediğini ve kamuoyu nezdinde Hakem Heyetinin güvenilirliğinin ve adaletinin sorgulanır bir noktaya geldiğini vurgulayan Tonbul “20 günlük emeği görmezden gelerek, uzlaşılan maddelere uzlaşılmadı denmesi zaten kamuoyu vicdanını derinden yaralamışken, 5 günlük Hakem Heyeti sürecinde de aynı tavır ve yaklaşımla yeni taleplerin tamamını yok sayarak yalnızca 4. Dönem Toplu Sözleşmede elde edilen kazanımlar üzerinden ‘oyçokluğuyla’ değerlendirmede bulunan Hakem Heyeti güvenilirliğini ve adaletli yaklaşımını sorgulanır bir noktaya taşıdı. Hakemlik yalnızca bir tarafın doğrularını gerçeklerini görmek değil, iki tarafın da mağduriyetlerini gözeterek hakkaniyetli bir yaklaşımla çözüm üretmektir. Fakat biz bu süreçte maalesef bunu görememiş olduk.” ifadelerini kullandı.

 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
     


Duyurular

EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşyeri Temsilcimiz ve İşletme Müdür Yardımcısı Muammer Töngel’in kayınpederi Hacı Hasan Ateşer vefat etmiştir. Cenazesi 17 Eylül Salı günü Havza Taşkaracaören Mahallesinde ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin.
17 Eylül 2019

GAP Şube Sekreterimiz (Şanlıurfa) Yılmaz CAN hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Cenaze 13 Eylül Cuma akşamı yatsı namazından sonra Akçakale Merkez Camisinden kaldırılacaktır. (Taziye Akçakale’de olacak)
13 Eylül 2019

Enerji Bir-Sen Fırat Şubesi Kadın Kolları Başkanımız Gülcan Aktürk’ün kardeşi vefat etmiştir. Cenaze bugün öğle namazına müteakip Abdullahpaşa Batı Sitesi Camisinden kaldırılarak Güntaşı köyüne defnedilecektir. Taziye yeri: Abdullahpaşa Batı Sitesi Camii taziye evi. Genç yaşta hayatını kaybeden kardeşimize Allah'tan rahmet diler, yakınlarına sabırlar diliyoruz.
28 Ağustos 2019

Malatya İl Başkanımız Adnan Gökhan'ın Annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, Başkanımıza ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Taziye Malatya merkezde olacaktır. Tel:0 532 554 27 54
12 Temmuz 2019

Menderes Şube Başkanımız Musa Çetler’in kayınbabası Yusuf Deniz vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Cenaze 20 Mayıs Salı günü ikindi namazını müteakip Denizli, Bekilli ilçesi Poyrazlı köyünde defnedilecektir.
21 Mayıs 2019

Çorum Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü üyemiz A. Hikmet Şelen’in annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.
09 Mayıs 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın İlhan ŞİMŞEK’in kayınvalidesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Sayın Hüsnü BACAK’ın annesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
24 Şubat 2019

Enerji Bir-Sen üyelerine özel indirimli kuru temizleme anlaşması. Ender Kuru Temizleme indirimli fiyat listesi: Takım Elbise: 15TL, Ceket, 9TL, Pantolon, 6TL, Gömlek 5TL, Kazak 6TL, Etek 6TL, Palto 15TL, Kaban 15TL, Mont 15TL, Elyaf Yorgan 20TL, Battaniye 15TL. Adres: Necatibey Cd. No:86/A Kızılay, Fevziçakmak-2 Sk. No:38/A-B Kızılay Tel: 0312 230 10 81-70
28 Eylül 2018

Enerji Bir-Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Çayır’ın babası vefat etmiştir. Cenazesi bugün (24.09.2018 Pazartesi) öğle namazına müteakip Çubuk Mutluköy’de defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.
24 Eylül 2018

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen