Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Tonbul: Salgınla Mücadelede Kamu Görevlilerinin Katkısı Çok Büyük
30 Haziran 2020

KonTV’de Çetin Altan’ın hazırlayıp sunduğu “Ankara Konuşuyor” adlı programa canlı yayın konuğu olarak katılan Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

KonTV’de gazeteci Çetin Altan’ın hazırlayıp sunduğu “Ankara Konuşuyor” adlı programa canlı yayın konuğu olarak katılan Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul koronavirüs salgını başta olmak üzere çalışma hayatına ilişkin gündem başlıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Genel Başkan Tonbul koronavirüs sürecine değinerek “Etkisini tüm dünyada biyolojik, ekonomik ve sosyolojik açıdan ağır bir şekilde gösteren koronavirüs salgını ülkemizde büyük bir mücadele verilerek çok ciddi boyutlara ulaşmadan örnek olacak bir noktaya getirildi. Bu mücadelede kamu görevlilerinin payı sanıldığından çok daha fazla. Devletin sahadaki hizmet kapasitesi ve gücünü temsil eden memurlarımız; hastanelerdeki mücadeleden sokaklardaki asayişe, vefa sosyal destek gruplarından mevcut kamu hizmetlerinin aksamadan devamına kadar her alanda vatandaşa hizmetin sekteye uğramadan devamını sağlamıştır. Bazı kesimlerin “memur sayısı çok fazla” söylemi moral bozmaktan öteye geçmiyor, faydası olmadığı gibi zarar veren bu söylem yerine memur sayısını artırarak daha etkin hizmetler üretmenin ülkemize ve milletimize fayda sağladığı açıkça ortadadır” ifadelerini kullandı.

SALGINLA MÜCADELEDE KATKISI ORTADA OLAN ŞEKER FABRİKALARIMIZ ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINDAN ÇIKARILMALI

Tonbul “Koronavirüsle birlikte bir kez daha gördük ki iç piyasada üretilmeyen her ürün bizi dışa bağımlılığın ötesinde insan hayatının önemi açısından geriye düşürüyor. Salgınla mücadelede önemli roller üstlenen hizmet kolu kurumlarımız var, bunlar içinde Şeker Fabrikaları maalesef negatif olarak ayrışıyor. Etil alkol üretiminde çok önemli katkıları olan Şeker Fabrikaları maalesef halen özelleştirme kapsamından çıkarılmadı. Ülkesine katma değer katan fabrikalarımız bir an önce özelleştirme kapsamından çıkarılıp daha aktif bir konuma çekilmelidir” dedi.

YENİ NORMALİN NASIL OLACAĞI BELİRSİZ

Koronavirüs salgınının pik noktası ülkemizde kırılmış olsa da kurallara uyulmadığı her an tekrar ikinci bir dalganın yaşanacağına dikkat çeken Tonbul “Salgın ülkemizde tamamen bitse dahi küresel bir dünyada sonsuza dek sınırları dışa kapatmak mümkün değil. Bu da korona başta olmak üzere yaşanması muhtemel başka salgınların da tehdit olarak devam edeceğini gösteriyor. Ramazan Bayramından sonra “Yeni Normal” olarak adlandırılan bir sürece girmiş olduk. Normalleşeme sürecinde uymamız gereken kurallar belli fakat toplumda bu sürecin yakın zamanda biteceğine, eski yaşantıya dönüleceğine dair bir beklenti var. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Dünya Sağlık Örgütü vb. kuruluşların açıklamaları ile toplumda oluşan beklentiler uyuşmuyor. Bu sorun kamuya da yansıyor. Yakın zamanda etkileri geçmeyecek bir süreç olan salgın ortamında “Yeni Normal” kamuda ve özel sektörde net bir şekilde, uzun soluklu planlar çerçevesinde ortaya konulmalıdır” şeklinde konuştu.

YENİLENEBİLİR ENERJİ NOKTASINDA ÜLKEMİZ ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR ATTI

Tonbul “Eskiden gördüğümüzde büyük bir şaşkınlık ve hayranlıkla bahsettiğimiz rüzgar ve güneş enerjisi santrallerini Bugün ülkenin birçok şehrinde görmeniz çok sıradan bir konuya dönüştü. Günlük enerji arzının %35’i yenilenebilir enerjiden sağlanıyor. Bu enerji arzı noktasında ülkemizin dışa bağımlılığı azaltmanın yanı sıra doğaya olan sorumluluğun gereği olarak da oldukça sevindirici” dedi.

SÖZLEŞMELİ İSTİHDAM KAMU HİZMETLERİNDE KALICI BİR ÇÖZÜM DEĞİL

Kamuda uzun yıllar sorun olan sözleşmeli istihdam modeli yapılan düzenlemeler sonrasında teoride tek tip gibi görünse de uygulamada kendi içinde yine gruplara ayrılıyor diyen Tonbul “Aynı işi yaptığı halde farklı özlük haklarına sahip olan personelin durunu adalete ve insan haklarına ters düşüyor. 4/C’nin kalkması sorunları çözmekte yetersiz kaldı. 4/B’nin alt kategorilerinde sorunlar aynı bir şekilde devam ediyor. Bu işin en hakkaniyetli çözümü tüm 4/B’li arkadaşlarımızın kadroya alınması olacaktır. Bunu her platformda tüm samimiyetimizle dile getirdik ve çözüme kavuşana dek takipçisi olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Tonbul “Torba yasayla meclisten geçen 6400 ek göstergeli genel müdürlerin görevden alınması sonrası özlük haklarında yaşanan malî kayıpların giderilmesi sendikal anlamda bizim için sevindiricidir ancak bu düzenleme 6400’le sınırlı kalmamalıydı, 2 yıldır kamuda büyük bir beklenti yaratan 3600 ek gösterge sözü de hayata geçirilmeliydi. Yalnızca polis, hemşire ve din görevlileri değil tüm kamu çalışanları için kapsayıcı bir ek gösterge çalışmasının tüm sosyal tarafları dinleyerek yapılması herkes için memnun edici bir sonuca vesile olacaktır” dedi.

 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen