Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Personel Servisi Toplu Sözleşme Kazanımıdır, İptal Edilemez
21 Ocak 2021

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının “personel servislerinin ekonomik olmadığı yerlerde toplu taşıma kartı verilmeli” görüşü üzerine kaldırılan personel servisi kararına ilişkin Enerji Bir-Sen olarak açtığımız dava neticesinde Ankara 9. İdare Mahkemesi “Toplu Sözleşme kazanımları dışardan müdahaleyle iptal edilemez” şeklinde karar verdi.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının 27 Şubat 2020 tarihinde (Sayı: 29408908-100.00-E.801) tüm kamu kurum ve kuruluşlarına personel servisleriyle ilgili bir yazı yazarak personel servisleriyle ilgili tasarrufa gidilmesi ve personelin toplu taşımaya yönlendirilmesi yönünde görüş bildirmesi üzerine birçok kamu kurum ve kuruluşu personel servisi ihalelerini açmamaya veya iptal etmeye başladı.

Pandeminin yayılmasında önemli paya sahip olan kalabalık toplu taşıma koşullarında kamu hizmetinin devamlılığının teminatı olan memurların sağlığını zora sokacak nitelikte olan ‘personel servislerinin yerine daha ekonomik alternatiflerin tavsiye edilmesi' yönündeki Strateji ve Bütçe Başkanlığı kararı Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Enerji Bir-Sen tarafından Danıştay’a taşınmış ve ilgili kararın iptalini talep edilmişti.

Konuyla ilgili daha önce yapmış olduğu açıklamayı hatırlatan Sendika Başkanı Hacı Bayram Tonbul “Kamu görevlilerimiz için elde etmiş olduğumuz toplu sözleşme kazanımı olan personel servisleri, kamu hizmeti veren memurlarımıza işe gidiş-gelişlerinde önemli bir fayda sağlarken aynı zamanda kamu hizmetlerinin sekteye uğramadan sürdürülmesine de imkan tanımaktadır. Toplu sözleşme kazanımı olan bir konunun Toplu Sözleşme Masası dışında bir müdahaleyle düzenlenmeye kalkışılması, toplu sözleşme hukukuna gölge düşürmektedir” ifadelerini kullandı.

Birçok kurumun Strateji ve Bütçe Başkanlığının ‘tavsiye’ niteliğindeki kararını Toplu Sözleşme hükümlerinin üstünde bir emir olarak anlayıp, personel servis ihalelerini yenilememeye ve iptal etmeye başladığını belirten Tonbul, “Bu kurumlardan biri olan Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Toplu Sözleşme kazanımımız olan Çanakkale, Çan-Biga personel servisini iptal etti. Gerekçesi, Strateji ve Bütçe Başkanlığının ilgili yazısında 30km ve üzere güzergahların ekonomik gerekçeler gözetilerek iptalini tavsiye etmesi. Bahsi geçen servisin güzergahı 35km, pandemiyi bir yana bırakalım, burası açık saha maden işletmesi, yangın, heyelan, göçük, su baskını tehlikesi olan acil mücadele gereken bir yer. Bir servisten kâr edeyim derken koca bir maden işletmesini riske atmak devleti tasarrufa değil felakete sürükler. Enerji Bir-Sen olarak ilgili kurumun kararını da yargıya taşımıştık. Dava sonuçlandı ve Ankara 9. İdare Mahkemesi Toplu Sözleşme hükmü olan bir kazanıma, harici bir kararla müdahale edilerek değiştirilemeyeceğine ve iptal edilemeyeceğine hükmetti” dedi.

“Tasarruf yapılması gereken ve yapılabilecek başka alanlar varken sağlığı riske edecek bir konuda tasarruf yapılmasının tavsiye edilmesi koronavirüs salgınıyla mücadele kat edilen bunca yola ve emeğe ters düşmektedir” diyen Tonbul “Enerji Bir-Sen olarak biz kamu görevlilerimizin sağlığını önemsiyoruz ve Strateji ve Bütçe Başkanlığının emsal niteliğinde olan bu mahkeme kararını dikkate alarak tavsiye niteliğinde olduğunu ifade ettikleri ilgili kararını iptal etmesini bekliyoruz. İnanıyoruz ki sağduyulu bir kararla personel servislerinin devamı sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Müşaviri olarak görev yapan üyemiz Sn. Fevzi Taşdemir'in kardeşi Yusuf Taşdemir kalp krizi sonucu vefat etmiştir. Cenazesi 27 Şubat Cumartesi günü Bitlis Tatvan'da defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Fevzi Taşdemir Tel: 0533 422 13 55)
27 Şubat 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Ayşen Yiğit'in eşi Necati Yiğit vefat etmiştir. Cenazesi 7 Şubat Pazar günü Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. İrtibat: Ayşen YİĞİT 0533 510 87 74
07 Şubat 2021

EÜAŞ Keban HES İşletme Müdürlüğünde görevli üyemiz Ömer Faruk Erbay’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 537 560 68 11)
05 Şubat 2021

Enerji Bir-Sen’den “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” Anlaşması
01 Şubat 2021

Ankara 9 Nolu Şube Disiplin Kurulu Başkanımız Necmi Güneş'in ağabeyi Lütfü Güneş vefat etmiştir. Cenazesi 10 Ocak Pazar günü Saat 15:30’da Bursa, Nilüfer, İhsaniye mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Ocak 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Cemal Altınok’un babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 29 Aralık Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’nın Bala İlçesi, Aşıkoğlu Köyünde defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Tel: 0 536 634 25 97
28 Aralık 2020

EÜAŞ İnşaat Kamulaştırma Dairesi Başkanlığında Müdür olarak görev yapan üyemiz Yakup Güler'in babası vefat etmiştir. Cenazesi 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Erzincan Terzibaba Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Aralık 2020

Ankara 1 Nolu Şubemize bağlı, Nükleer Düzenleme Kurumu’nda görevli İşyeri Temsilcimiz Bayram Çıldır’ın ağabeyi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
16 Kasım 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Mehti Cengiz vefat etmiştir. Merhumun Cenazesi 17 Ekim Cumartesi günü Elvankent Hacı Fatma Nimet Kahraman Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip Elvankent mezarlığında defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
16 Ekim 2020

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

Copyright © 2021  |  Enerji Bir-Sen