Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna Başvurduk
23 Ağustos 2019

Memur-Sen ve bağlı 11 sendika uzlaşmazlıkla sonuçlanan 5. Dönem Toplu Sözleşme hakkında Kamu Görevlileri Hakem Heyetine başvurusu bugün itibariyle gerçekleştirdi. Başvuru sonrasında açıklamayı Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul yaptı. Tonbul, “Biz burada bir hukuksuzluk olduğu kanaatindeyiz. İtirazlarımızı yapacağız.” dedi.

Kamuoyunda günlerdir tartışılan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde hakem heyeti süreci başlıyor. Memur-Sen ve bağlı 11 sendika, bugün itibariyle hem hakem heyetine başvurusunu yaptı hem de Bakanlık tarafından yok sayılan ancak uzlaşılan maddeleri içeren tespit tutanaklarını sundu.

Her sendikanın genel başkanı tarafından yapılan başvuru sonrasında Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul kameralar karşısına geçti. Tonbul, bugün itibariyle hakem heyetine başvurduklarını belirterek hakem heyetinin sağduyu ile konuya yaklaşacaklarına olan güvenini ifade etti.2012 yılında gerçekleştirilen ilk toplu sözleşmeden bu yana bir toplu sözleşme kültürü ve hukuku oluştuğunu belirten Tonbul, gelinen noktada bu kültürün yok sayıldığının altını çizdi.
Tonbul, uzlaşılan maddelerin tutanak altına alınması gerektiği ısrarına olumlu dönüş alamadıklarını vurgulayarak “Bizim en baştan beri itiraz ettiğimiz bir konu vardı. Her hizmet kolunda görüşülen maddelerin kayıt altına alınması, ‘uzlaşıldı’ ya da ‘uzlaşılamadı’ gibi, daha sonra bunların bir tutanak altına alınmasına yönelik. Fakat bu toplu sözleşmede de kamu tarafının ‘biz verdiğimiz sözlerin arkasındayız, kayıtları biz tutuyoruz’ demesi üzerine tutulamadı. Hizmet kollarında yapılan müzakereler, bunlar son dakikaya, son gece sabah saat 7’ye kadar da devam etti. Ancak bu yapılan çalışmaların hepsi yok hükmünde sayıldı.”“20 Günlük Emek Hiçe Sayıldı”
Her hizmet kolunun ayrı bir toplu sözleşme hükmünde olduğunu belirten Tonbul, “Burada bir değil 12 tane hukuksuzluk yapıldı. Çünkü Toplu sözleşmelerin her biri birbirinden bağımsızdır. Geneli ilgilendiren konuyu Memur-Sen ve heyet başkanı Ali Yalçın tarafından bağıtlanır veya bağıtlanmaz. Her hizmet kolunda da sözleşmeler ayrı ayrı imzalanır. Geneli ilgilendiren konularda ister sendikalı olsun ister sendikasız her memur bundan faydalanır. Hizmet kolunda ise hizmet kolunda çalışan memurlar faydalanır. Bu toplantılara tek tek çağrılmamız gerekirken sadece Memur-Sen Konfederasyon başkanı çağrılmıştır.” şeklinde konuştu.Bazı sendikaların yapmış oldukları görüşmelerde imza atacak konuma geldiklerini ifade eden Tonbul, “Bu uyuşmazlık tutanağı tutulsaydı o anda uzlaşılan konular ve uzlaşılmayan konular, belki bazı sendikalar toplu sözleşme maddelerini imzalayacaklardı. Böyle bir kararımız da vardı. Ama gelinen noktada ‘ben yaptım oldu, ben dedim oldu’ tavrıyla 20 günlük emeği hiçe sayan bir durum var. İtirazlı kaydımızı düştük. Kamu işveren tarafı nasıl bir tespit tutanağı tutmuşsa biz de uzlaşılan ve uzlaşılmayan konularla ilgili kendi tutanağımızı kendimiz tuttuk Kamu hakem kuruluna vereceğiz. Kamu hakem kurulunun bunları geçmişte olduğu gibi kabul etmesi konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” diye konuştu.

“Kamu Heyeti Yüzdelik Zam Dışında Hiçbir Teklif Getirmedi”
Toplu sözleşmenin 20 milyona yakın insanı ilgilendirdiğini söyleyen Tonbul, “5 milyon kamu görevlisi ve emeklinin, aileleri ile düşündüğümüzde 20 milyon kişinin 2 yıllık emeği yok sayılıyor. Aslında toplu sözleşme kültürü siliniyor yeniden yazılmaya çalışılıyor. Kamu görevlilerinin 2 yıldır bekledikleri bir toplu sözleşme var. Bu insanların buradan elde edecekleri kazanımlar var. Bu kazanımlar 2 yıl boyunca yok hükmünde sayılırsa ebetteki bundan kimse mutlu olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kamu işvereninin masaya yalnızca yüzdelik zammı getirdiğini söyleyen Tonbul, “3600 ek gösterge, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi gibi pek çok konu gündeme getirilmedi. Ancak kamu heyeti bize sadece yüzdelik zam konusunda bir teklif getirildi. Diğer konuların hiçbiri ile ilgili teklif gelmedi. Bizim masaya getirdiğimiz bazı maddelerde bize şu dahi söylenilmeye çalışıldı, daha önceki kazanımlar da elden gider gibi şeyler konuşuldu. Fakat Sayın Bakan eski kazanımların korunacağını daha sonra beyan etti.” diye konuştu.

 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yahya Bozkurt'un annesi vefat etmiştir. Cenazesi 04 Aralık Çarşamba günü Havza ilçesinde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0531 976 11 22)
04 Aralık 2019

Samsun EÜAŞ Hasan Uğurlu HES İşletme Müdür Yardımcısı ve Yeşilırmak Şube Eski Başkan Yardımcımız Muammer Töngel'in kardeşi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Kasım Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kavak ilçesi Beybesli Mahallesi'nde defnedilecektir. Allah rahmet eylesin. (Tel: 0535 653 69 63)
18 Kasım 2019

Samsun Yük Tevzi Müdürlüğünde çalışan üyemiz Yavuz Türkdönmez`in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Samsun Büyük Cami’den ikindi namazına müteakip kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
14 Kasım 2019

Üyelerimizden, Kastamonu DSİ 23. Bölge Müdürlüğü Makina İmalat Şube Müdürümüz İbrahim Erol Ankara’da kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Kasım Perşembe günü Kastamonu’da defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
13 Kasım 2019

EÜAŞ İstanbul Doğalgaz Santrali İşletme Müdürlüklerinde İşletme Müdür Yardımcısı olarak görev yapan üyemiz Erdener Vuruk'un babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0532 549 41 97)
07 Kasım 2019

EÜAŞ Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Osman Günay'ın kayınbabası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel:0 505 709 57 61)
07 Kasım 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
17 Ekim 2019

Sivas DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Cengiz YURTSEVEN' in annesi vefat etmiştir. Cenazesi 18 Ekim Cuma namazına müteakip Gürün ilçesi Yukarısuçatı Mahallesinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
17 Ekim 2019

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Gürkan Kaya’nın Anneannesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Ekim 2019

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen