Anasayfa | Yönetim | Sendikamız | İletişim
Sözleşmeliler Yıllık İzinlerini Bir Sonraki Yıla Devredebilecek
07 Şubat 2021

Memur-Sen ve Enerji Bir-Sen’in Toplu Sözleşme’de pazarlık masasına getirdiği, KPDK toplantılarında gündeme taşıdığı, “Sözleşmeliliğe Son Şurası”nda inceleme başlığı olarak ele aldığı farklı sempozyum, kongre ve panellerde de dile getirdiği son olarak da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ile AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Mehmet Muş’a iletilen ve sunumu yapılan sözleşmelilerle ilgili raporda yer verdiği “Sözleşmelilerin yıllık izinlerinin devir hakkı mahrumiyeti” konusu, “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar konulu 3507 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile söz konusu esasların 2. Maddesinde yer verilen düzenleme ile sona ermiş oldu. Böylece 4/B Statüsündeki sözleşmeli personel, yıl içerisinde kullanılmayan yıllık izin sürelerini kadrolu kamu görevlilerinde olduğu gibi bir sonraki yıla devredip kullanabilecek. Bir başka ifadeyle sözleşmeli personel 4/A statüsündeki kamu görevlileri gibi cari yıl ile önceki yılın iznini birleştirebilecek.

Konuya ilişkin düzenlemenin yer aldığı Cumhurbaşkanı Kararı eki esaslarda şu hükme yer verildi: “Sözleşme döneminde kullanılmayan izinler, sözleşmenin devamı halinde müteakip sözleşme döneminde kullanılabilir. Cari sözleşme dönemi ile bir önceki sözleşme dönemi hariç, önceki sözleşme dönemlerine ait kullanılamayan izin hakları düşer.”

Konuyla ilgili olarak Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Memur-Sen’in Ağustos 2019’da gerçekleştirdiği ve kamu camiasında büyük yankı uyandıran “Sözleşmelilik Şurası”nda ele aldıkları konunun görselini paylaşarak, “Yaptıkları iş aynı, istihdam türleri ve hakları farklı. Yıllık iznin bir sonraki yıla aktarılması kadrolu personelde varken, sözleşmeli personelde yok” ifadelerinin geçtiği satırı işaretledi.

Memur-Sen, sözleşmeli personelin kadrolu personel ile arasındaki hak, fırsat ve imkân farklılıklarının adil ve doğru olmadığını, esasen kamuda sözleşmeli personel istihdamının asli kamu hizmetleri yönüyle kesinlikle doğru olmadığını, sözleşmeli personelin kadroya geçişini sağlayacak düzenlemeyi yapmamak için bir sebep bulunmadığını 2011 ve 2013 yıllarında yapılan yasal düzenlemelerle gerçekleştirilen kadroya geçiş uygulamalarının bir benzerinin içinde bulunduğumuz dönemde de ivedilikle yapılmasının fiili, hukuki, idari ve mali açıdan doğru tercih olduğunu, gerek Sözleşmeliliğe Son Şura’sı sonuç bildirisinde gerekse de 5. Dönem ve öncesindeki toplu sözleşme tekliflerinde ve yakın tarihte kamuoyu ile paylaşılan sözleşmelilerle ilgili rapor ve sunumda açıkça ifade etmişti. Memur-Sen’e bağlı sendikalar da kendi hizmet kollarındaki kurum ve kuruluşlarda görev yapan sözleşmeli personelin sorunlarını ve buna dair çözüm önerilerini, yapılması gerekenlere ilişkin talep ve teklif yazılarını ilgili ve yetkili mercilere hem sendikal süreçlerde hem de sosyal diyalog zeminlerinde birçok kez ifade etmişlerdi.

Yapılan bu değişiklikle sözleşmeli personel ile kadrolu personel arasındaki bir fark sözleşmeliler aleyhine bir mağduriyet ve mahrumiyet sona ermiş olmasından memnun olunmakla birlikte, sözleşmeli-kadrolu ayrımını her bakımdan ortadan kaldırmak için farklı farklı düzenlemeler yapmak yerine, mevcut sözleşmelilerin kadroya geçişini sağlayan, kamu personel sisteminde de çok cüzi sayıda olmak kaydıyla sözleşmeliliğe sınırlayan kadroya geçiş ve sözleşmeliliğe son veriş düzenlemesi yapılması sorunları çözmeye ve kalıcı çözüm üretmeye yetecektir.

Diğer Haberler

Bizi Takip Edin
        
Duyurular

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Müşaviri olarak görev yapan üyemiz Sn. Fevzi Taşdemir'in kardeşi Yusuf Taşdemir kalp krizi sonucu vefat etmiştir. Cenazesi 27 Şubat Cumartesi günü Bitlis Tatvan'da defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. (Fevzi Taşdemir Tel: 0533 422 13 55)
27 Şubat 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Ayşen Yiğit'in eşi Necati Yiğit vefat etmiştir. Cenazesi 7 Şubat Pazar günü Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. İrtibat: Ayşen YİĞİT 0533 510 87 74
07 Şubat 2021

EÜAŞ Keban HES İşletme Müdürlüğünde görevli üyemiz Ömer Faruk Erbay’ın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. (Tel: 0 537 560 68 11)
05 Şubat 2021

Enerji Bir-Sen’den “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” Anlaşması
01 Şubat 2021

Ankara 9 Nolu Şube Disiplin Kurulu Başkanımız Necmi Güneş'in ağabeyi Lütfü Güneş vefat etmiştir. Cenazesi 10 Ocak Pazar günü Saat 15:30’da Bursa, Nilüfer, İhsaniye mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
10 Ocak 2021

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görev yapan üyemiz Cemal Altınok’un babası vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 29 Aralık Salı günü öğle namazına müteakip Ankara’nın Bala İlçesi, Aşıkoğlu Köyünde defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. Tel: 0 536 634 25 97
28 Aralık 2020

EÜAŞ İnşaat Kamulaştırma Dairesi Başkanlığında Müdür olarak görev yapan üyemiz Yakup Güler'in babası vefat etmiştir. Cenazesi 23 Aralık 2020 Çarşamba günü Erzincan Terzibaba Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
22 Aralık 2020

Ankara 1 Nolu Şubemize bağlı, Nükleer Düzenleme Kurumu’nda görevli İşyeri Temsilcimiz Bayram Çıldır’ın ağabeyi vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekanı cennet olsun.
16 Kasım 2020

EÜAŞ Genel Müdürlüğünde görevli üyemiz Mehti Cengiz vefat etmiştir. Merhumun Cenazesi 17 Ekim Cumartesi günü Elvankent Hacı Fatma Nimet Kahraman Camiinde kılınacak öğle namazına müteakip Elvankent mezarlığında defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
16 Ekim 2020

Elazığ Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünde görevli üyelerimizden A. Rıza Arslanap yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
30 Temmuz 2020

Copyright © 2021  |  Enerji Bir-Sen