Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Pandemi Nedeniyle Ertelenen KPDK Toplantısı Gerçekleştirildi
15 Eylül 2020

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı ilk kez gündemli olarak gerçekleştirildi. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleştirilen Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısına; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Enerji Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Daşdan, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ve KPDK’da temsilcisi bulunan kurumların bürokratları katıldı. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un pandemi ve pandemi sonrası çalışma hayatına ilişkin değerlendirmelerinin ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sunumunu gerçekleştirdi. Yalçın, konuşmasına başlarken başta 52 sağlık çalışanı ve diğer kamu görevlileri olmak üzere Pandemi sürecinde vefat edenlere Allah’tan rahmet diledi ve tedavi sürecinde olanların en kısa zamanda şifa bulmalarını ve sağlığına kavuşmalarını temenni etti.

Yalçın, istifa ve emekliliğe dayanan sağlık personeli açığının giderilmesi yönünde gerekli adımların atılması gerektiğini vurgulayarak sağlık çalışanlarının döner sermaye adaletsizliğine son verilmesinin ve ücret dengesinin gözetilmesinin önemine dikkat çekti.

Yalçın, Mart’ta yapılması gereken ancak pandemi nedeniyle Eylül’de gerçekleştirilen KPDK toplantısına ilişkin, “Mart’ta yapılacaktı bugün yapıyoruz. Gündemli olması önemli fakat gündemin birlikte belirlenmesi de gerekli. 6 aylık süre anlamlı hale getirilmeliyiz, bugün buna uygun kararlar vermeliyiz. Kasım KPDK’sının takvimini ve gündemini bugün bu toplantıda bir ön karar olarak belirlemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Pandemiye Mahsus Uygulamaların Geçici Olduğu Iskalanmamalı

Tedbir anlamındaki esnek, dönüşümlü, uzaktan çalışma ve çalıştırma uygulamalarının konjonktürel olduğunu aktaran Yalçın, bu sürecin kalıcı olarak algılanmaması gerektiğini ve zihinlerin de bulandırılmaması gerektiğini belirtti.

Tedbirler Türkiye’nin Gücünü, Personel Sisteminin Önemini Gösteriyor

Salgının etkisini kırmak ve sonlandırmak için alınan tedbirlerin takdiri hak ettiğini kaydeden Yalçın, yasal ve idari düzenlemelerin, uygulama değişiklikleri hızlı ve doğru karar alma kapasitemizin arttığını gösterdiğini deklare etti.

Yalçın, Mart/Eylül KPDK’sı için gündem belirleme toplantısında emek tarafının uzlaştığını belirterek uzlaşılan maddeleri şu şekilde sıraladı:

-Sözleşmelilik Bitmeli, Herkese Güvence Gelmeli

-YHS Kalkmalı Personel Rahatlamalı

-Kadro Derece Sınırlaması Bitmeli, Kamu Görevlileri Öğrenimlerine Göre Yükselmeli

-Kariyer Ve Liyakat İlkesi Hayat Bulmalı, Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Sınavları Tüm Kurumlarda Yapılmalı

-Sendikacılıkta Evrensel İlkeler Benimsenmeli, 4688 Sayılı Kanun Yeniden Düzenlenmeli

-Kamu Mevzuatında Darbe Artığı Kalmamalı, Kılık-Kıyafet Yasakları Ve Yönetmeliği Son Bulmalı

Pandemi Gündemli KPDK’da Memur-Sen’in gündeme Getirdiği Konu Başlıkları ise Şunlar;

-Pandemi, Hem Kapsamlı Kamu Hizmeti Envanterine Hem De Yetkin Ve Fedakâr Kamu Personeline Sahip Olduğumuzu Teyit Etti

-Kamu Görevlileri Hak Kaybı Yaşamamalı, Yeni Kazanımlarla Motivasyonları Artırılmalı

-Pandemiyle Mücadelede Sorumluluk Alanlar Motive Edilmeli, Kamu Görevlilerine “Pandemi Tazminatı” Ödenmeli

-Pandemiyle Mücadelenin Kesintisiz Yürütülmesini Sağlayan Kamu Görevlilerine İlave Haklar Verilmeli

-Vefa Sosyal Destek Gruplarında Görev Alan Tüm Kamu Görevlilerine “Başarı Belgesi” Verilmeli

-Okulların Açılmasında Herkes Sorumluluk Almalı

-KPDK ve KİK Bileşenleriyle Mini Ekonomik ve Sosyal Konsey İşlevi Görmeli KİK’in Çözüm Üretme Kapasitesi Bu Süreçte Artırılmalı

-Kasım KPDK’nın Takvimi Oluşturulmalı, Gündemi Belirlenmeli, Alt Komisyonlar Oluşturularak Hazırlıklarına Başlama Kararı Almalıyız

-Pandemi Ve İnsan Sağlığı Noktasındaki Hassasiyetimiz Nedeniyle Gündeme Almadığımız Gerçekleşmesi Konusunda Israrcı Olduğumuz Taleplerle İlgili Beklentimiz de, Israrımız da Sürüyor.

-Ek gösterge düzenlemesinden, ek ödeme iyileştirmesine, gelir vergisi mağduriyetinin giderilmesinden yıllık izinde iş günü esasına geçilmesine, fiili hizmet zammı beklentilerinin gerçekleştirilmesinden üniversiteli işçilerin kadroya geçirilmesine, emeklilikte esas alınan sürelerin, bileşenlerin değiştirilmesinden emekli maaş ve ikramiyelerinde lehe sonuç üreten taleplerin düzenlemesine, farklı çalışma süre ve süreçlerine dair ilgili kanunlarda bulunan hükümlerin yeniden ve adil bir yaklaşımla ele alınması gibi konular, Kasım ayında gerçekleştirilmesi planlanan KPDK toplantısında konuşulmalı. 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz Hüseyin Savaş'ın babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 23 Temmuz Perşembe günü ikindi namazına müteakip Adıyaman Merkez Mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 775 33 01)
23 Temmuz 2020

EÜAŞ Mali İşler ve Finans Yönetimi Daire Başkanlığında görevli üyemiz Birol Avcı’nın babası, Seyit Ahmet Avcı vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 1 Temmuz Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Samsun, Ladik’te defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Tel: 0 505 398 58 49)
01 Temmuz 2020

Fırat Şube Sekreterimiz Zöhre Esen'in eşi Halil Esen vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
27 Mayıs 2020

Hirfanlı HES’te Güvenlik Grup Şefi olarak görev yapan Şenol Kaya’nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi bugün saat 13:00’da Kırşehir, Mucur, Kıran Köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 539 338 07 19)
01 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Başuzman olarak görev yapan Ahmet Ekici’nin abisi vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 26 Mayıs Salı günü Konya Ereğli'de defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 542 684 76 21)
26 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Şef olarak görev yapan üyemiz Necmi Şındak'ın annesi 3 Mayıs Pazar günü vefat etmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 507 480 48 08)
03 Mayıs 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde çalışan üyemiz Gazanfer Atlas’ın Babası hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 19 Nisan Pazar günü öğle namazına müteakip Çorum Merkez Çıkrık Köyü’nde defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
18 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Tacettin Dal'ın annesi vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
06 Nisan 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Kaya Tekin’in eşi Gülsüm Tekin vefat etmiştir. Merhumenin cenazesi 4 Mart Cumartesi günü defnedilecektir. Merhumeye Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı dileriz. (Tel: 0 533 416 07 71)
03 Nisan 2020

Copyright © 2019  |  Enerji Bir-Sen