Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Enerji Bir-Sen’den Doğum Yardımı Yönetmeliğinin Revizesi İçin Ombudsmanlık’a Başvuru
06 Temmuz 2020

Nüfus artışının teşviki için 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede 2015 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte yeni doğan bebeklere verilen doğum yardımı aradan geçen 5 yılın ardından hiç zam yapılmaması neticesinde eridi. Enerji Bir-Sen, konunun çözüme kavuşturulması için Kamu Denetçiliği Kurumuna (Ombudsmanlık) başvurarak Doğum Yardımı Yönetmeliğinin günümüz koşullarına göre revize edilmesini talep etti.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede 2015 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte “Yeni doğan bebeklerin ilk altını devletten” sloganıyla, yeni doğan ilk bebeğe 300TL, ikinci bebeğe 400TL, üçüncü ve sonraki doğan bebeklere 600TL verilerek “en az üç çocuk” politikası desteklenerek, genç ve dinamik ülke nüfus yapısının korunması amaçlanmıştı. Fakat aradan geçen 5 yılın sonunda enflasyon başta olmak üzere ekonomik etkenlerle birlikte eridi” ifadelerini kullandı.

Tonbul, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden ödenen 300TL ile 2015 yılında fiyatı 163 TL olan çeyrek altından yaklaşık 2 tane alınabilirken bugün fiyatı 640TL olan çeyrek altından yarım adet bile alınamıyor. 2015’ten bu yana tam 4 kart artan altın fiyatları bir yana dursun verilen 300TL; son yıllarda aşırı artan süt, mama ve bebek bezi fiyatları göz önünde bulundurulduğunda bir bebeğin 1 aylık ihtiyacını bile karşılayamaz hale gelmiştir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden karşılanan doğum yardımının ödeme tutarını artırmaya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı müştereken yetkilidir. İki bakanlığın bir araya gelerek, herhangi bir kanun veya yönetmelik değişikliğine ihtiyaç duymadan artırabileceği doğum yardımı ödemesi günümüz ekonomik koşullarını göz önünde bulundurularak yeniden revize edilmesi gerekmektedir” dedi.

"En az maaş artış oranı kadar düzenli zam yapılmalı"

Sabit bir miktar belirterek yürürlüğe alınan ve her sene değişiklik yapılması gereken ödeme kalemlerinde düzenlemelerin gecikmesi veya hiç yapılmamasının vatandaşı mağdur ettiğini belirten Tonbul “Emeklilere verilmeye başlanan bayram ikramiyelerinde de aynı durum söz konusu olup artış yapılmaması enflasyon karşısında alım gücünü zayıflatmaktadır. 2018’de ödenmeye başlanan bayram ikramiyelerinde 2019 ve 2020 yıllarda doğum yardımında olduğu gibi bir artış yapılmamıştır.

Maktu ödemeler için kalıcı ve hakkaniyetli çözüm; en az maaş artış oranı kadar düzenli zam yapılması olacaktır” dedi.

“Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvuru Yaptık”

Genel Başkan Tonbul “Enerji Bir-Sen olarak, Doğum Yardımı Yönetmeliğinde belirtilen rakamların günümüz koşullarına uygun şekilde revize edilerek, yeni bir karara gerek duyulmadan düzenli artışının sağlanması için konuyla ilgili Kamu Denetçiliği Kurumuna yazılı olarak başvuruda bulunduk” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen