Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: Devlet Kaşıkla Verdiğini Kepçeyle Almamalı
11 Kasım 2019

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, yeniden değerleme oranı ve vergi dilimleri hakkında açıklamalarda bulunarak “Devlet Toplu Sözleşmede kaşıkla verdiği yüzde 4+4’lük artışı, yüzde 22,58’lik yeniden değerleme oranı kepçesiyle geri almamalı. Son 3 yıl içinde enflasyonla birlikte memurun maaşı hızla erimeye devam ederken ‘Memurumuzu enflasyona ezdirmedik’ söylemi gerçekliğini yitirdi” dedi.

Maliye, büyük şirketlerden tahsil edemediği, indirime ve yapılandırmaya götürdüğü milyarlarca liralık vergi alacağından doğan açığı ücretlilerin maaşından kapatamaya çalıştıkça vergi adaletsizliğine olan tepkiler büyümeye devam edecek.

Vergisi maaşlarından hatta 2,26 TL’lik fazla çalışma ücretinden bile doğrudan kesilen, vergi affına veya indirimine tabi tutulmayan ve devletin vergi gelirleri içinde de önemli kalemi oluşturan kamu görevlilerinin üzerindeki vergi yükü her geçen yıl daha da ağırlaşmaktadır.

KAMU GÖREVLİLERİ YÜKSEK VERGİ YÜKÜ ALTINDA EZİLİYOR

Vergi dilimlerinde yapılan değişiklik ve yüzde 22,58 olarak açıklanan yeniden değerlendirme oranı hakkında açıklamalardan bulunan Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul açıklamasında “Geçtiğimiz günlerde yüzde 22,58 olarak açıklanan yeniden değerleme oranı ve 10 aylık enflasyonun 10,59 olarak açıklanmasıyla birlikte bir kez daha görülmüştür ki kamu görevlilerinin Toplu Sözleşmede 2019 için elde ettiği 4+5’lik zam miktarı şimdiden eridi. Her ne kadar maliye kesiminden “enflasyon düşüyor” denilse de memurun aldığı maaş, her gün gerek enflasyon gerekse de vergilerden kaynaklı olarak alım gücünü yitirmeye devam ediyor.

Toplu Sözleşme masasında yarım puanın bile günlerce tartışıldığı, yüzlerce gerekçe öne sürülüp verilmediği bir zeminde, 2016 yılında yüzde 3,83 olan yeniden değerleme oranı 2019’da yüzde 22,58’e kolaylıkla çıkarılmıştır. Yeniden değerleme oranıyla birlikte artan vergi yükü memurun belini bükmektedir.

Elektrik, doğalgaz, çay, şeker, ulaşım gibi kalemlere yapılan zamlar yetmezmiş gibi, vatandaştan alınan vergilere yapılan yüksek miktarlardaki zamlar milletin sırtındaki yükü daha da ağırlaştırmakta. Bizim milletimiz ‘Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır’ ahlakını benimsemiş bir toplum olmasına rağmen gelir vergisi, emlak vergisi, KDV, ÖTV, MTV gibi birçok vergi memurun alım gücünü iyice zayıflatmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

GERÇEK ‘VERGİ ŞAMPİYONU’ BORDROLU ÇALIŞANLARDIR

Bordrolu çalışanların maaşından kesilen gelir vergisinin, devletin en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu ifade eden Tonbul, “2018 yılında çalışanlardan ve işverenlerden alınan vergiler kıyaslandığında gerçek ‘vergi şampiyonu’nun bordrolu çalışanlar olduğunu görüyoruz” dedi.

2018 Yılı Kesinleşmiş Vergi Gelirleri

Bordrolu Ücretlilerden Kesilen Gelir Vergisi

83,3 Milyar TL

İşverenlerin Ödediği Gelir/Kurumlar Vergisi

78,6 Milyar TL

KDV ve ÖTV

312,3 Milyar TL

Toplam Tahsil Edilen Vergi Geliri

621,3 Milyar TL

 

"MEMURUMUZU ENFLASYONA EZDİRMEDİK” SÖYLEMİ GERÇEKLİĞİNİ YİTİRDİ

Toplu Sözleşmede memura yapılan zamla, Devletin kendi alacaklarına yaptığı zammın kıyaslanması gerektiğine dikkat çeken Tonbul, “Devlet, Toplu Sözleşmede kaşıkla verdiği yüzde 4+4’e karşılık, yüzde 22,58’lik yeniden değerleme oranını kepçe gibi kullanarak verdiğini fazla fazla geri alıyor. Son 3 yıl içinde enflasyonla birlikte memurun maaşı hızla erimeye devam ederken “Memurumuzu enflasyona ezdirmedik” söylemi geçerliliğini çoktan yitirdi.

2019’da yüzde 15 ve yüzde 20'lik vergi dilimlerinde, yüzde 27 ve yüzde 35'lik vergi dilimleriyle aynı oranda artış yapılmamış olması, ilk dilimlerden ekonomik olarak daha çok etkilenen düşük ücretli kamu görevlilerini, özellikle de brüt maaş üzerinden gelir vergisine tabi tutulan sözleşmeli personeli mağdur etmenin de ötesinde fakirleştiriyor.

Geçen yıl olduğu gibi gelir vergisi dilimlerinde artış oranlarının yeniden değerleme oranından daha düşük tutulması gibi bir durumun bu yıl da tekrar etmesi durumunda toplumda vergi adaletsizliğine olan inancı artıracağı gibi ekonomik ve sosyal dengeyi de zora sokmaya devam edecektir.” şeklinde konuştu.

MEMUR, ŞEHİR DIŞI GÖREVİN MASRAFLARINI CEBİNDEN ÖDÜYOR

2019 yılı için belirlenmiş olan kamu görevlilerine yeme, içme, yol ve konaklama gibi masraflarını karşılaması için ödenen harcırah tutarları kadro derecesi 1-4 arasında olanlar için yüzde 8,78’lik bir zam oranıyla artırılarak 43,35TL olarak 2020’de ödenecek.

HARCIRAH

2019

2020

Artış Oranı

Yeniden Değerleme Oranına Göre Artması Durumunda

Ek Göstergesi 8000 ve Daha Yukarı Olanlar (1)

51,60 TL

56,10 TL

%8,73

62,76 TL

Ek Göstergesi 5800 (dâhil) – 8000 (Hariç) Olanlar

48,15 TL

52,35 TL

%8,73

59,02 TL

Ek Göstergesi 3000 (dâhil) – 5800 (hariç) Olanlar

45,20 TL

49,15 TL

%8,74

55,40 TL

Kadro Derecesi 1- 4 Olanlar

39,85 TL

43,35 TL

%8,78

48,84 TL

Kadro Derecesi 5 – 15 olanlar

38,75 TL

42,15 TL

%8,78

47,49 TL


Tonbul, ödenecek olan bu tutarlar kamu görevlilerinin yeme, içme, yol ve konaklama gibi harcamalarının yanında enflasyon kaynaklı ciddi fiyat artışları da dikkate alındığında kamu görevlilerinin çoğu giderlerini cebinden karşıladığını ve görevini yerine getirirken görevini hakkıyla yerine getirmeyi düşündüğü kadar aldıkları harcırahla zorunlu harcamalarını nasıl karşılayacağını, ne kadarını cebinden ödemek zorunda kalacağını kara kara düşündüğünü ifade etti.

Yeniden değerleme oranı dikkate alınsa dahi harcırah tutarlarının yetersiz kaldığını ifade eden Tonbul “Görev icabı şehir dışına çıkan bir memur günlük 40 lirayla kaç öğün yemek yiyebilecek, ulaşımını ve konaklama ihtiyacını bu miktarla nasıl karşılayabilecek? Memur, masrafları nasıl karşılayacağına değil işine odaklanmalı. Fakat verilen miktarları ve piyasa fiyatlarını karşılaştırdığımızda görüyoruz ki memurlar aradaki farkı bizzat cebinden ödemeye mahkûm oluyor.” dedi.

 

2019

2020

Artış Oranı

Yeniden Değerleme Oranına Göre Artması Durumunda

5. Dönem Toplu Sözleşme Talebimiz

Fazla Çalışma Ücreti

2,13 TL

2,26 TL

%6,10

2,61 TL

40 Gösterge Rakamı (5,53 TL)


“Kamu görevlileri için fazla çalışma ücreti 2020 yılı için yüzde 6,10’luk artışla saat başına 2,26 TL olarak belirlendi. Bu miktar yıllardır sembolik bir ödemenin ötesine bir türlü geçirilemedi. Bir örnekle izah etmek gerekirse “3 saat fazla mesai yapan bir kamu görevlisi saat başı alacağı 2,26 TL’lik ücretle elde ettiği 6,78 TL’yi geç saatte işten çıktığı için kaçırdığı servis yerine otobüse, dolmuşa mı harcasın yoksa evinde yiyemediği, dışarda yemek zorunda kaldığı akşam yemeğine mi harcasın?” diyen Tonbul, “Kamu görevlileri artık bunları düşünmek zorunda bırakılmamalı. Memur, geçim sıkıntısıyla cebelleşirken verimlilikten ve performanstan bahsetmek biraz afaki kalıyor. Bugün asgari ücretli bir çalışanın bile aldığı 1 saatlik ücret 8,97 TL iken daha fazla çalışıp daha fazla gelir elde etmek isteyen bir kamu görevlisinin alacağı ücret saatlik 2,13 TL’yi geçmiyor. Cebinden yapacağı masraf da cabası. Adaletli bir yaklaşımı ve ülke ekonomisinin gerçeklerini dikkate aldığımızda emeğin değerini düşüren bu rakamları hakkaniyetli bulmamız mümkün değil. Evet, enflasyon sürekli düşüyor ama düşen enflasyon sadece kağıt üzerinde kalıyor. Vatandaş ne yazık ki çarşıda pazarda düşüşü halen hissedemedi. Yapılan zamlar geri alınmadı, halen yenileri gelmeye devam ediyor. Vergilerde yapılan artış ise memura yapılan zammın 5-6 kat üstünde.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen