Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Zam ve Tazminat Kararnamesi Memurların Beklentilerini Karşılayamadı
07 Eylül 2020

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararın zam ve tazminat oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadan 9 ay gecikmeli yayımlanması özellikle pandemi sürecinde zorlu çalışma koşullarında kamu hizmet veren memurların beklentilerini karşılamakta yetersiz kaldı.

2006 yılından beri her yılın Ocak ayında yayımlanan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararın 2020 yılında yaklaşık 9 ay gecikmeli ve zam ve tazminat oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadan yayımlanması özellikle pandemi sürecinde zorlu çalışma koşullarında kamu hizmet veren memurların beklentilerini karşılamakta yetersiz kaldı.

2020 yılı için yayımlanan kararnamede önceki yıllara kıyasla herhangi bir değişiklik olmayıp tamamen “kopyala yapıştır” mantığıyla, pandemi sürecinde zorlu koşullarda hizmet veren kamu görevlilerinin özellikle Özel Hizmet Tazminatı, İş Riski Zammı, İş Güçlüğü Zammı, Proje Tazminatı gibi zam ve tazminat oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadan yayımlanması kamu görevlileri arasında hayal kırıklığına neden olmuştur.

EKONOMİK DURUM VE PANDEMİ KOŞULLARI DİKKATE ALINMADI

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Her yıl yayımlanan kararnamede yıllardır süren bir ‘kopyala-yapıştır’ mantığı yerleşmiş durumda. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl ülkemizde de etkilerini çok ağır bir şekilde gördüğümüz koronavirüs pandemisiyle birlikte kamu görevlilerimizin çalışma koşulları ve hizmet verme şekilleri oldukça zorlaşmıştır. En az sağlık ve emniyet hizmetleri kadar enerji arzındaki süreklilik de pandemi sürecinde evde daha fazla zaman geçiren vatandaşlarımızın oluşturduğu taleple birlikte her zamankinden daha da fazla artmış ve önem kazanmıştır. Kamu görevlileri kamu hizmetlerinin sürekliliği için canla başla çalışırken, yayımlanan kararnamede herhangi bir zam ve tazminat oranında artış yapılmaması memurlar arasında hayal kırıklığına neden olmuş ve beklentileri karşılamakta yetersiz kalmıştır” ifadelerine yer verdi.

MEMUR MAAŞLARI 9 AYDA %30 ERİDİ

Piyasadaki ekonomik dalgalanmaya değinen Tonbul, “Ocak ayından Eylül ayına kadar geçen 9 aylık sürede memur maaşlarında döviz karşısında %30, altın karşısında %60 civarında bir erime söz konusu. Kararnamenin herhangi bir değişiklik yapılmadan yayımlanması oluşan ekonomik mağduriyeti perçinlemiş oldu” dedi.

Genel Başkan Tonbul, Enerji Bir-Sen olarak konuyla ilgili önceki taleplerine değinerek “Daha önceden de talep ettiğimiz gibi Zam ve Tazminatlar Kararnamesi günümüz ekonomik koşulları ve özellikle pandemi etkisiyle zorlaşan çalışma koşulları da dikkate alınarak hakkaniyet çerçevesinde değerlendirilerek güncellenip yayımlanmalıdır” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Maden Sahaları Dairesi Başkanlığında görevli üyemiz Ümit Sönmez'in kayınbabası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 6 Haziran Cumartesi günü Kütahya İli Tavşanlı İlçesinde defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Haziran 2021

EÜAŞ Elektrik Piyasası Hizmetleri Daire Başkanlığında görev yapan üyemiz M. Sait Keten'in annesi vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi Çorum'da defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. İrtibat: (0 542 415 00 24)
28 Mayıs 2021

EÜAŞ Adana ve Yöresi HES İşletme Müdürlüğü’nde görevli üyemiz Adem Doğaç Covid-19 nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına da başsağlığı diliyoruz.
20 Mayıs 2021

EÜAŞ Çatalan HES İşletme Müdürlüğü’nde görevli personelimiz ve Toroslar Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Ramazan Arslan'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 488 11 11)
20 Mayıs 2021

EÜAŞ Satın Alma ve Malzeme Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Mehmet Emin Gürbüz'ün annesi Leyla Gürbüz vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 29 Nisan Çarşamba günü Ayaş Merkez Camii'nde kılınacak öğle namazına müteakip defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0535 479 44 68)
15 Nisan 2021

Enerji Bir-Sen Dumlupınar Şube Sekreterimiz Erdoğan Gümüşay’ın eşi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 533 686 83 18)
25 Nisan 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Müşaviri olarak görev yapan üyemiz Sn. Fevzi Taşdemir'in kardeşi Yusuf Taşdemir kalp krizi sonucu vefat etmiştir. Cenazesi 27 Şubat Cumartesi günü Bitlis Tatvan'da defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Fevzi Taşdemir Tel: 0533 422 13 55)
27 Şubat 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Ayşen Yiğit'in eşi Necati Yiğit vefat etmiştir. Cenazesi 7 Şubat Pazar günü Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. İrtibat: Ayşen YİĞİT 0533 510 87 74
07 Şubat 2021

EÜAŞ Keban HES İşletme Müdürlüğünde görevli üyemiz Ömer Faruk Erbay’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 537 560 68 11)
05 Şubat 2021

Enerji Bir-Sen’den “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” Anlaşması
01 Şubat 2021

Copyright © 2021  |  Enerji Bir-Sen