Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Zam ve Tazminat Kararnamesi Memurların Beklentilerini Karşılayamadı
07 Eylül 2020

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararın zam ve tazminat oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadan 9 ay gecikmeli yayımlanması özellikle pandemi sürecinde zorlu çalışma koşullarında kamu hizmet veren memurların beklentilerini karşılamakta yetersiz kaldı.

2006 yılından beri her yılın Ocak ayında yayımlanan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararın 2020 yılında yaklaşık 9 ay gecikmeli ve zam ve tazminat oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadan yayımlanması özellikle pandemi sürecinde zorlu çalışma koşullarında kamu hizmet veren memurların beklentilerini karşılamakta yetersiz kaldı.

2020 yılı için yayımlanan kararnamede önceki yıllara kıyasla herhangi bir değişiklik olmayıp tamamen “kopyala yapıştır” mantığıyla, pandemi sürecinde zorlu koşullarda hizmet veren kamu görevlilerinin özellikle Özel Hizmet Tazminatı, İş Riski Zammı, İş Güçlüğü Zammı, Proje Tazminatı gibi zam ve tazminat oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadan yayımlanması kamu görevlileri arasında hayal kırıklığına neden olmuştur.

EKONOMİK DURUM VE PANDEMİ KOŞULLARI DİKKATE ALINMADI

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Her yıl yayımlanan kararnamede yıllardır süren bir ‘kopyala-yapıştır’ mantığı yerleşmiş durumda. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl ülkemizde de etkilerini çok ağır bir şekilde gördüğümüz koronavirüs pandemisiyle birlikte kamu görevlilerimizin çalışma koşulları ve hizmet verme şekilleri oldukça zorlaşmıştır. En az sağlık ve emniyet hizmetleri kadar enerji arzındaki süreklilik de pandemi sürecinde evde daha fazla zaman geçiren vatandaşlarımızın oluşturduğu taleple birlikte her zamankinden daha da fazla artmış ve önem kazanmıştır. Kamu görevlileri kamu hizmetlerinin sürekliliği için canla başla çalışırken, yayımlanan kararnamede herhangi bir zam ve tazminat oranında artış yapılmaması memurlar arasında hayal kırıklığına neden olmuş ve beklentileri karşılamakta yetersiz kalmıştır” ifadelerine yer verdi.

MEMUR MAAŞLARI 9 AYDA %30 ERİDİ

Piyasadaki ekonomik dalgalanmaya değinen Tonbul, “Ocak ayından Eylül ayına kadar geçen 9 aylık sürede memur maaşlarında döviz karşısında %30, altın karşısında %60 civarında bir erime söz konusu. Kararnamenin herhangi bir değişiklik yapılmadan yayımlanması oluşan ekonomik mağduriyeti perçinlemiş oldu” dedi.

Genel Başkan Tonbul, Enerji Bir-Sen olarak konuyla ilgili önceki taleplerine değinerek “Daha önceden de talep ettiğimiz gibi Zam ve Tazminatlar Kararnamesi günümüz ekonomik koşulları ve özellikle pandemi etkisiyle zorlaşan çalışma koşulları da dikkate alınarak hakkaniyet çerçevesinde değerlendirilerek güncellenip yayımlanmalıdır” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen