Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna Başvurduk
23 Ağustos 2019

Memur-Sen ve bağlı 11 sendika uzlaşmazlıkla sonuçlanan 5. Dönem Toplu Sözleşme hakkında Kamu Görevlileri Hakem Heyetine başvurusu bugün itibariyle gerçekleştirdi. Başvuru sonrasında açıklamayı Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul yaptı. Tonbul, “Biz burada bir hukuksuzluk olduğu kanaatindeyiz. İtirazlarımızı yapacağız.” dedi.

Kamuoyunda günlerdir tartışılan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde hakem heyeti süreci başlıyor. Memur-Sen ve bağlı 11 sendika, bugün itibariyle hem hakem heyetine başvurusunu yaptı hem de Bakanlık tarafından yok sayılan ancak uzlaşılan maddeleri içeren tespit tutanaklarını sundu.

Her sendikanın genel başkanı tarafından yapılan başvuru sonrasında Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul kameralar karşısına geçti. Tonbul, bugün itibariyle hakem heyetine başvurduklarını belirterek hakem heyetinin sağduyu ile konuya yaklaşacaklarına olan güvenini ifade etti.2012 yılında gerçekleştirilen ilk toplu sözleşmeden bu yana bir toplu sözleşme kültürü ve hukuku oluştuğunu belirten Tonbul, gelinen noktada bu kültürün yok sayıldığının altını çizdi.
Tonbul, uzlaşılan maddelerin tutanak altına alınması gerektiği ısrarına olumlu dönüş alamadıklarını vurgulayarak “Bizim en baştan beri itiraz ettiğimiz bir konu vardı. Her hizmet kolunda görüşülen maddelerin kayıt altına alınması, ‘uzlaşıldı’ ya da ‘uzlaşılamadı’ gibi, daha sonra bunların bir tutanak altına alınmasına yönelik. Fakat bu toplu sözleşmede de kamu tarafının ‘biz verdiğimiz sözlerin arkasındayız, kayıtları biz tutuyoruz’ demesi üzerine tutulamadı. Hizmet kollarında yapılan müzakereler, bunlar son dakikaya, son gece sabah saat 7’ye kadar da devam etti. Ancak bu yapılan çalışmaların hepsi yok hükmünde sayıldı.”“20 Günlük Emek Hiçe Sayıldı”
Her hizmet kolunun ayrı bir toplu sözleşme hükmünde olduğunu belirten Tonbul, “Burada bir değil 12 tane hukuksuzluk yapıldı. Çünkü Toplu sözleşmelerin her biri birbirinden bağımsızdır. Geneli ilgilendiren konuyu Memur-Sen ve heyet başkanı Ali Yalçın tarafından bağıtlanır veya bağıtlanmaz. Her hizmet kolunda da sözleşmeler ayrı ayrı imzalanır. Geneli ilgilendiren konularda ister sendikalı olsun ister sendikasız her memur bundan faydalanır. Hizmet kolunda ise hizmet kolunda çalışan memurlar faydalanır. Bu toplantılara tek tek çağrılmamız gerekirken sadece Memur-Sen Konfederasyon başkanı çağrılmıştır.” şeklinde konuştu.Bazı sendikaların yapmış oldukları görüşmelerde imza atacak konuma geldiklerini ifade eden Tonbul, “Bu uyuşmazlık tutanağı tutulsaydı o anda uzlaşılan konular ve uzlaşılmayan konular, belki bazı sendikalar toplu sözleşme maddelerini imzalayacaklardı. Böyle bir kararımız da vardı. Ama gelinen noktada ‘ben yaptım oldu, ben dedim oldu’ tavrıyla 20 günlük emeği hiçe sayan bir durum var. İtirazlı kaydımızı düştük. Kamu işveren tarafı nasıl bir tespit tutanağı tutmuşsa biz de uzlaşılan ve uzlaşılmayan konularla ilgili kendi tutanağımızı kendimiz tuttuk Kamu hakem kuruluna vereceğiz. Kamu hakem kurulunun bunları geçmişte olduğu gibi kabul etmesi konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” diye konuştu.

“Kamu Heyeti Yüzdelik Zam Dışında Hiçbir Teklif Getirmedi”
Toplu sözleşmenin 20 milyona yakın insanı ilgilendirdiğini söyleyen Tonbul, “5 milyon kamu görevlisi ve emeklinin, aileleri ile düşündüğümüzde 20 milyon kişinin 2 yıllık emeği yok sayılıyor. Aslında toplu sözleşme kültürü siliniyor yeniden yazılmaya çalışılıyor. Kamu görevlilerinin 2 yıldır bekledikleri bir toplu sözleşme var. Bu insanların buradan elde edecekleri kazanımlar var. Bu kazanımlar 2 yıl boyunca yok hükmünde sayılırsa ebetteki bundan kimse mutlu olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kamu işvereninin masaya yalnızca yüzdelik zammı getirdiğini söyleyen Tonbul, “3600 ek gösterge, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi gibi pek çok konu gündeme getirilmedi. Ancak kamu heyeti bize sadece yüzdelik zam konusunda bir teklif getirildi. Diğer konuların hiçbiri ile ilgili teklif gelmedi. Bizim masaya getirdiğimiz bazı maddelerde bize şu dahi söylenilmeye çalışıldı, daha önceki kazanımlar da elden gider gibi şeyler konuşuldu. Fakat Sayın Bakan eski kazanımların korunacağını daha sonra beyan etti.” diye konuştu.

 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Sivas İl Başkan Yardımcımız Zekeriya SARITAŞ'ın kayınbabası vefat etmiştir. Cenazesi 1 Nisan Çarşamba günü 15.00'te Yukarı Tekke Mezarlığından kaldırılacaktır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
01 Nisan 2020

DSİ Kırşehir 122. Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Dönüş Akçakaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi Kaman Demirli köyünde öğle namazına müteakip kaldırılacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 546 835 68 56)
14 Mart 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen